Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

NHL: Demitra i Šatan bez bodu, St. Louis už na postup chýba iba jedno víťazstvo

TASR|20. apr 2001 o 10:55

New York 20. apríla (TASR) - Tromi zápasmi pokračovalo v noci na piatok 1. kolo play off zámorskej NHL. Predstavila sa v nich dvojica slovenských hokejistov - Miroslav Šatan z Buffala a Pavol Demitra zo St. Louis, bodovo sa z nich nepresadil ani jeden.

V domácom zápase sa Philadelphia Flyers zachránili pred vyradením z play off a znížili stav série s Buffalom na 2:3. Český brankár hostí Dominik Hašek pustil prvýkrát v sezóne v štyroch zápasoch v poradí tri a viac gólov a okrem toho inkasoval aj osobný desaťminútový trest za nešportové správanie. V záverečnej tretine po zrážke s obrancom Sabres Jamesom Patrickom, ktorého do Haška sotil Keith Primeau, český gólman rozčúlene vykorčuľoval z bránky za rozhodcom Fraserom a šmaril pred ním vyrážačku o ľad. "Vôbec sa mu nečudujem," bránil svoju hviezdu tréner šablí Lindy Ruff a obvinil domácich hráčov: "Celý zápas hrali na Haška vyslovene likvidačne." Nervy na uzde až dvakrát neudržal ani najproduktívnejší hráč hostí v play off Miroslav Šatan, ktorý sa v závere prvej tretiny pochytil s Chrisom Therienom a v poslednej sekunde druhej časti hry s Jodym Hullom. Za oba krátke incidenty si spolu s protivníkmi vyslúžil dvojminútové tresty za hrubosť. Strelecky sa však nepresadil a Čechmánek vykryl jeho všetky štyri strely.

V posledných deviatich prípadoch, keď bola séria St. Louis v play off so súperom vyrovnaná 2:2, postúpil vždy sok bluesmanov. K prelomeniu tejto šnúry spravili domáci výrazný krok, keď zvíťazili v piatom zápase so San Jose (3:2 po predĺžení) a na postup do semifinále Západnej konferencie majú dva "mečbaly" (3:2 na zápasy). Slovenský hokejista v drese Blues Pavol Demitra stále čaká na svoj prvý gól v play off po dvoch rokoch. Na fínskeho nováčika v bránke Sharks Miikku Kiprusoffa vystrelil päťkrát, no neúspešne. Mladý Fín však kapituloval v kľúčovom okamihu v predĺžení, keď ho strelou takmer od modrej čiary prekvapil ďalší "greenhorn" NHL, obranca domácich Bryce Salvador. "Pri tej strele som mal trošku zakrytý výhľad, no v každom prípade som ju mohol zneškodniť," smutne sa po stretnutí priznal Kiprusoff, ktorý nastúpil len v 8. stretnutí v NHL v kariére. Dvojica najlepších obrancov St. Louis Al MacInnis a Chris Pronger strávili na ľade neuveriteľných 37 minút. Ľuboš Bartečko ešte v play off od trénera Quennevilla príležitosť nedostal.

Po štvrtýkrát v sérii Dallas - Edmonton sa o víťazovi rozhodovalo v predĺžení, pričom rekord NHL je 5 predĺžení v jednej sérii. V 26 zápasoch play off medzi Stars a Oilers videli diváci extradejstvo až 9-krát. Naposledy boli vďaka útoku "starých pánov" úspešnejší domáci. Olejári, ktorí v prvých dvoch tretinách na Belfourovu bránku vystrelili iba päťkrát, v tretej časti hry v priebehu necelých troch minút otočili z 0:2 na 3:2. Veteráni Kirk Muller, Mike Keane a John MacLean však včas vyrovnali a v predĺžení strelil 35-ročný Muller víťazný gól. "Ľudia ich veľmi urážajú, keď tvrdia, že títo chlapci sú už starí na NHL," vyhlásil po zápase tréner hviezd Ken Hitchcock a dodal: "Teraz v nadstavbe však prišiel ich čas a svojimi výkonmi žiaria." Stars vedú v sérii 3:2.

PHILADELPHIA - BUFFALO 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

V domácom zápase sa Flyers zachránili pred vyradením z play off a znížili stav série na 2:3. Český brankár hostí Dominik Hašek pustil prvýkrát v sezóne v štyroch zápasoch v poradí tri a viac gólov a okrem toho inkasoval aj osobný trest za nešportové správanie. V záverečnej tretine po zrážke s obrancom Sabres Jamesom Patrickom, ktorého do Haška sotil Keith Primeau, Hašek rozčúlene vykorčuľoval z bránky za rozhodcom Fraserom a šmaril pred ním vyrážačku o ľad. "Vôbec sa mu nečudujem," bránil svoju hviezdu tréner šablí Lindy Ruff a obvinil domácich hráčov: "Celý zápas hrali na Haška vyslovene likvidačne." Nervy na uzde až dvakrát neudržal ani najproduktívnejší hráč hostí v play off Miroslav Šatan, ktorý sa v závere prvej tretiny pochytil s Chrisom Therienom a v poslednej sekunde druhej časti hry s Jodym Hullom. Za oba krátke incidenty si spolu s protivníkmi vyslúžil dvojminútové tresty za hrubosť. Strelecky sa však nepresadil a Čechmánek vykryl všetky jeho štyri strely.

Góly: 15. Gagne (Primeau, Fedotenko), 37. Recchi (Primeau, Langkow), 44. Therien (Langkow) - 29. Afinogenov (Žitnik, Warrener). Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše Hašek (BUF) na 10 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:26. Brankári: Čechmánek - Hašek. Rozhodcovia: Fraser, Jackson - 19.681 divákov.

DALLAS - EDMONTON 4:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Po štvrtýkrát v sérii oboch rivalov sa o víťazovi rozhodovalo v predĺžení, pričom rekord NHL je 5 predĺžení v jednej sérii. V 26 zápasoch play off medzi Stars a Oilers videli diváci extradejstvo až 9-krát. Naposledy boli vďaka útoku "starých pánov" úspešnejší domáci. Olejári, ktorí v prvých dvoch tretinách na Belfourovu bránku vystrelili iba päťkrát, v tretej časti hry v priebehu necelých troch minút otočili z 0:2 na 3:2. Veteráni Kirk Muller, Mike Keane a John MacLean však včas vyrovnali a v predĺžení strelil 35-ročný Muller víťazný gól. "Ľudia ich veľmi urážajú, keď tvrdia, že títo chlapci sú už starí na NHL," vyhlásil po zápase tréner hviezd Ken Hitchcock a dodal: "Teraz v nadstavbe však prišiel ich čas a svojimi výkonmi žiaria." Stars vedú v sérii 3:2.

Góly: 7. Lehtinen (Ledyard, Hull), 22. Langenbrunner (Morrow, Van Allen), 56. MacLean (Zubov, Keane), 69. Muller (MacLean, Keane) - 43. Carter (Comrie, Smith), 44. Weight (Niinimää, Smyth), 46. Brewer (Weight, Cleary). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:18. Brankári: Belfour - Salo. Rozhodcovia: Koharski, Pollock - 17.001 divákov.

ST. LOUIS - SAN JOSE 3:2 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

V posledných deviatich prípadoch, keď bola séria St. Louis v play off so súperom vyrovnaná 2:2 postúpil vždy sok bluesmanov. K prelomeniu tejto šnúry spravili domáci výrazný krok, keď zvíťazili v piatom zápase a na postup do semifinále Západnej konferencie majú dva "mečbaly" (3:2 na zápasy). Slovenský hokejista v drese Blues Pavol Demitra stále čaká na svoj prvý gól v play off po dvoch rokoch. Na fínskeho nováčika v bránke Sharks Miikku Kiprusoffa vystrelil päťkrát, no neúspešne. Mladý Fín však kapituloval v kľúčovom okamihu v predĺžení, keď ho strelou takmer od modrej čiary prekvapil ďalší "greenhorn" obranca domácich Bryce Salvador. "Pri tej strele som mal trošku zakrytý výhľad, no v každom prípade som ju mohol zneškodniť," smutne sa po stretnutí priznal Kiprusoff, ktorý nastúpil len v 8. stretnutí v NHL v kariére. Dvojica najlepších obrancov St. Louis Al MacInnis a Chris Pronger strávili na ľade neuveriteľných 37 minút. Ľuboš Bartečko ešte v play off od trénera Quennevilla príležitosť nedostal.

Góly: 8. Young (Drake, Pronger), 58. Drake (Turgeon, Tkachuk), 70. Salvador (Turgeon) - 9. Matteau (Selänne, Rathje), 32. Marleau (Selänne, Matteau). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:26. Brankári: Turek - Kiprusoff. Rozhodcovia: Walkom, Shick - 19.853 divákov.