Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

NHL: Demitra s dvoma asistenciami druhou hviezdou víťazného

TASR|17. máj 2001 o 10:56

New York 17. mája (TASR) - Finálová séria Západnej konferencie NHL medzi St. Louis a Coloradom pokračovala v noci na štvrtok tretím zápasom, v ktorom si prvé víťazstvo 4:3 po dvojnásobnom predĺžení pripísali domáci Blues a znížili stav série s Avalanche

New York 17. mája (TASR) - Finálová séria Západnej konferencie NHL medzi St. Louis a Coloradom pokračovala v noci na štvrtok tretím zápasom, v ktorom si prvé víťazstvo 4:3 po dvojnásobnom predĺžení pripísali domáci Blues a znížili stav série s Avalanche na 1:2. Slovenský hokejista v drese bluesmanov Pavol Demitra si pripísal dve asistencie a po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

Demitra už od začiatku finálového duelu musel čeliť kritike zo strany miestnych médií, ktoré mu síce neupierali snahu, ale vyčítali bezzubosť v ofenzíve. Až do tretieho zápasu mal slovenský krídelník na svojom konte v play off len dva góly a dve asistencie a v úvodnom stretnutí v Savvis Center ho tréner domácich Joel Quenneville odlúčil od hviezdneho Keitha Tkachuka a postavil ho dokonca až do tretieho útoku k Nemcovi Jochenovi Hechtovi a Jamalovi Mayersovi. Brankárska legenda Avalanche Patrick Roy úspešne odolávala úvodnému tlaku domácich až do Demitrovej strely počas vylúčenia Reida. Dubnický rodák od modrej prenikol k ľavému kruhu a strelou zápästím vytiahol gólmana lavín z bránky. Odrazený puk poľahky dorazil obranca Andrej Chavanov. Český brankár St. Louis Roman Turek však vzápätí pre zdržovanie hry oslabil svoj tím a v presilovke hostí inkasoval už po 16 sekundách z hokejky veterána Bourqua, ktorý sa so 176 bodmi prepracoval na siedmu priečku v historickej tabuľke play off. Druhý gól Avalanche vyťažili už z tretej strely na Turekovu bránku. Aj na začiatku tretej tretiny prehrávali domáci o gól (2:3), no zásluhou akcie založenej Demitrom, na ktorej konci Prongerovu strelu vo vzduchu šikovne tečoval Mayers, Bluesmani vyrovnali. Hokejový maratón v 91. min v druhom predĺžení ukončil Young, ktorý pred Royom prevzal prihrávku naslepo od Turgeona a spoza Roba Blaka po tretíkrát v kariére rozhodol o zápase play off v predĺžení.

"Mohli sme len veriť, že puk si cestu do siete raz už musí nájsť," povedal Young o záverečnom úsilí svojho celku prekonať Roya, ktorý odvrátil 56 striel domácich. "Patrickove výkony hovoria samy za seba," pochválil napriek prehre svojho brankára tréner denverského klubu Bob Hartley a dodal: "Dáva nám šancu zvíťaziť v každom zápase a ani dnes sme neboli od úspechu ďaleko."

Demitra, ktorý v zápase z deviatich striel na Royovu bránku presne namieril iba štyri, hral opäť bez slovenského spoluhráča v zostave Blues, lebo Ľuboš Bartečko na svoju príležitosť v play off stále iba čaká.

ST. LOUIS - COLORADO 4:3 po dvojnásobnom predĺžení
(1:2, 0:0, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Chavanov (DEMITRA, Stillman), 51. Mellanby (Eastwood, MacInnis), 55. Mayers (Pronger, Demitra), 91. Young (Turgeon, MacInnis) - 7. Bourque (Hejduk, Blake), 9. Hinote (Reid, Dingman), 53. Messier (Podein, Yelle). Vylúčení: 10:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 60:33. Brankári: Turek - Roy. Rozhodcovia: Fraser, Watson - 19.897 divákov.