Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

NHL: Čiernik strelil prvé dva góly v NHL, v Ottawe slovensko-český útok

TASR|26. jan 2001 o 14:03

New York 26. januára (TASR) - V piatich zápasoch zámorskej NHL sa v noci na piatok predstavilo šesť Slovákov, ktorí zaznamenali tri body za dva góly a jednu asistenciu. Všetky boli z dielne slovenských Ottawčanov Ivana Čiernika a Mariána Hossu.

Čerstvá posila z farmy Ottawy v Grand Rapids Ivan Čiernik čakal na svoj prvý gólový zápis iba do druhého stretnutia v tomto ročníku a štvrtého v kariére v NHL. V druhej tretine zápasu v Tampe najskôr po samostatnej akcii otvoril skóre a záverečnej časti hry po spolupráci s krajanom Mariánom Hossom opäť dostal Senators do vedenia (2:1). Hossa potiahol puk po ľavej strane útočného pásma až za bránku Weekesa, odkiaľ ideálne prihral Čiernikovi. "Tréner mi dal možnosť hrať vo výbornej formácii s Hossom a Radkom Bonkom a tak som sa snažil zo seba dostať to najlepšie, čo vo mne je," vyhlásil po stretnutí 23-ročný rodák z Tlmáč. Kouč senátorov Jacques Martin nešetril slovami chvály: "V zápase bol pre nás veľkým prínosom. V jeho hernom prejave bolo cítiť veľa sebavedomia a jeho výkon bol naozaj výborný, trúfam si povedať, že zatienil aj niekoľko našich veteránov." Hossa okrem jednej asistencie zaznamenal šesť striel - všetky v prvej tretine, čím o jednu strelu predčil celkovú streleckú aktivitu domáceho mužstva v úvodnej tretine. Lightning prehrali už v ôsmom stretnutí v poradí.

Bluesmani si poradili s obhajcom Stanley Cupu z New Jersey aj bez niekoľkých zranených hráčov a uštedrili majstrovi len druhú prehru (3:4 po predĺžení) v 17 zápasoch. O dramatické víťazstvo po predĺžení sa postaral Pierre Turgeon po tom, čo už v záverečnej minúte tretej tretiny rozhodcovia neuznali rozhodujúci gól domáceho Mayersa. Za cenné víťazstvo zaplatili Blues však ďalším zranením, keď v záverečnej tretine z ľadu odkrivkal Jochen Hecht. Ladislav Nagy zaznamenal len jedinú neúspešnú strelu.

V Los Angeles znemožnil domácich ako najproduktívnejšie mužstvo celej NHL hosťujúci brankár z Calgary Fred Brathwaite (0:3). Zneškodnil aj štyri slovenské pokusy - po jednom Višňovského a Stümpela a oba Pálffyho. Gólman Flames si pripísal už 4. zápas bez inkasovaného gólu v ročníku a 10. v kariére.

TAMPA BAY - OTTAWA 2:5 (0:0, 1:1, 1:4)

Čerstvá posila z farmy Ottawy v Grand Rapids Ivan Čiernik čakal na svoj prvý gólový zápis iba do druhého stretnutia v tomto ročníku a štvrtého v kariére v NHL. V druhej tretine zápasu v Tampe najskôr po samostatnej akcii otvoril skóre a záverečnej časti hry po spolupráci s krajanom Mariánom Hossom opäť dostal Senators do vedenia (2:1). Hossa potiahol puk po ľavej strane útočného pásma až za bránku Weekesa, odkiaľ ideálne prihral Čiernikovi. "Tréner mi dal možnosť hrať vo výbornej formácii s Hossom a Radekom Bonkom a tak som sa snažil zo soba dostať to najlepšie, čo vo mne je," vyhlásil po stretnutí 23-ročný rodák z Tlmáč. Kouč senátorov Jacques Martin nešetril slovami chvály: "V zápase bol pre nás veľkým prínosom. V jeho hernom prejave bolo cítiť veľa sebavedomia a jeho výkon bol naozaj výborný, trúfam si povedať, že zatienil aj niekoľko našich veteránov." Hossa okrem jednej asistencie zaznamenal iba šesť striel - všetky v prvej tretine, čím o jednu strelu predčil celkovú streleckú aktivitu domáceho mužstva v úvodnej tretine. Lightning prehrali už vo ôsmom stretnutí v poradí (2:5).

Góly: 24. Richards (Modin, Johnson), . Charitonov (Zjuzin, Holzinger) - 26. ČIERNIK, 48. ČIERNIK (HOSSA), 57. Fisher (Alfredsson, Zamuner), 59. McEachern (Jašin, Redden), 60. Zamuner (Phillips). Vylúčení: 4:4 na 2 min, Roy (OTT) na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 15:38. Brankári: Weekes - Hurme. Rozhodcovia: Joannette, McCreary - 13.389 divákov.

ST. LOUIS - NEW JERSEY 4:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)

Bluesmani si poradili s obhajcami Stanley Cupu z New Jersey aj bez niekoľkých zranených hráčov a uštedrili majstrovi len druhú prehru (3:4 po predĺžení) v 17 zápasoch. O dramatické víťazstvo po predĺžení sa postaral Pierre Turgeon, po tom, čo už v záverečnej minúte tretej tretiny rozhodcovia neuznali rozhodujúci gól domáceho Mayersa. Za cenné víťazstvo zaplatili Blues však ďalším zranením, keď v záverečnej tretine z ľadu odkrivkal Jochen Hecht. Ladislav Nagy zaznamenal len jedinú neúspešnú strelu.

Góly: 4. Mayers (Simpson, Low), 12. Chavanov (Mayers), 41. Turgeon (MacInnis, Young), 64. Turgeon (Reirden, Young) - 20. Eliáš (Niedermayer), 44. Gomez (Sýkora, Eliáš), 47. Mogiľnyj (McKay, Niedermayer). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:31. Brankári: Turek - Brodeur. Rozhodcovia: Larue, Leggo - 19.611 divákov.

LOS ANGELES - CALGARY 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Hosťujúci brankár Fred Brathwaite znemožnil domácich ako najproduktívnejšie mužstvo celej NHL (0:3). Zneškodnil aj štyri slovenské pokusy - po jednom Višňovského a Stümpela a oba Pálffyho. Gólman Flames si pripísal už 4. zápas bez inkasovaného gólu v ročníku a 10. v kariére.

Góly: 38. Morris (Lowry, Savard), 57. Lowry (Stillman), 59. Stillman (Iginla). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:24. Brankári: Storr - Brathwaite. Rozhodcovia: Angus, Walkom - 13.616 divákov.

ATLANTA - TORONTO 1:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Už 13. zápas bez víťazstva v poradí si zapísali Thrashers po nešťastnej prehre s Torontom, keď hosťujúcemu obrancovi Bryanovi McCabovi stačili na rozhodnutie 39 sekúnd predĺženia. Domáci Ferraro bodoval už v šiestom zápase v poradí.

Góly: 13. Ferraro (Audette, Šlégr) - 53. Roberts (McCabe, Sundin), 61. McCabe (Sundin, Kaberle). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:33. Brankári: Hnilička - Healy. Rozhodcovia: Auger, Jackson - 15.018 divákov.

CHICAGO - PHILADELPHIA 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Brankár Philadelphie Brian Boucher zaznamenal len prvé víťazstvo od 6. decembra. Flyers v posledných siedmich vzájomných stetnutiach s Blackhawks stratili len jediný bod a ich posledná prehra sa datuje ešte do jesene 1996. Brankár Thibault ešte v kariére nad letcami nikdy nezvíťazil a po štyroch góloch dal aj vo štvrtok priestor pre premiéru v lige nováčikovi Larocqovi.

Góly: 37. Vandenbussche (Dubinsky) - 1. Primeau (Desjardins, Recchi), 20. McGillis (Primeau, Desjardins), 21. Gagne (Langkow, Tocchet), 28. Hull (Manderville), 48. Gagne (Recchi, Primeau). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:19. Brankári: Thibault (od 28. Larocque) - Boucher. Rozhodcovia: Koharski, Zelkin - 15.646 divákov.