Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

NHL: Chára sa pobil s Barnabym, dal aj gól, Bartečko znovu zranený

TASR|14. jan 2001 o 20:18

New York 14. januára (TASR) - Zámorská NHL cez víkend pokračovala vo dvoch hracích dňoch devätnástimi stretnutiami, v ktorých sa predstavilo pätnásť slovenských hokejistov.

vladimir tsyplakov (29) z buffala sabres bojuje o puk s jaroslavom modrym z los angeles knigs v zápase hokejovej nhl v los angeles

Islanders mali sobotňajší úvod stretnutia v Pittsburghu viac ako zlý. Skôr ako po prvý raz ohrozili bránku tučniakov, prehrávali už 0:2. Do zápasu ich vrátil v druhej tretine Zdeno Chára, ktorý znížil na 1:2. Okrem druhého gólu v sezóne sa slovenský "obor" zaskvel aj v pästnom súboji s Matthewom Barnabym, za ktorý inkasoval vyšší trest 5 min. Jeho náprotivok si však za vyvolanie bitky odsedel 5+10 min. "Hrať proti tímu s takými zvučnými menami je veľká výzva. Myslím, že sme hrali dobre. Kedykoľvek mali puk, hrozilo nám nebezpečenstvo gólu," povedal Chára, ktorého tím utŕžil siedmu prehru v sérii (3:4), čo je ich tohtosezónny rekord. Branislav Mezei si pripísal dva mínusové body. V sobotňajšej "odvete" odplatili ostrovania tučniakom prehru a zvíťazili 6:5. V zápase bohatom na góly sa druhým dvojgólovým zápisom po svojom návrate prezentoval majiteľ Pittsburgh Penguins Mario Lemieux. Ostrovanov z New Yorku k triumfu priviedol Poliak Mariuzs Czerkavski, ktorý strelil dva góly a pridal dve asistencie. Zo slovenskej trojice v drese Islanders si Stanislav Mezei pripísal plusový bod, naopak Róbert Petrovický zaknihoval iba mínusový bod. Zdeno Chára sa do štatistík nezapísal.

Colorado potvrdilo, že proti nováčikom sa mu v tejto sezóne darí, keď zo šiestich stretnutí proti Minnesote a Columbusu nestratilo bod ani v jednom zápase a zaznamenalo skóre 24:6. Tím Minnesoty Wild prehral najvyšším rozdielom v premiérovej sezóne v NHL na domácom ľade (0:5). Zo Slovákov nastúpil v drese domácich iba Marián Gáborík, ktorý dvakrát vystrelil, Ľubomír Sekeráš nenastúpil pre zranenie chodidla.

Brankár Caroliny Arturs Irbe nastúpil vo Floride na 30. zápas v sérii bez prerušenia a Ron Francis zaznamenal 1590. bod v kariére NHL, čím sa dostal na 5. miesto v historických tabuľkách k Philovi Espositovi (2:2). Róbert Švehla si pripísal mínusový bod a má ich na konte už 15.

Brankár Buffala Dominik Hašek vychytal v Anaheime . zápas s čistým kontom v kariére (0:4), čím sa zaradil k trom momentálne aktívnym brankárom, ktorí túto hranicu pokorili a k dvadsiatim v histórii NHL. Do súperovej bránky sa po 14-krát v tejto sezóne trafil Miroslav Šatan.

Ústrednou postavou Ottawy v sobotňajšom víťaznom zápase proti Calgary bol gólman Patrick Lalime, ktorý zastavil 38 striel. Darilo sa však i Shawnovi McEachernovi, ktorý už v prvej minúte nahral v presilovej hre na gól Alexejovi Jašinovi a v ďaľšom priebehu raz skóroval a ešte raz asistoval. Slovenský hokejista Marián Hossa asistoval pri víťaznom góle Ottawy v druhej tretine

V zápase Los Angeles - St.Louis (2:4) sa z piatich Slovákov najviac darilo Jozefovi Stümpelovi, ktorý raz skóroval a raz asistoval. Žigmund Pálffy a Ľubomír Višňovský si pripísali po mínusovom bode. Ladislav Nagy sa v drese víťazov nepresadil, Ľuboš Bartečko mal asistenciu, ale svoj prvý záps po návrate nedohral, keď v druhej tretine ľad opustil s obnoveným zranením členka.

Slovák Peter Bondra sa najväčšou mierou zaslúžil o víťazstvo Capitals nad Atlantou, ktorá už ôsmykrát v rade nepoznala chuť víťazstva. Bondra zvýšil v presilovej hre na 2:0, a pri treťom góle Washingtonu, tiež v presilovke, asistoval. Zaujímavosťou zápasu je, na tretí gól domácich asistoval popri Slovákovi i brankár Olaf Kölzig.

Žralokom sa v prvých dvoch tretinách nedarilo, zlepšený výkon v poslednej už na zvrat v zápase proti Nashville nestačil. Z hosťujúceho mužstva Predátorov sa už v druhej minúte zapísal do listiny strelcov slovenský hokejista Marián Cisár, ktorý tak strelil svoj šiesty gól v NHL.