NHL: Gáborík sa zlepšil v defenzíve, chýba mu však slovenská kuchyňa

TASR|23. feb 2001 o 14:26

Minnesota 23. februára (TASR) - Podľa prestížneho hokejového magazínu The Hockey News i trénera Jacquesa Lemaira sa stal slovenský krídelník Marián Gáborík oporou Minnesoty Wild zásluhou výrazného zlepšenia v defenzívnej činnosti. Gáborík však pritom neza

budol ani na ofenzívu a po 52 zápasoch v drese nováčika, ktorý prekvapujúco bojuje o play off, je druhým najproduktívnejším hráčom svojho tímu so 14 gólmi a rovnakým počtom prihrávok. Gáborík si už na pomery v NHL zvykol, no v zámorí postráda slovenskú kuchyňu.

"Zo začiatku som nehral príliš dobre, no tréner mi povedal, že ak budem poctivo trénovať, góly prídu samé. Musel som sa prisbôsobiť hre na užších klziskách, navyše v Európe už zrušili aj červené čiary. Tréner ma naučil veľmi veľa o defenzíve. Najprv to bolo ťažké, no som šťastný, že som zostal v tíme a postupne sa zlepšujem," povedal Gáborík, ktorý bol draftovaný minulý rok, ako tretí hráč pri vstupnom drafte.

"Na cestovanie som si zvykol, strava je v pohode, no so slovenskou kuchyňou sa to nedá porovnať. Moji rodičia boli so mnou asi mesiac v zámorí a možem povedať, že kuchárskemu umeniu mojej mamy sa nič nevyrovná," dodal bývalý hráč Dukly Trenčín, z ktorého si tréner Minnesoty postupne vybudoval oporný pilier.

"Marián sa neustále učí a napreduje. Jeho defenzívna hra sa počas sezóny radikálne zlepšila v porovnaní s obrannou činnosťou, ktorou sa prezentoval v tréningovom kempe. Musel som sa s ním pozhovárať, pretože mu to robilo problémy. Jednoducho sa zabudol na červenej čiare a my sme sa čudovali, čo tam robí. Vysvetlil som mu, že dozadu hrať musí a on to pochopil," povedal na adresu Gáboríka, ktorý na Deň Sv. Valentína oslávil 19. narodeniny, tréner Minnesoty.

Práve kormidelník Lemaire, ktorý má svojou defenzívnou taktikou výrazný podiel na súčasných výsledkoch nováčika, za čo sa nedávno dočkal kritiky i od Maria Lemieuxa, si vybral Gáboríka už v 1.kole draftu. Súčasne tak "vypálil rýbník" vedeniu Tampa Bay.

"Bez pochýb, Gáborík bol našou prioritnou voľbou v 1.kole letného draftu. Ten chlapec má veľký talent, no súčasne sme vedeli, že draft je veľkou lotériou. Keby sme mali šťastie, dnes by hral Gáborík za Tampa Bay Lightning. Má jednoducho všetko, ofenzívu i defenzívu, rýchlo korčuľuje a vie tvoriť hru," spustil ďalšie slová chvály na slovenského útočníka generálny manažér Tampa Bay Rick Dudley, ktorému v podobnom duchu sekundoval asistent trénera Minnesoty Mario Tremblay: "Od prvého zápasu v histórii klubu (1:3 s Anaheimom, Gáborík dal gól) až do dnešného zápasu urobil Gáborík veľký pokrok. Naučil sa ako hrať účelne a poctivo brániť. Marián je až neuveriteľne kreatívny, nikdy neviete, čo v ofenzíve vymyslí. Je vzrušujúce sledovať tohto ešte chlapca, ktorý už stihol dať v NHL niekoľko ukážkových gólov. Jednoducho je skvelý, na tréningu býva obyčajne prvý a verím, že ešte neukázal všetko zo svojich schopností."

Nachádzate sa tu: