Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

NHL: Gáborík stále v centre pozornosti zámorských médií, Trenčín topzásobárňou

TASR|12. mar 2001 o 14:46

Minneapolis 12. marca (TASR) - Vynikajúce výkony vychádzajúcej slovenskej hokejovej hviezdy Mariána Gáboríka v jeho premiérovej sezóne v zámorskej NHL neustále cirkulujú v centre pozornosti médií. Tesne pred play off si na krídelníka Minnesoty Wild v rubr

ike "Európske hviezdy" posvietila oficiálna webstránka NHL.

Do spoločnosti najlepších hokejistov sveta sa 19-ročný Gáborík dostal zo slovenskej "továrne" na špičkových hráčov Dukly Trenčín, z ktorej si cestu medzi svetovú elitu našli pred ním napr. Žigmund Pálffy, Pavol Demitra, Miroslav Šatan, či Marián Hossa. Trenčiansky klub sa preto radí medzi najväčších zásobovateľov kvality NHL z celej Európy.

"Gáborík má talent aby na ľade vždy spravil niečo špeciálne. Vyniká najmä skvelým korčuľovaním, prehľadom v hre a k tomu pridáva i prirodzený čuch na góly. Prvýkrát, keď sme hrali proti Minnesote, pripomínal mi ťahom na bránku Gilberta Perreaulta," hodnotí najproduktívnejšieho muža Wild tréner Phoenixu Bobby Francis. Gáborík bol v hľadáčiku Minnesoty už od svetového šampionátu do 20 rokov v kanadskom Winnipegu, kde pred dvomi rokmi vybojovali zverenci Jána Filca bronzové medaily. "Marián mal vtedy 16 rokov a patril medzi najlepších hráčov turnaja. Vedeli sme, že v drafte 2000 bude patriť medzi top kandidátov na čelné umiestnenie. Zamerali sme sa na neho, sledovali sme ho v zápasoch v slovenskej lige a na juniorských šampionátoch," opisuje šéf amatérskych skautov Wild Tom Thompson a dodáva: "Neskôr sme Mariána a jeho rodinu navštívili u nich doma a obľúbili sme si ho."

V prípravnom kempe pred historickým vstupom Minnesoty do NHL upútal trenčiansky rodák podľa predpokladov ofenzívnymi schopnosťami, rezervy však mal v bránení a problémy mu robil aj ofsajd na červenej čiare, ktorý na rozdiel od Európy v zámorí stále platí. "V úvode kempu sa takmer pri každej akcii ocitol v ofsajde a takmer všetci očakávali, že sa prvý rok rozohrá na farme. Trpezlivo sme mu však vysvetlovali, že nesmie tak rýchlo vykorčuľovať na útočnú modrú čiaru a on to extrémne rýchlo pochopil. Keď sa navyše skvalitnila jeho defenzívna činnosť, nebolo pochýb o jeho zaradení do prvého tímu," spomína sa na Gáboríkove zámorské začiatky asistent trénera Mike Ramsey.

Slovenský mladík sa za dôveru odvďačil kvalitnými výkonmi a navyše sa nezmazateľne zapísal do histórie expanzívneho klubu, keď proti Anaheimu strelil vôbec prvý gól Wild.

"Zo začiatku som mal skutočne problémy s červenou čiarou a bránením, tréneri mi pri každej situácii vysvetlili, čo som spravil zle a to mi pomohlo," priznáva Gáborík, ktorého veľkým vzorom je kanonier Peter Bondra. "Je to môj hrdina už od detstva a raz by som chcel dosiahnuť jeho kvality. Je to skvelý hokejista, ktorý je neuveriteľne rýchly a efektívny pri zakončovaní. Aby som sa však dostal na jeho úroveň, musím ešte tvrdo na sebe pracovať. V každom zápase sa snažím využívať rýchlosť a vždy keď dostanem puk, chcem ho dostať do nebezpečnej akcie pred súperovho brankára," pokračuje slovenský mladík, ktorý v minulej sezóne hral na ľavom krídle, teraz však prešiel na pravé. "Zvykol som si na to a dokonca sa mi na pravej strane hrá lepšie, pretože pri streľbe švihom môžem omnoho viac ohrozovať súperovu bránku," dodal Gáborík.

Súvisiace články