Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

NHL: Hossov 30. gól, Bondrova kanonáda na Birona - 14 striel

TASR|18. mar 2001 o 14:35

New Yorku 17. marca (TASR) - Cez víkend pokračovala zámorská NHL ďalšími 16 zápasmi základnej časti, v ktorých sa predstavilo 18 slovenských hokejistov. V piatich piatkových zápasoch sa do zápasových štatistík zapísali dvoma asistenciami Róbert Švehla (Florida) a Marián Hossa (Ottawa), ktorý do siete Anaheimu zazamenal 30. gól v tejto sezóne.

Po takmer 135 minútach bez jediného gólu Capitals ukončil v stretnutí s Buffalom (2:3) suchoty slovenský ostrostrelec Peter Bondra svojím 21. gólom z presilovky v ročníku. Bondra zaznamenal v kariére už 98 presilovkových gólov, čím dobehol dovtedajšieho rekordéra Caps Mika Gartnera. Bondra, ktorý na brankára Birona vyslal 14! striel ešte pridal aj svoj 43. gól v ročníku, no aspoň na bod pre domácich to bolo málo. Pri druhom góle napálil Slovák do pravého horného rohu hosťujúcej bránky, no puk sa od konštrukcie odrazil do bránky. "Do týchto miest vystrelil asi 6-7-krát," bilancoval Bondrovu kanonádu Biron a dodal: "Pri druhom góle to bola strela ako z kanóna. Zdalo sa mi, že puk v mieste odrazu zotrel z kovu farebný náter." Bondra po zápase aj tak spokojný nebol: "Hrali sme oveľa lepšie ako predošlý zápas a všetci sme sa do hry aj viecej vložili, škoda, že to nestačilo." Útočník Sabres Miroslav Šatan skúšal pozornosť Kölziga iba raz.

Debut fínskeho blesku Teemu Selänneho v tíme žralokov v kalifornskom derby v Los Angeles (1:0) zatienil domáci brankár Kings Felix Potvin. Na rozdiel od Kazacha Nabokova si udržal čisté konto aj v predĺžení a pripísal si 16. shutout v kariére. Žigmund Pálffy ani Ľubomír Višňovský sa bodovo nepresadili a Pálffyho už delí iba jediný zápas od svojej rekordnej gólovej odmlky - 9 stretnutí v poradí v ročníku 1994/95. V dueli Calgary - St. Louis (2:2) sa domácemu Ronaldovi Petrovickému, ani hosťujúcemu Ľubošovi Bartečkovi nepodarilo prekonať alebo prispieť k prekonaniu súperovho brankára. Bartečko si pripísal len jeden neúspešný strelecký pokus, Petrovický strieľal trikrát a navyše dostal päťminútový trest za bitku so Salvadorom. V dresoch bluesmanov sa o góly postarali ich čerstvé posily - gólovú premiéru zaznamenal ešte nedávno hráč plameňov Cory Stillman i drahá akvizícia z Phoenixu Keith Tkachuk.

Spoločný tréning so spolumajiteľom Waynom Gretzkym kojotom z Phoenixu v Nashville nepomohol (4:1). Arizonský tím stále netrpezlivo čaká na premiéru Michala Handzuša v kádri, no slovenský center má ešte stále bolesti v oblasti brucha. Zo štvorice slovenských hokejistov na ľade bol najaktívnejší domáci Marián Cisár s dvoma strelami, jeho náprotivok Ladislav Nagy strieľal iba raz, obrancovia - domáci Richard Lintner a hosťujúci Radoslav Suchý sa k strele nedostali. Predators dosiahli v sezóne už 29. víťazstvo, čo je ich rekord v krátkej trojročnej klubovej histórii.

Newyorskí ostrovania neprehrali už v treťom zápase v poradí (3:3) na súperovom klzisku. V Columbuse prehrávali už 1:3, no v záverečnej tretine vyrovnali. V nadchádzajúcich chvíľach sa okrem toho úspešne ubránili v poldruhaminútovom oslabení o dvoch hráčov - Branislava Mezeia a Erica Cairnsa. Mezei, ktorý asistoval pri úvodnom góle hostí, už predtým zahrieval trestnú lavicu dvakrát, trio slovenských ostrovanov (Mezei, Zdeno Chára a Juraj Kolník) sa na 46 trestných minútach podieľalo 10 minútami. Domáci Kevin Dineen strelil svoj 350. gól v kariére.

Canadiens sa prebrali až v polovici zápasu s Bostonom (2:3), keď už prehrávali 0:3. Stiahli na rozdiel jediného gólu, no kľúčové šance na vyrovnanie Fína Saka Koiva a Slováka Richarda Zedníka zneškodnil Byron Dafoe. Bruins strácajú na poslednú postupovú priečku vo Východnej konferencii už iba jediný bod.

Už 19. hetrik v kariére dosiahol proti Torontu (3:5) ruský útočník Panthers Pavel Bure, no do listiny strelcov sa z domácich k nemu nikto nepridal a z víťazstva sa tešili hostia. Dvojica Slovákov v drese "mačiek" Róbert Švehla a Andrej Podkonický si pripísali po jednom mínusovom bode, Švehla navyše sedel dve minúty za nešportové správanie.

piatok:

OTTAWA - ANAHEIM 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Krídelník Hossa zavelil 30. gólom v sezóne k víťazstvu senátorov, ktorí sa usadili na trón vo Východnej konferencii. Slovenský hokejista pri 14. vypredanom domácom predstavení v Corel Centre v tejto sezóne, úspešne zakončil početné prečíslenie 3 na 2 a minimálne jeden bod zaznamenal už v piatom zápase v rade. Hossa prevzal puk na modrej čiare a prudkou strelou z kruhu na vhadzovanie prestrelil ambiciózneho Jeana-Sebastiena Giguera.

"Cítili sme, že s týmto mužstvom nesmieme prehrávať. Dávali sme si na to veľký pozor najmä v záverečnej tretine, aby sa neopakoval zápas s Washingtonom, v ktorom sme neudržali trojgólové vedenie," povedal Hossa, ktorý má na konte aj lichotivých 25 plusových bodov a k jubiljenému zápisu dodal: "Veľmi ma teší, že som dal tento jubilejný gól. V minulej sezóne som sa zastavil na čísle 29, teraz som urobil ďalší krok vpred. Za tento osobný úspech som však veľmi vďačný aj spoluhráčom."

Hossov spoluhráč Magnus Arvedson na adresu slovenskej hviezdy dodal: "Hossa ešte nepovedal posledné slovo, určite tento svoj rekord ešte vylepší."

Góly: 14. HOSSA (Arvedson, Phillips), 43. Arvedson (Fisher, Leschyshyn), 54. Jašin, 60. Sillinger (Zamuner, Redden) - 55. Niemi (Chouinard). Vylúčení: 4:5, presilovky: 0:0, oslabenia 1:0. Strely na bránku: 31:31. Brankári: Lalime - Giguere. Rozhodcovia: Angus, Hasenfrantz - 18.500 divákov.

FLORIDA - PITTSBURGH 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)

Vydarený debut absolvovala nová brankárska akvizícia tučniakov Johan Hedberg. Posila zo San Jose zneškodnila 41. striel panterov a tak Slovák Švehla mal z dvoch gólových asistencií len čiastočnú radosť. Po prvý raz v tejto sezóne vypredaná hala na Floride, videla dva góly Rusa Pavla Bureho, ktorý s 51 gólmi na konte už jednou rukou drží trofej Maurica Richarda. Bure má pred svojim najbližšími prenásledovateľmi, medzi ktorých patrí aj Peter Bondra (Washington), už desaťgólový náskok a na ceste za trofejou pre najlepšieho strelca zákaldnej časti sa mu podarilo prekonať 50-gólovú hranicu už v druhej sezóne po sebe. Ofenzívny štýl tučniakom sedí, medzi päťkou naproduktívnejších hráčov NHL figurujú Jaromír Jágr, Alexej Kovaľov a Martin Straka, ktorý rozšíril počet produktívnych zápasov v sérií na osem. Legendárny Mario Lemieux, ktorý od svojho veľkého návratu odohral len 34 stretnutí, má na konte 30 gólov a rovnaký počet prihrávok.

Góly: 11. Bure (Hedican), 21. Bure (ŠVEHLA, Hedican), 29. Boyle (Adams, ŠVEHLA) - 9. Lemieux (Jágr, Beránek), 17. Kasparaitis (Straka, Kovaľov), 30. Lemieux (Straka, Jonsson), 43. Beránek (Primeau, Tibbetts), 44. Kovaľov, 46. Jágr (Lemieux, Stevens). Vylúčení: 8:14, Tetarenko (FLA) a Tibbetts (PIT) na 5 min, Nilson (FLA) a Oliwa (PIT) na 5+10+DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:30. Brankári: Luongo - Hedberg. Rozhodcovia: Pollock, Stewart - 19.250 divákov.

ATLANTA - COLUMBUS 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Okrem radosti z víťazstva sa tešil brankár hostí Ron Tugnutt z čistého konta už v druhom stretnutí v rade a center Tyler Wright si zaknihoval prvý hetrik v kariére. Pre Tugnutta to bol štvrtý zápas s nulou v tejto sezóne a 19. v jeho trinásťročnej kariére.

Góly: 12. Wright (Heward), 41. Wright (Výborný, Heward), 60. Wright. Vylúčení: 5:7, Donovan (ATL) a Sloan (CLS) na 5 min, Tamer (ATL) 5+DKZ, presilovky a oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Maracle - Tugnutt. Rozhodcovia: Murphy, Rooney - 14.131 divákov.

DALLAS - PHOENIX 1:1 po predĺ. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Najužitočnejší hráč kojotov v tejto sezóne brankár Sean Burke zneškodnil v predĺžení tutovku z hokejky Teda Donata a zabezpečil hosťom hrájúcim bez zraneného trojlístka Teppo Numminen, Mike Johnson a novej posily Michala Handzuša, aspoň bod. Z dvojice ďalších slovenských kojotov vyšli Nagy i Suchý bodovo naprázdno. Bývalý krídelník blusmanov sa zaslúžil o najväčšie vzrušenie v záverečnej tretine, keď korčuľou zasiahol do tváre obrancu Samiho Heleniusa. V inkriminovanom momente spadol Nagy pred bránkou Dallasu tak nešťastne, že po zásahu jeho korčuľou potreboval Helenius 30 stehov na tvári.

"Mal som šťastie, že korčuľa nezasiahla oko. Keď sa to stalo ani to vôbec nebolelo. Len som sa čudoval, odkiaľ sa nabralo toľko krvy. Keď sa vám také niečo stane, začnete viac premýšľať," dodal Helenius.

Góly: 31. Modano (Hull, Marshall) - 23. Green (Simpson). Vylúčení: 5:6, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:22. Brankári: Belfour - Burke. Rozhodcovia: Koharski, Trottier - 17.001 divákov.

BUFFALO - VANCOUVER 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Hostia okrem bodov stratili aj kapitána Markusa Näslunda, ktorý si zlomil pravú nohu a pred blížiacom sa play off sú Canucks bez najväčšej ofenzívnej istoty. Hviezdou večera bol domáci Steve Heinze, ktorý vo svojom druhom stretnutí po prestupe z Columbusu zaznamenal hetrik. Šable nastúpili bez novej posily z Atlanty Donalda Audetta, ktorý dostal dvojzápasový trest za brutálny faul na Slováka Ronalda Petrovického z Calgary. Kanonier Šatan vyšiel tentoraz bodovo na prázdno.

Góly: 17. Heinze (Gilmour, Gratton), 40. Gilmour (Rasmussen, Dumont), 51. Heinze (Žitnik), 60. Heinze. - 20. Cooke (Näslund, Berehowsky), 46. H.Sedin (Näslund, Cooke). Vylúčení: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:21. Brankári: Hašek - Essensa. Rozhodcovia: Gregson, Sutherland - 18.690 divákov.

sobota:

COLORADO - DETROIT 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

V stretnutí dvoch najlepších tímov prebiehajúceho ročníka zvýšili lavíny víťazstvom svoj náskok pred Detroitom na 6 bodov. Veterán z obrany Avalanche Ray Bourque gólom do prázdnej bránky prerušil 29-zápasový strelecký pôst.

Góly: 1. Sakic (Bourque, Blake), 23. Nieminen (Forsberg), 35. Hejduk (Reinprecht, De Vries), 58. Podein (De Vries, Reinprecht), 60. Bourque - 40. Lidström (Holmström, Fiodorov), 44. Fischer (Kozlov, Lapointe), 59. Verbeek (Larionov, Kozlov). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 28:26. Brankári: Roy - Osgood (od 60. Legace). Rozhodcovia: Leggo, McGeough - 18.007 divákov.

CALGARY - ST. LOUIS 2:2 po predĺžení (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)

Domácemu Ronaldovi Petrovickému, ani hosťujúcemu Ľubošovi Bartečkovi sa nepodarilo prekonať alebo prispieť k prekonaniu súperovho brankára. Bartečko si pripísal len jeden neúspešný strelecký pokus, Petrovický strieľal trikrát a navyše dostal päťminútový trest za bitku so Salvadorom. V dresoch bluesmanov sa o góly postarali ich čerstvé posily - gólovú premiéru zaznamenal ešte nedávno hráč plameňov Cory Stillman i drahá akvizícia z Phoenixu Keith Tkachuk.

Góly: 13. Bure (Iginla, Conroy), 60. Iginla (Morris, Housley) 3. Tkachuk (Gusarov, Hecht), 10. Stillman (Turgeon, Reasoner). Vylúčení: 3:6 na 2 min, PETROVICKÝ (CAL) a Salvador (STL) na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:31. Brankári: Brathwaite Turek. Rozhodcovia: Marouelli, Warren 17.139 divákov.

NASHVILLE PHOENIX 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Spoločný tréning so spolumajiteľom Waynom Gretzkym kojotom v Nashville nepomohol. Arizonský tím stále netrpezlivo čaká na premiéru Michala Handzuša v kádri, no slovenský center má ešte stále bolesti v oblasti brucha. Zo štvorice slovenských hokejistov na ľade bol najaktívnejší domáci Marián Cisár s dvoma strelami, jeho náprotivok Ladislav Nagy strieľal iba raz, obrancovia - domáci Richard Lintner a hosťujúci Radoslav Suchý sa k strele nedostali. Predators dosiahli v sezóne už 29. víťazstvo, čo je ich rekord v krátkej trojročnej klubovej histórii.

Góly: 10. Walker (Legwand, Houlder), 26. Kjellberg (Legwand, Skrastins), 46. Ronning (Kjellberg), 60. Jačmenev 24. Juneau (Lumme, Doan). Vylúčení: 6:4 na 2 min, Hulse (NAS) a May (PHO) na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:31. Brankári: Dunham Esche. Rozhodcovia: Peel, Zelkin 17.113 divákov.

TAMPA BAY PITTSBURGH 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Fanúšikovia Lighning nezaplnili halu Ice Palace pred zápasom s Pittsburghom zbytočne, lebo ich obľúbenci ich potešili vysokým víťazstvom nad Penguins. Blesky v šesťzápasovej sérii na domácom ľade zlyhali len jediný raz, aj to po predĺžení. Tučniaci pricestovali na Floridu ako 6. najefektívnejšie presilovkové mužstvo v lige, proti domácim a výbornému Weekesovi však nevyužili ani jednu z ôsmich príležitostí početnej výhody.

Góly: 12. Lecavalier (Johnson, Afanasenkov), 20. St. Louis, 50. Kubina (St. Louis), 57. St. Louis (Ekman, Holzinger), 59. Lecavalier (Cullimore, Holzinger) 21. Lemieux (Ference, Jönsson). Vylúčení: 10:6 na 2 min, Beránek (PIT) na 5 min, Lecavalier (TB) na 5+10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 20:26. Brankári: Weekes Hedberg. Rozhodcovia: Kimmerly, Pollock 20.835 divákov.

EDMONTON NEW JERSEY 5:6 po predĺžení (2:0, 1:1, 2:4 0:1) Olejári začali proti Devils dobre, no hostia v záverečnej tretine rozútali v Edmontone štvorgólové peklo. Necelé štyri minúty pred koncom český diabol Patrik Eliáš vyrovnal na 5:5 a 9 sekúnd pred koncom predĺženia sa ten istý hráč postaral o 10. víťazstvo Devils v sérii. Góly: 3. Comrie (Carter, Smyth), 13. Smith (Uľanov, Laraque), 35. Grier (Marchant), 45. Poti (Comrie, Smyth), 53. Marchant (Grier, Moreau) - 39. Madden (Rafalski, Stevenson), 42. Eliáš (Sýkora, White), 47. McKay (Mogiľnyj, Sýkora), 49. Holík, 57. Eliáš (Sýkora), 65. Eliáš. Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:40. Brankári: Salo - Brodeur. Rozhodcovia: Heyer, Roberts - 17.100 divákov.

COLUMBUS - NY ISLANDERS 3:3 po predĺžení (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0)

Ostrovania neprehrali už v treťom zápase v poradí na súperovom klzisku. V Columbuse prehrávali už 1:3, no v záverečnej tretine vyrovnali. V nadchádzajúcich chvíľach sa okrem toho úspešne ubránili v poldruhaminútovom oslabení o dvoch hráčov - Branislava Mezeia a Erica Cairnsa. Mezei, ktorý asistoval pri úvodnom góle hostí, už predtým zahrieval trestnú lavicu dvakrát, trio slovenských ostrovanov (Mezei, Zdeno Chára a Juraj Kolník) sa na 46 trestných minútach podieľalo 10 minútami. Domáci Kevin Dineen strelil svoj 350. gól v kariére. Góly: 9. Špaňhel (Aubin), 37. Dineen (Timander, Gardiner), 38. Kron (Knutsen, Quint) - 11. Martins (Czerkawski, MEZEI), 42. Scatchard (Czerkawski, Parrish), 49. Muckalt (Lapointe). Vylúčení: 9:14 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:25. Brankári: Denis - Terreri. Rozhodcovia: Rooney, Joannette - 18.136 divákov.

WASHINGTON - BUFFALO 2:3 (0:0, 2:2, 0:1) Po takmer 135 minútach bez jediného gólu Capitals ukončil suchoty slovenský ostrostrelec Peter Bondra svojím 21. gólom z presilovky v ročníku. Bondra zaznamenal v kariére už 98 presilovkových gólov, čím dobehol dovtedajšieho rekordéra Caps Mika Gartnera. Bondra, ktorý na brankára Birona vyslal 14! striel ešte pridal aj svoj 43. gól v ročníku, no aspoň na bod pre domácich to bolo málo. Pri druhom góle napálil Slovák do pravého horného rohu hosťujúcej bránky, no puk sa od konštrukcie odrazil do bránky. "Do týchto miest vystrelil asi 6-7-krát," bilancoval Bondrovu kanonádu Biron a dodal: "Pri druhom góle to bola strela ako z kanóna. Zdalo sa mi, že puk v mieste odrazu zotrel z kovu farebný náter." Bondra po zápase aj tak spokojný nebol: "Hrali sme oveľa lepšie ako predošlý zápas a všetci sme sa do hry aj viecej vložili, škoda, že to nestačilo." Útočník Sabres Miroslav Šatan skúšal pozornosť Kölziga iba raz. Góly: 34. BONDRA (Oates, Konowalchuk), 37. BONDRA - 21. Barnes, 36. Brown (Kalinin, Heinze), 50. Gratton (Žitnik, Kalinin). Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:23. Brankári: Kölzig - Biron. Rozhodcovia: Devorski, Shick - 18.672 divákov.

MONTREAL - BOSTON 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Domáci sa prebrali až v polovici zápasu, keď už prehrávali 0:3. Stiahli na rozdiel jediného gólu, no kľúčové šance na vyrovnanie Fína Saka Koiva a Slováka Richarda Zedníka zneškodnil Byron Dafoe. Bruins strácajú na poslednú postupovú priečku vo Východnej konferencii už iba jediný bod.

Góly: 27. Witehall (Bulis, Campbell), 44. Souray (Brunet, Robidas) - 7. Samsonov (Guerin), 19. Samsonov (Eloranta), 33. Weinrich (Guerin, Rolston). Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 16:33. Brankári: Theodore - Dafoe. Rozhodcovia: Angus, Gregson - 21.273 divákov.

FLORIDA - TORONTO 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)

Už 19. hetrik v kariére dosiahol proti Torontu ruský útočník Panthers Pavel Bure, no do listiny strelcov sa z domácich k nemu nikto nepridal a z víťazstva sa tešili hostia. Dvojica Slovákov v drese "mačiek" Róbert Švehla a Andrej Podkonický si pripísali po jednom mínusovom bode, Švehla navyše sedel dve minúty za nešportové správanie.

Góly: 19. Bure (Nilson), 49. Bure (Eriksson, Hedican), 54. Bure (Švidki) - 27. Domi (Valk, Antropov), 36. Antropov (Sundin, Roberts), 37. Höglund (Kaberle, Sundin), 47. Berg (Berezin, Corson), 60. Sundin (Roberts, Thomas). Vylúčení: 6:6 na 2 min, Thomas, McCabe (TOR) na 5 min, Barrie (FLA) 2x5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:40. Brankári: Kidd - Joseph. Rozhodcovia: Faucette, Stewart - 16.205 divákov.

PHILADELPHIA - NY RANGERS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Jubilejný 600. zápas v drese Flyers absolvoval Rick Tocchet, no hrdinom stretnutia bol domáci brankár Roman Čechmánek, ktorý v záverečnej tretine zneškodnil 12 pokusov súpera. Peter Smrek z obrany hostí zostal bez zápisu do osobných štatistík. Góly: 6. Manderville (Hull, Sýkora), 40. McGillis (Recchi, Desjardins) - 4. Dvořák (Malhotra, Lefebvre). Vylúčení: 3:5 na 2 min, Fedoruk (PHI) a Pilon (NYR) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:31. Brankári: Čechmánek - Hebert (od 41. McLean). Rozhodcovia: Kowal, Van Massenhoven - 19.730 divákov.

LOS ANGELES - SAN JOSE 1:0 (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Debut fínskeho blesku Teemu Selänneho v tíme žralokov v kalifornskom derby zatienil domáci brankár Kings Felix Potvin. Na rozdiel od Kazacha Nabokova si udržal čisté konto aj v predĺžení a pripísal si 16. shutout v kariére. Žigmund Pálffy ani Ľubomír Višňovský sa bodovo nepresadili a Pálffyho už delí iba jediný zápas od svojej rekordnej gólovej odmlky - 9 stretnutí v poradí v ročníku 1994/95.

Gól: 61. Smolinski (Murray, Miller). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:18. Brankári: Potvin - Nabokov, 18.118 divákov.