Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

NHL: Hossa i Pálffy v Superskills potvrdili, že patria do hviezdnej elity NHL

TASR|4. feb 2001 o 13:45

Denver 4. februára (TASR) - V predvečer exhibičného All Stars zápasu, v ktorom sa v nedeľu večer stretnú v denverskom Pepsi Centre výbery Severnej Ameriky a sveta, si aktéri stretnutia otestovali svoje kvality v súťažiach zručnosti, známej ako Superskills

Švédsky obranca Tampy Bay Lighting Fredrik Modin z výberu sveta vystreľuje puk pri súťaži o najtvrdšiu strelu počas tradičného individuálneho merania hráčskych zručností Superskills 3. februára 2001 pred exhibičným 51. zápasom All Stars NHL v Denveri
Foto: TASR.

Od zavedenia nového formátu All Stars zápasov, keď sa pred troma rokmi (1998) prešlo zo súbojov Východ - Západ na konfrontáciu hráčov zo Severnej Ameriky a starého kontinentu (Svet), dominovali v súťažiach zručnosti výhradne zástupcovia svetového hokeja.

Po štvrtý raz v sérii sa im však predčiť hokejistov z kolísky hokeja nepodarilo. Výber severnej Ameriky zvíťazil 15:13, keď išiel do vedenia už po prvej súťaži, ktorou bola kontrola puku. V tej trio Joe Sakic, Ed Jovanovski, Simon Gagne prevýšilo trojicu Peter Forsberg, Sandis Ozolinš a Markus Näslund, rovnako ako i Paul Kariya zdolal medzi jednotlivcami Alexeja Kovaľova (2:0 pre Ameriku). Zástupcom Nového svetadiela sa darilo i v súťaži o najrýchlejšieho korčuliara. Najlepší čas namerali Bill Guerinovi z Edmontonu, ktorý zvládol vymedzenú dráhu klziska za 13,690 s. Druhý bol Simon Gagne z Philadelphie s časom 13,941. Ani jeden z trojice Európanov Marián Hossa, Sergej Samsonov, Sergej Fiodorov sa nedostal pod štrnásť sekúnd. Slovenský útočník Ottawy Senators dokonca obstál v súťaži "rýchlikov" najhoršie, keď mu namerali 14,386 s. Paradoxne najrýchlejší čas histórie je presne o sekundu lepší ako Hossov výkon a zaznamenal ho Mike Gartner 13,386 s (4:0 pre Ameriku).

Svetový výber sa dočkal prvých bodov v súťaži o najtvrdšiu strelu. Pri neúčasti zraneného Ala MacInnisa zo St. Louis, ktorý si primát najtvrdšieho strelca vydobyl v posledných troch rokoch, sa najtvrdšou ranou blysol Švéd Fredrik Modin z Tampy Bay, ktorému namerali puk letiaci rýchlosťou 164,3 km/h. Cez hranicu 160 km/h sa dostal už iba detroitský Sergej Fiodorov. V histórii najtvrdšiu strelu doposiaľ zaznamenali Alovi Iafratovi - 169,3 km/h (4:2 pre Ameriku).

V presnosti streľby na štyri terče umiestnené v rohoch bránky nenechal o svojom víťazstve nikoho na pochybách obranca Colorada Ray Bourque, ktorý na ich zostrelenie potreboval 6 pokusov. Bourque dominoval v tejto súťaži už po ôsmy raz, v rokoch 1992 a 1993 sa však nepomýlil ani raz (4/4). Marián Hossa využil všetkých osem pokusov, no jeden terč ostal pre neho "zakliaty" (3/8) (5:3 pre Ameriku).

Novou disciplínou boli nájazdy trojíc na brankára, pričom každá formácia mal tri pokusy. Pálffy s Hejdukom a Näslundom prekonali Burka raz, Hossa s Forsbergom a Bonkom si s Brodeurom poradili dvakrát. Neomylná bola trojica Sakic, Robitaille, Guerin, ktorá nedala ani jednu šancu na úspech Čechmánkovi (10:6 pre Ameriku).

V poslednej disciplíne samostatných nájazdov na brankára sa ani jednému strážcovi svätyne nepodarilo udržať čisté konto. Najbližšie však k tomu boli s jednou kapituláciou Burke a Nabokov. Keďže obaja inkasovali rovnaký počet gólov i pri nájazdoch trojíc, musel o najlepšom brankárovi "Superskills" a držiteľovi ceny v podobe nového automobilu, rozhodnúť dodatočný rozstrel. V ňom bol úspešnejší Sean Burke, keď pustil za chrbát dva góly, pričom Nabokov tri strely. Zo Slovákov sa v najočakávanejšej disciplíne presadil iba Pálffy proti Brodeurovi, ten však neuspel ani proti Fiodorovovi a Forsbergovi. Naopak, Burka, na ktorom si vylámal zuby i Hossa, sa podarilo prekonať iba obrancovi Nicklasovi Lidströmovi z Detroitu.

Súvisiace články