Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

NHL: Cez víkend vstupný draft NHL aj so synom P. Šťastného, Heclom a Tabačkom

TASR|21. jún 2002 o 10:46

Toronto 21. júna (TASR) - Počas víkendu sa v torontskej hale Air Canada Center uskutoční v poradí už 24. vstupný draft NHL. Právo prvého výberu má druhýkrát ...

Toronto 21. júna (TASR) - Počas víkendu sa v torontskej hale Air Canada Center uskutoční v poradí už 24. vstupný draft NHL. Právo prvého výberu má druhýkrát za osem rokov svojho účinkovania v najprestížnejšej lige sveta Florida Panthers.

Najhorúcejším kandidátom na celkovú jednotku je podľa Centrálneho úradu skautov (CSB) kanadský obranca Jay Bouwmeester. Až tromi výbermi v prvom kole disponuje vďaka predchádzajúcim výmenám Washington. Florida, Dallas, Phoenix a Buffalo majú po dva výbery v prvom kole, naopak Detroit, NY Rangers, Vancouver, New Jersey, St. Louis a Philadelphia v úvodnom kole vyberať nebudú. Dva výbery má Phoenix, z toho ten druhý z 23. pozície od St. Louis. Blues svojho času predali dvoch Slovákov Michala Handzuša a Ladislava Nagya spolu s Jeffom Taffem a právom výberu v prvom kole draftu 2002 za Keitha Tkachuka. O poradí tímov na drafte rozhodlo umiestnenie v uplynulom ročníku NHL. O právo prvej voľby rozhodol aprílový žreb medzi päticou najhoršie postavených tímov.

Vstupný draft je v zámorí považovaný za slávnostnú udalosť spojenú so zaujímavými hráčskymi transakciami. Preto sa poradie draftovania môže na poslednú chvíľu zmeniť. Najviac záujemcov je tradične o prvé miesto, preto generálny manažér Floridy Rick Dudley nestačil s blížiacom sa víkendom dvíhať telefón. Panteri sa však tejto výhody vzdať nechcú, pretože práve Bouwmeester by mal byť nástupcom slovenského obrancu Róberta Švehlu, ktorý ukončil profesionálnu kariéru.

Zo slovenských hokejistov si pravdepodobne v prvých kolách tentokrát kluby vyberať nebudú. V konečnom rebríčku CSB bol najvyššie skalický obranca Richard Stehlík, ktorému však agent neposlal na draft prihlášku a preto si robustný reprezentant do 18 i 20 rokov musí ešte rok počkať. Už tento rok sa však o neho zaujímal Dallas a aj diabli s New Jersey. Podobne ako Stehlík dopadli aj Michal Gavalier, Miroslav Štolc a Tomáš Iglo. Svoju budúcnosť s niektorým z klubov NHL pravdepobne spojí aj syn manažéra slovenskej reprezentácie a člena Siene slávy NHL Petra Šťastného. Deväťnásťročný Ján (Yan Paoul) Šťastný sa narodil v roku 1982 v Quebeku a momentálne pôsobí v univerzitnom tíme Notre Dame. Druhé najstaršie dieťa Petra Šťastného figuruje v rebríčku CSB medzi hráčmi pôsobiacimi v Severnej Amerike na 84. mieste. Medzi vybranými hráčmi sa pravdepodobne ocitnú aj dvaja slovenskí reprezentanti a hráči Slovana Bratislava Radoslav Hecl a Ján Tabaček.

Doposiaľ najvyššie draftovaným Slovákom v histórii je Marián Gáborík, ktorého si Minnesota Wild vybrala pred dvoma rokmi z tretieho miesta. V prípade mladého Trenčana sa vysoká draftová pozícia pretavila do skutočnej kvality, častokrát sa však ani najvyššie draftovaní hokejisti nedokázali v NHL presadiť.

Poradie 1. kola vstupného draftu NHL:

1. Florida, 2. Atlanta, 3. Columbus, 4. Tampa Bay, 5. Pittsburgh, 6. Nashville, 7. Anaheim, 8. Minnesota, 9. Calgary, 10. Florida (od NY Rangers), 11. Buffalo, 12. Washington, 13. Washington (od Dallasu), 14. Edmonton, 15. Montreal, 16. Ottawa, 17. Washington (od Vancouveru), 18. Los Angeles, 19. Phoenix, 20. Columbus (od Dallasu), 21. Chicago, 22. NY Islanders, 23. Phoenix (od St. Louis), 24. Toronto, 25. Carolina, 26. Dallas (od Philadelphie), 27. San Jose, 28. Colorado, 29. Boston, 30. Buffalo (od Detroitu)

Poradie nasadených hráčov podľa CSB:

Európa - hráči:

1. Joni Pitkänen (Karpat Oulu/Fín., obranca), 2. Alexander Semin (Čeljabinsk/Rus., ľavé krídlo), 3. Jiří Hudler (Vsetín, ČR, center)... 24. RICHARD STEHLÍK (Skalica/ obranca), 63. TOMÁŠ JAŠKO (Slovan, pravé krídlo), 73. SLAVOMÍR TOMKO (Prievidza, obranca), 44. TOMÁŠ TROLIGA (Sp. Nová Ves, center), 81. PETER ŠVARBA (Trenčín, obranca), 99. BORIS VARGA (Trenčín, center), 104. BORIS ERTEL (Slovan, ľavé krídlo), 105. TOMÁŠ IGLO (L. Mikuláš, obranca), 107. JURAJ SÝKORA (Slovan, center), 141. TOMÁŠ VODIČKA (Trenčín, center), 149. PETER HOLEČKO (Košice, ľavé krídlo)

Európa - brankári:

1. Kari Lehtonen (Jokerit, Fín.), 2. Tobias Stephan (Chur, Švaj.), 3. Hannu Toivonen (Hämännlina, Fín.)

S. Amerika - hráči

1. Jay Bouwmeester (Medicine Hat, Kan., obranca), 2. Rick Nash (London, Kan., ľavé krídlo), 3. Ryan Whitney (Boston Univ., obranca)...84. Ján Šťastný (Univ. Notre Dame/SR, center), 109. MICHAL GAVALIER (Rimouski/SR, obranca)

S. Amerika - brankári:

1. Jeff Deslauriers (Chicoutimi/Kan.), 2. Todd Ford (Swift Current, Kan.), 3. Maxime Daigneault (Val dďOr, Kan.)

Program draftu:

sobota 22. júna: 19:30 - 23:30 SELČ, 1.-3. kolo

nedeľa 23. júna: 15:00, 4.-9. kolo

Súvisiace články