Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

NHL: Finále snov Colorado - New Jersey nepozná favorita

TASR|24. máj 2001 o 12:09

New York 24. mája (TASR) - Vyvrcholenie tohtoročných bojov o Stanleyho pohár v zámorskej NHL sľubuje vďaka obom aktérom New Jersey Devils a Colorado ...

New York 24. mája (TASR) - Vyvrcholenie tohtoročných bojov o Stanleyho pohár v zámorskej NHL sľubuje vďaka obom aktérom New Jersey Devils a Colorado Avalanche hokej najvyššej svetovej úrovne, pričom prvý súboj zohrajú finalisti v Denveri na ľade Colorada v noci zo soboty na nedeľu. Súboj dvoch najúspešnejších tímov základnej časti, navyše po predvedených výkonoch v prvých troch kolách vyraďovačky, nepozná favorita.

Diabli zdolali na ceste za obhajobou trofeje vo Východnej konferencii postupne Carolinu 4:2, Toronto 4:3 a vo finále konferencie Pittsburgh 4:1. Lavíny potrebovali na postup o dva zápasy menej (16), o ktoré sa podelili s Vancouverom 4:0, Los Angeles 4:3 a vo finále konferencie so St. Louis 4:1. Stretnú sa teda dvaja giganti tohtoročnej sezóny NHL, ktoré tvrdili svoju dominanciu počas celého ročníka ligy, keď Colorado získalo v základnej časti aj Prezidentskú trofej. Skutočný vrchol podmieňuje i fakt, že najvážnejší ašpiranti na titul sa nevyradili v bojoch v konferenciách, čo sa v NHL nestáva tak často.

Ambície denverského klubu sú zrejmé a veľmi vysoké. Okrem priaznivej skladby tímu, stojacej na výrazných individualitách ako sú útočník Joe Sakic, obrancovia Rob Blake a Ray Bourque, či brankár Patrick Roy, je v pozadí i finančná stránka. Vedenie investovalo do zostavy nemalé prostriedky vrátane získania jedného z najlepších obrancov súčasnosti Roba Blaka. Návratnosť preto očakáva v podobe zisku trofeje, veď naposledy dlhodobo silní Avalanche získali Stanley Cup v roku 1996. Tréner Bob Hartley skutočne zložil tím aj s citom pre rozličné vekové zastúpenie. Skúsenosti staršej a strednej generácie vhodne dopĺňa dravá mladá vlna zastúpená Milanom Hejdukom, Chrisom Drurym, či Alexom Tanguayom. Jednu z posledných šancí na zisk pohára, ak nie úplne poslednú, bude mať 40-ročný obranca Ray Bourque, ktorý čaká na svoj "deň" dlhých 22 sezón v NHL. "Je to pre mňa dlhý čas čakania, no preto som sem prišiel, aby som mal opäť príležitosť zvíťaziť," povedal nestarnúci veterán, ktorý odohral s Bostonom dve neúspešné finále v rokoch 1988 a 1990 proti Edmontonu. Jediným slabým bodom finálovej účasti Colorada je fakt, že zo zostavy už pred semifinále nešťastne vypadol pre zranenie kľúčový a podľa odborníkov najkomplexnejší hokejista súčasnosti, švédsky center Peter Forsberg, muž ktorý mal do vynútenej operácie sleziny najlepší bodový priemer v prvých dvoch kolách vyraďovačky.

Hráči New Jersey obhajujú titul po minuloročnom víťazstve nad hviezdami z Dallasu (4:2) takmer v nezmenenej zostave. Nad všetky formácie vyniká najmä ich prvá línia Sýkora - Arnott - Eliáš, ktorá je postrachom všetkých obrán súperov. V základnej časti totiž nazbierali dovedna 232 bodov (Eliáš 96, Sýkora 81, Arnott 55) a taktiež v play off je takmer čisto český útok strojcom rozhodujúcich gólov. "Bezpochyby ich potrebujeme, aby sme mohli byť tam, kde sme," povedal kapitán Scott Stevens. "Kľúčom k úspechu prvého útoku je rozhodne Patrik Eliáš. Je to veľká osobnosť, ktorá dokáže pred súperovu bránku pritiahnuť všetkých hráčov," povedal tréner Devils Larry Robinson. Ani obrana Devils však nestojí na krehkých nohách, na čele so skúseným Scottom Stevensom, považovaným za jednoznačne najtvrdšieho obrancu v celom kolotoči NHL. Na defenzívnej práci sa kvalitne podieľajú prakticky všetci a k tomu pridáva väčšina zadákov aj mimoriadne ofenzívne kvapky. Najmä nikdy nedraftovaný Brian Rafalski, ktorého vedenie objavilo v Škandinávii, či Scott Niedermayer. Ten sa vrátil do zostavy po nepríjemnom zákroku útočníka Toronta Tie Domiho, ktorý mu v 2. kole play off spôsobil otras mozgu.

Bonbónikom bude určite i súboj brankárskych velikánov a zároveň adeptov na post jednotky v bránke Kanady na blížiacich sa ZOH 2002 v Salt Lake City. Starší z dvojice Patrick Roy a niekdajší idol Martina Brodeura, odohral v kariére 4 finálové série, z ktorých si odniesol titul v troch prípadoch. Brodeur, ktorý sa nikdy netajil svojím veľkým vzorom, získal pri oboch finálových vystúpeniach najcennejšiu trofej. "Musíme čeliť najlepšiemu brankárovi v NHL aj v celej play off. Bude určite ťažké prekonať ho, no je to finále a každý musí očakávať veľký tím s vynikajúcim brankárom," povedal na adresu Roya brankár Devils. V základnej časti si skrížili zbrane Roy a Brodeur dvakrát a štatistika vraví po výsledkoch 6:3, 6:1 v prospech New Jersey. "Výsledky v základnej časti nie vždy predurčujú, čo sa stane. Je však príjemné vedieť, že im sme schopní strieľať góly," povedal nestor obrany diablov Ken Daneyko. ki ph

hokej.sme.sk

Súvisiace články