Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

NHL: Demitra sa gólom a asitenciou zaslúžil o triumf St. Louis nad Dallasom

TASR|28. apr 2001 o 12:59

New York 28. apríla (TASR) - Semifinálová séria Západnej konferencie medzi Dallasom a St. Louis mala v noci na sobotu na prgrame úvodné stretnutie. V hale Reunion Arena sa vo výbornom svetle prezentoval slovenský útočník Pavol Demitra, ktorý k víťazstvu nad vlaňajšími finalistami Stanleyho pohára (4:2) prispel jedným gólom a prihrávkou na gól Martyho Reasonera. Demitrov spoluhráč Ľuboš Bartečko na svoju premiéru v tohtoročnom play off stále čaká.

S výnimkou záverečnej tretiny boli hostia počas celého zápasu jednoznačne lepším mužstvom. Slovenský krídelník Demitra hral v útoku s Keithom Tkachukom a Martym Reasonerom a spoločne vyprodukovali až tri góly bluesmanov. Prvý vsietil Demitra po kvalitnej prihrávke Reasonera, keď si Slovák poradil aj s legendárnym Edom Belfourom v bránke a puk mu poľahky zasunul pomedzi betóny. Domáci ešte v tej istej minúte vyrovnali, no Reasoner pred prestávkou opäť dostal St. Louis do vedenia. "Keď človek hrá s dvoma najlepšími hokejistami v celej lige, všetko ide úžasne ľahko. Dokázali pre mňa vytvoriť veľa voľného priestoru," nešetril Reasoner chválou na spoluhráčov z formácie, ktorí pre neho vypracovali aj víťazný gól zápasu. Demitra si okrem troch plusových bodov pripísal dve strely na bránku (trikrát bránku minul) a dva stratené puky.

Ešte v úvode v druhej časti hry hviezdy oslabil ich kľúčový hráč Mike Modano, ktorý si pri zrážke s obrancom Blues Alexejom Gusarovom vážne zranil členok a jeho štart v ďalších zápasoch série určia až podrobnejšie lekárske vyšetrenia. Ani pred jeho zranením si však Stars nevyvinuli dôraznejší tlak a ich snaha stroskotávala na českom brankárovi Turekovi. "Takto zle sme už nehrali veľmi dlho," sucho skonštatoval po zápase kapitán hostí Derian Hatcher. Bývalý náhradný brankár Dallasu Turek sa vyznamenal najmä niekoľkými zákrokmi proti dlhoročnej legende St. Louis Brettovi Hullovi.

St. Louis vedie na zápasy 1:0 a na ceste k prvému finále konferencie od roku 1986 ho najbližší zápas s Dallasom čaká opäť v Reunion Arene v noci na pondelok.

DALLAS - ST. LOUIS 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)

Góly: 10. MacLean, 53. Lukowich - 10. Demitra (Reasoner, Tkachuk), 16. Reasoner (Hill), 24. Reasoner (DEMITRA, Pronger), 29. Turgeon (Young, Hecht). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:21. Brankári: Belfour - Turek. Rozhodcovia: Shick, Walkom - 17.001 divákov.