Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

NHL: Lašák v Nashville nepotrebný, Petrovický opäť obeťou waiveru

TASR|4. okt 2003 o 13:01

New York 4. októbra (TASR) - V piatok sa medzi zámorskými hokejovými klubmi NHL uskutočnila posledná masová vlna transakcií pred začiatkom novej sezóny.V tzv. waiver drafte siahli kluby po 20 hokejistoch. Zo slovenských hráčov sa rozširovací draft priamo dotkol Ronalda Petrovického (na archívnej snímke TASR vľavo), ktorý sa z New Yorku Rangers presťahuje do Atlanty, nepriamo a zároveň nepríjemne postihol waiver slovenskú brankársku jednotku Jána Lašáka.

Držiteľ troch najcennejších kovov z majstrovstiev sveta mal totiž v nasledujúcej sezóne robiť permanentnú dvojku českému brankárovi Tomášovi Vokounovi v Nashville. Predátori však cez waiver získali "starého-známeho" Chrisa Masona z Floridy, ktorý pred rokom práve s Lašákom bojoval o miesto, a okamžite ho označili za klubovú dvojku. "Ján v prvej polovici kempu ukázal veľký pokrok, ale podľa minuloročného kempu je Chris momentálne lepším brankárom. Potrebujeme muža s dostatočným sebavedomím a silnými mentálnymi vlastnosťami a to práve Lašákovi chýba," povedal pre zámorské médiá generálny manažér klubu David Poile a dodal: "Vždy sa mi páčil Jánov entuziazmus a nadšenie. Je to dobrý človek a aj brankár a je mi ľúto, že sa dostal do takejto situácie. Na druhej strane sme však radi, že máme opäť v tíme Chrisa Masona." Z nelichotivej situácie môže Lašák "vykľučkovať" viacerými spôsobmi. Nashville deklaroval, že dovolí jeho agentovi zistiť prípadný záujem iných klubu NHL pred pondelkovou uzávierkou súpisiek. Ak sa žiadny nenájde klub zrejme pošle zvolenského rodáka na farmu. Podľa pravidiel NHL však bude Lašák so svojim statusom 48 hodín k dispozícii iným tímom. Ďalšou opciou slovenského brankára je pôsobenie v Európe.

V inej situácii je tvrdý muž Ronald Petrovický. Ten už druhý rok po sebe mení klub tesne pred začiatkom sezóny prostredníctvom waiver draftu. Pred rokom si ho vybrali Rangers z Calgary a teraz ho jazdcom "ukradla" Atlanta. Tryskáči si od krídelníka s fyzickým poňatím hry sľubujú kvalitnú prácu proti hviezdam súperov. Petrovický sa tak stal spoluhráčom Ivana Majeského a po Calgary a Rangers bude pôsobiť už v treťom klube profiligy, v NHL odohral 173 zápasov s bilanciou 14 gólov, 21 asistencií a 216 trestných minút.

Do Atlanty sa nakoniec presťahuje aj fínsky brankár Jani Hurme, aj keď jeho cesta bola komplikovanejšia. Vo waiveri si totiž bývalého brankára Floridy vybrala Carolina, ale hurikáni ho vzápätí za 4. kolo v drafte vymenili do Atlanty. Prvou "obeťou" tzv. waiveru bol kanadský útočník Travis Green, ktorého si zo zoznamu Toronta vybral Columbus, o dve hodiny ho však za 6. kolo draftu vymenil do Bostonu.

Na listine nechránených hráčov waiver draftu bolo dohromady deväť slovenských hokejistov. Víťaz Stanleyho pohára Jiří Bicek z New Jersey, vo švédskom Djurgardene hrajúci Richard Lintner (Pittsburgh), Peter Smrek (Ottawa), Miroslav Zálešák (San Jose), Martin Cibák (Tampa Bay), Jaroslav Obšut (Vancouver), Ivan Čiernik a Andrej Podkonický (obaja Washington) zostali nedotknutí.

V ponuke figurovala prekvapujúco aj dvojica českých majstrov sveta - Roberta Reichela (Toronto), ani brankára Milana Hniličku (Los Angeles) si však nikto nevybral. Nikto nechcel ani Pavla Bureho, Theorena Fleuryho, Chris Theriena, Clauda Lemieuxa, Briana Savaga a hlavne Curtisa Josepha. Detroit tak je pred začiatkom sezóny v patovej situácii, pretože má po návrate Domnika Hašeka v kádri dvoch "kráľovsky" platených brankárov. Generálny manažér Ken Holland sa Josepha snažil vymeniť celé leto a dokonca ponúkal aj zaplatiť časť z brankárovho kontraktu (2 roky, 16 miliónov), ale neuspel. Nezáujem o Josepha vo waiveri tak nebol prekvapením.

Zoznam vymenených hráčov na waiver drafte (po kluboch):

 • Atlanta - Ronald Petrovický (z NY Rangers), Serge Aubin (Colorado), Shawn Heins (Rangers)
 • Columbus - Travis Green (Toronto), Columbus ho vymenil do Bostonu
 • Toronto - Petr Tenkrát (Columbusu)
 • Pittsburgh - Nolan Baugartner (Vancouver)
 • Nashville - Wade Brookbank (Ottawa), Chris Mason (Florida)
 • Montreal - Darren Langdon (Vancouver), Steve Begin (Buffalo)
 • Rangers - Sheldon Keefe (Tampa Bay), Mike Siklenka (Philadelphia), Joel Bouchard (Pittsburgh)
 • Washington - Brian Willsie (Colorado), Denis Hamel (Ottawa)
 • Anaheim - Todd Simpson (Phoenix)
 • St. Louis - Jeff Heerema (Rangers)
 • Florida - Stephen Valiquette (Edmonton)
 • Carolina - Jani Hurme (Florida), Carolina ho vymenila Atlanty
 • Ottawa - Glen Metropolit (Washington)

Súvisiace články