Piatok, 6. augusta, 2021Meniny má Jozefína

NHL: Lemieux zachránil tučniakov necelých 80 sekúnd pred koncom

TASR|9. máj 2001 o 10:48

New York 9. mája (TASR) - Zámorská NHL pokračovala v noci z utorka na stredu šiestym stretnutím semifinálovej série Východnej konferencie medzi Pittsburghom a Buffalom. Šable aj s Miroslavom Šatanom nevyužili prvý mečbal na postup a po prehre 2:3 v predĺžení sa celá nesmierne vyrovnaná dráma rozuzlí vo štvrtok v Buffale.

PITTSBURGH - BUFFALO 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Hokejisti Buffala už zrejme necelé dve minúty pred koncom stretnutia v kútiku duše verili, že vedenie 2:1 udržia a postup do finále Východnej konferencie im neunikne. Stal sa však opak, ktorý dostal do varu snáď každého v Mellon Arene. Pred bránkou Sabres sa najlepšie zorientoval legendárny Mario Lemieux a s veľkým prehľadom a chladnou hlavou dorazil skákajúci puk na bránkovisku po strele Kovaľova a dorážke Straku za Hašekov chrbát (2:2). "Mario to opäť dokázal," zvolal český útočník Martin Straka, ktorý sa podieľal rovnako ako Rus Alexej Kovaľov na všetkých troch góloch tučniakov. Straka rozhodol o vyrovnaní série na 3:3 v 12. minúte nadstaveného času, keď Lang za bránkou vybojoval puk, posunul ho na ľavý kruh Kovaľovovi a ten našiel nekrytého Straku pred bezmocným Hašekom. "Lang zabojoval, Kovaľov ma našiel presnou prihrávkou a ja som mal dostatok času," vyhlásil Straka a uchránil tak aspoň do štvrtka Pittsburgh od tretieho vypadnutia v 2. kole play off v sérii. Lemieux strelil svoj 76. gól v play off, jeden z najdramatickejších: "Hašek toho veľmi veľa nevidel a ja som ho tam iba posunul." Nehrehľadnú situáciu okomentoval aj český brankár: "Puk vyletel hore a nikto ho nevidel. Myslel som, že po prvom zásahu ho mám, no on sa stratil a zbadal som ho až keď dopadol na mňa." Slovenský útočník Miroslav Šatan sa nepresadil a na bránku domácich vyslal iba dve strely.

Góly: 26. Kovaľov (Straka, Laukkanen), 59. Lemieux (Kovaľov, Straka), 72. Straka (Kovaľov, Lang) - 10. Afinogenov (Heinze), 36. Audette (Warrener). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:18. Brankári: Hedberg (56. Aubin, 57. Hedberg) - Hašek. Rozhodcovia: McCreary, Watson - 17.148 divákov.