Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

NHL: Demitra rozhodol v predĺžení

SITA|20. jan 2004 o 10:06

NEW YORK 20. januára (SITA) - Pavol Demitra strelil oba góly St. Louis v pondelkovom stretnutí kanadsko-americkej NHL, v ktorom bluesmani zvíťazili na ľade Floridy 2:1.

V prvej tretine slovenský útočník najprv vyrovnal na 1:1, keď sa puk z jeho hokejky odrazil od korčule obrancu Mika Van Ryna a pomedzi betóny gólmana domácich Roberta Luonga prešiel do bránky. Pre Demitru to bol 500. bod v kariére v NHL. V predĺžení potom dubnický rodák zobral puk svojmu bývalému spoluhráčovi Van Rynovi a strelou popri Luongovej hokejke rozhodol. "Nemal som veľa možností. Luongo chytal veľmi dobre. Len som sa snažil čo najsilnejšie vystreliť a trafiť sieť," povedal o rozhodujúcom momente Demitra. Pre St. Louis to bolo siedme víťazstvo v predĺžení v tejto sezóne, čím vytvorili klubový rekord. Zároveň prerušili sériu troch prehier u súperov. Florida vyhrala z posledných 12 zápasov len jeden.

Ottawa nevyužila na ľade NY Islanders šancu dostať sa na prvé miesto vo Východnej konferencii a prehrala len druhýkrát z posledných 17 súbojov. Dva góly domácich strelil Cliff Ronning. Tridsaťosemročný útočník, pre ktorého to bol štvrtý zápas v drese Islanders od podpisu zmluvy pred 10 dňami, dal v NHL už 300 gólov. Víťazstvo domácich poistil Oleg Kvaša, ktorý sa deň predtým pobil na tréningu s brankárom Garthom Snowom. V drese Ottawy si bod do kanadského bodovania za asistenciu pripísal Zdeno Chára.

Boston zvíťazil v domácom prostredí nad NY Rangers, no v utorok, keď sa títo dvaja súperi stretnú v Madison Square Garden, v jeho dresepravdepodobne nenastúpi Joe Thornton. Ten totiž pondelkový duel nedohral, keď v druhej tretine v súboji s Ericom Lindrosom utrpel menšiu fraktúru ľavej lícnej kosti. Incident viedol k niekoľkým ďalším šarvátkam a súperi nakoniec nazbierali dokopy 81 trestných minút.

Milan Hejduk musel čakať na svoje prvé trestné strieľanie v NHL šesť sezón. V tomto roku však mal už dve takéto šance a obe využil. Najprv skóroval z takejto výhody 11. januára so Chicagom, druhýkrát týmto spôsobom rozhodol pondelkové stretnutie s Tampou Bay. Hejduk sa navyše stal len tretím hráčom histórie, ktorý rozhodol z trestného strieľania v predĺžení. Doteraz sa to podarilo 5. decembra 2002 v stretnutí s NY Rangers útočníkovi Philadelphie Michalovi Handzušovi a 23. decembra 2000 tiež proti Rangers nashvillskému Davidovi Legwandovi. Jednu asistenciu si v zápase pripísal slovenský útočník Tampy Bay Martin Cibák.

Víťazstvom 2:0 nad Minnesotou predĺžili hokejisti Nashvillu svoju sériu bez prehry už na sedem zápasov. Opäť ich podržal brankár Tomáš Vokoun, ktorý dosiahol 21. tohtosezónne víťazstvo a medzi brankármi je s Davidom Aebischerom z Colorada na prvom mieste. "Vie nás udržať v zápase. Je ľahké hrať s takým brankárom, ako je on," povedal o českom gólmanovi Slovák Vladimír Országh, ktorý strelil v druhej tretine prvý gól Nashvillu. V oslabení získal puk a prekonal Fernandeza v bránke Minnesoty.

Útočník Calgary Craig Conroy doviedol svoje mužstvo štyrmi asistenciamik víťazstvu v Anaheime. Conroy, ktorý skóroval v 25 zápasoch tohto ročníka len raz, si vytvoril rekord v počte gólových prihrávok v jednom zápase. Calgary vyhralo na ľade Anaheimu, ktorý len raz v posledných štyroch zápasoch strelil viac ako jeden gól, prvýkrát po deviatich vzájomných súbojoch od 13. januára 1999. Hosťujúci Steve Yzerman strelil jediný gól svojho mužstva a s 1701 bodmi sa vyrovnal Mariovi Lemieuxovi na šiestom mieste v historickej tabuľke kanadského bodovania.

Víťazstvá San Jose nad najsilnejšími tímami NHL už prestávajú byť prekvapením. Mužstvo, od ktorého sa na začiatku sezóny veľa neočakávalo, zdolalo v poslednom čase Vancouver i Colorado a v pondelok pridalo aj víťazstvo nad Detroitom. Sharks vyhrali 11 z posledných 15 zápasov a aspoň bod získali v trinástich dueloch.

Aj napriek bolestiam ľavého chodidla nastúpil brankár Dallasu Marty Turco už na 21. stretnutie v rade a vychytal víťazstvo Stars. Víťazný gól strelil David Oliver, pre ktorého to bol prvý strelecký zápis po vyše štyroch rokoch. Vancouver prehral tretí zápas po sebe a v základnej časti NHL sa mu to naposledy stalo ešte v marci 2002.

NY Islanders - Ottawa 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Góly: 20. J. Blake (Hunter), 24. Ronning (Mapletoft, Hamrlík), 48. Hamrlík (J. Blake, Hunter), 48. Kvaša, 54. Ronning - 43. Neil (CHÁRA, Phillips), 44. Alfredsson (T. White, Phillips). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránky: 23:32. Brankári: DiPietro - Prusek. Diváci: 14 213.

Boston - NY Rangers 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 3. J. Thornton (McGillis, Samsonov), 6. Rolston (Boynton), 23. G. Murray (Samsonov, J. Thornton), 37. Samsonov (Bergeron, G. Murray), 50. Šlégr (Axelsson, Rolston) - 35. Simon (Barnaby, Bouchard), 51. Lindros (Malachov). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Doull 2x, J. Thornton, Gill, Lapointe na 5 min a Doull, McGillis DKZ - Purinton, Lindros, Barnaby, Simon na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:36. Brankári: Raycroft - Dunham. Diváci: 14 878.

Florida - St. Louis 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Góly: 10. Jokinen (Nilson, Van Ryn) - 14. DEMITRA (Tkachuk), 61. DEMITRA (Tkachuk). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:34. Brankári: Luongo - Osgood. Diváci: 15 202.

Tampa Bay - Colorado 4:5 po predĺžení (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 5. Modin (Richards), 25. Afanasenkov (Dingman, CIBÁK), 32. Taylor (Andreychuk, Sarich), 38. Fedotenko (Lecavalier, St. Louis) - 11. Sakic (Kariya), 14. Škoula (Hejduk, Tanguay), 30. Tanguay (Konowalchuk, Hejduk), 54. Hejduk (Konowalchuk, Tanguay), 61. Hejduk. Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 35:24. Brankári: Chabibulin - Aebischer. Diváci: 19 212.

Anaheim - Calgary 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)

Góly: 19. Fiodorov (R. Niedermayer, Sýkora) - 27. Lydman (Ference, Conroy), 33. Gelinas (Conroy, Kobasew), 35. Saprykin (Ference, Kobasew), 50. J. Green (Donovan, Conroy), 52. Clark (Lydman, Conroy). Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Oliwa (CAL) DKZ, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:27. Brankári: Giguere - Turek. Diváci: 13 146.

San Jose - Detroit 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 18. Harvey (Dimitrakos, Stuart), 36. Dimitrakos (W. Primeau), 50. Yzerman (Whitney, Holmström). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:35. Brankári: Nabokov - Joseph. Diváci: 17 361.

Nashville - Minnesota 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 31. Országh, 43. Erat (Jamie Allison, Archipov). Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše McKenzie - Matt Johnson, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 30:26. Brankári: Vokoun - Fernandez. Diváci: 11 572.

Vancouver - Dallas 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 15. Linden (S. Salo, Keane), 36. Morrison (S. Salo, Öhlund) - 5. Turgeon (Matvichuk), 18. Guerin (Morrow, Modano), 31. Oliver (Matvichuk, Arnott). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:20. Brankári: Cloutier - Turco. Diváci: 18 630.