Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

NHL: Liečebný program NHL záchranným lanom nielen pre Fleuryho

TASR|1. mar 2001 o 16:18

New York 1. marca (TASR) - Zatiaľ čo zámorská NHL čaká s blížiacim sa záverom základnej časti na prvú prestupovú bombu tejto sezóny, vzrušilo hokejovú verejnosť dobrovoľné rozhodnutie jedného z najtalentovanejších hráčov v histórii, prihlásiť sa na Liečeb

ný program NHL. Len 167-centimetrov vysoký rodák z kanadského Oxbowu Theoren Fleury sa tak dopísal údajne pre sklony k alkoholimzu na zoznam hráčov, ktorých má Liečebný program vytvorený v roku 1996, uviesť opäť do normálneho života.

"Všetkých hráčov nás to šokovalo, no sú aj dôležitejšie veci v živote ako hokej. Je to niečo, na čo si musí dávať stále pozor a bojovať s tým až do konca života. Je to skutočne ťažká situácia. Myslím si, že práve preto by sme ho mali podporiť ako ľudia. Verím, že sa mu potom podarí vrátiť sa na ľad," povedal na adresu Fleuryho kapitán newyorských jazdcov Mark Messier.

Päť rokov starý Liečebný program NHL zabezpečuje dobrovoľníkom poistku voči aktuálne platnej zmluve a hráči, ktorí sa na program dobrovoľne prihlásia, nemôžu byť ani inak klubom resp. vedením NHL potrestaní. Liečebný program pomáha hráčom odvykať nielen od drogových závislostí, ale aj fyzicky násilného správania, ako v minuloročnom prípade Eda Belfoura. Brankár Dallasu sa vtedy násilnicky realizoval v hoteli, za čo ho polícia odviedla na policajnú záchytku. V minulosti dostali previnilci z NHL za drogové priestupky okamžite trest, ktorý podliehal rozhodnutiu disciplnárnej komisie. V roku 1978 dostal stop na 40 zápasov Don Murdoch (NY Rangers) za manipuláciu s kakaínom, o šesť rokov neskôr si rovnaký trest vyslúžil Ric Nattress (Montreal) za vlastníctvo marihuany a hašišu. Bývalý krídelník Detroitu Bob Probert dostal okrem doživotného trestu zákazu činnosti za pašovanie kokaínu do USA v roku 1989 aj 90-dní väzenia. Z mladšej generácie hráčov sa z alkoholovej závislosti už pomocou Liečebného programu liečil Brantt Myhres (Philadelphia) a Kevin Stevens (NY Rangers) zažehnával minuloročnú krízu hneď viacerými druhmi drogových látok.

Súvisiace články