Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

NHL: Chára si trúfol na Lemieuxa, Pittsburgh si kúpil poľskú ochranku

TASR|29. jan 2001 o 17:22

Pittsburgh 29. januára (TASR) - Krátko po Novom roku podľahol Pittsburgh Bostonu i Islanders a to aj vďaka tvrdosti, s akou na opory Penguins domáci vyrukovali. Bostonský obranca Hal Gill si dovolili naraziť na mantinel i samotného Lemieuxa a s legendou s

a nemazlil ani slovenský obor Zdeno Chára. "To musí skončiť," vyhlásil rázne generálny manažér Craig Patrick, ktorý sa rozhodol chrániť hviezdy Jaromíra Jágra a Maria Lemieuxa kúpou poľského hokejistu Krzystofa Oliwu.

Prezývku "Polské kladivo" dostal Oliwa pre svoju urastenú postavu a bitkárske vlohy, ktorými sa preslávil v NHL viac ako hokejovým umením. Patrí k najznámejším "ochrancom" hokejových hviezd a je jediným Poliakom, ktorého meno je vyryté na Stanley Cupe (New Jersey). Od diablov však pred sezónou odišiel k nováčikovi do Columbusu, no tí ho pred dvoma týždäami vymenili do Pittsburghu za právo výberu v drafte. V súkromí je vraj tento 196 cm vysoký a 115 kg vážiaci hokejista pokojná povaha, ktorý relaxuje v kruhu rodiny a pri hvezdárskom ďalekohľade.

Každá hokejová hviezda má svojho bodyguarda. O Wayna Gretzkého sa najskôr staral Dave Semenko (1473 trestných minút v kariére), potom ho nahradil Marty McSorley (3381). Donedávna to bola výsadne kanadská profesia, až do roku 1993, keď sa v NHL objavil práve Krzystof Oliwa a ruský obranca Andrej Nazarov.

Súvisiace články