Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

NHL: Bondra skóroval, no Pavel Bure mu hetrikom ušiel už na štyri góly

TASR|15. feb 2001 o 15:27

New York 15. februára (TASR) - Zámorská NHL pokračovala desiatimi stretnutiami, do ktorých zasiahlo 11 Slovákov. Gólovo sa presadili iba Peter Bondra a Marián Hossa, keď obaja pomohli svojim tímom k víťazstvám.

Otawskí senátori rozhodli o víťazstve nad obhajcom Stanley Cupu New Jersey (3:2) v úvodných 23. minútach, keď najskôr v prvej minúte Havlát, v 20. Hossa a v druhej tretine Hnidy prinútili kapitulovať Brodeura. Slovenský útočník Marián Hossa potreboval na 23. gól v sezóne 5 streleckých pokusov. "Strelili sme dva dôležité góly v úvode a v závere tretiny, čo každého rozpumpovalo," povedal Hossa. Senátori to na Devils vedia, veď v troch posledných meraniach síl neokúsili prehru ani raz.

Peter Bondra sa pričinil o predĺženie úspešnej série Capitals bez prehry 34. gólom v sezóne, k čomu si navyše pripísal v zápase vo Vancouveri (4:3) i plusový bod. Richard Zedník sa bodovo nepresadil. Víťazný gól strelil v poslednej minúte predĺženia kapitán hostí Adam Oates. "Hrali sme príliš defenzívne a nechali sme im veľa priestoru na útok. Mali sme vyvíjať väčší tlak a nie iba čakať," poznamenal Bondra.

Nováčik z Minnesoty síce zopakoval kvalitný defenzívny výkon z domáceho ľadu, kde zdolal tučniakov 4:2, no o dobre rozbehnutý zápas prišiel v záverečnej tretine. Domáci otočili z 0:1 na 2:1 dvoma gólmi Maria Lemieuxa, pričom Jaromír Jágr natiahol asistenciou bodový zápis na 15 stretnutí. Marián Gáborík si pripísal okrem dvoch mínusových bodov 4 trestné minúty, Ľubomír Sekeráš ohrozil bránku domácich raz.

Slovákom sa v Los Angeles bez zraneného Jozefa Stümpela nedarilo, Žigmund Pálffy si pripísal pri prehre v Dallase 2:4 tri mínusové body, Ľubomír Višňovský si pripísal jednu strelu. Nespeli ani Islanders so Zdenom Chárom a Jurajom Kolníkom, ktorých tím podľahol Philadelphii 1:3.

Sedemnásty hetrik v kariére a druhý v sérii zaznamenal ruský "rýchlik" Floridy Panthers Pavel Bure, ktorý si po štyroch góloch do siete Atlanty "zgustol" troma i do siete Phoenixu (4:3).

TORONTO - COLUMBUS 2:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Javorové listy si neporadili stopercentne ani s nováčikom z Columbusu, ktorý im uchmatol bod deväť minút pred koncom. Z posledných 18 zápasov domáci zvíťazili iba v siedmich. Shayne Corson z Toronta odohral 1000. zápas v NHL.

Góly: 31. Kaberle (Roberts, Thomas), 45. Roberts (Thomas, Sundin) - 2. Kron (Sanderson, Knutsen), 51. Wright (Pushor, Heinze). Vylúčení: 5:7 na 2 min, Corson (TOR) a Pushor (CLS) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:24. Brankári: Healy - Tugnutt. Rozhodcovia: OďHalloran, Warren - 19.210 divákov.

NEW JERSEY - OTTAWA 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Senátori rozhodli o víťazstve nad obhajcom Stanley Cupu v úvodných 23. minútach, keď najskôr v prvej minúte Havlát, v 20. Hossa a v druhej tretine Hnidy prinútili kapitulovať Brodeura. Slovenský útočník Marián Hossa potreboval na 23. gól v sezóne 5 streleckých pokusov. "Strelili sme dva dôležité góly v úvode a v závere tretiny, čo každého rozpumpovalo," povedal Hossa. Senátori to na Devils vedia, veď v troch posledných meraniach síl neokúsili prehru ani raz.

Góly: 29. Eliáš (Commodore, Sýkora), 60. Sýkora (Nemčinov, Brylin) - 1. Havlát (Rachůnek, Arvedson), 20. HOSSA (Jašin, Arvedson), 23. Hnidy (Alfredsson, Persson). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:22. Brankári: Brodeur - Lalime. Rozhodcovia: Devorski, Murphy - 16.291 divákov.

NY ISLANDERS - PHILADELPHIA 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Letci kontrolovali celý priebeh stretnutia a ostrovania so Slovákmi Zdenom Chárom i Jurajom Kolníkom prehrali už šiesty zápas v sérii. Philadelphia neuspela v New Yorku naposledy v novembri 1998.

Góly: 46. Blake (Lawrence, Brimanis) - 5. Tocchet (Fedotenko, Langkow), 28. Recchi (Primeau, Gagne), 30. Gagne (Primeau, Recchi). Vylúčení: 6:5 na 2 min, Schultz (NYI) a Fedoruk (PHI) na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:22. Brankári: Vanbiesbrouck - Čechmánek. Rozhodcovia: Roberts, Trottier - 8296 divákov.

PITTSBURGH - MINNESOTA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Wild síce zopakovali kvalitný defenzívny výkon z domáceho ľadu, kde zdolali tučniakov 4:2, no o dobre rozbehnutý zápas prišli v záverečnej tretine. Domáci otočili z 0:1 na 2:1 dvoma gólmi Maria Lemieuxa, pričom Jaromír Jágr natiahol asistenciou bodový zápis na 15 stretnutí. Marián Gáborík si pripísal okrem dvoch mínusových bodov 4 trestné minúty, Ľubomír Sekeráš ohrozil bránku domácich raz.

Góly: 48. Lemieux (Jonsson, Laukannen), 57. Lemieux (Jágr) - 29. Walz (Odonell). Vylúčení: 6:7 na 2 min, Dowd (MIN) na 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 35:14. Brankári: Aubin - Fernandez. Rozhodcovia: Kowal, Pollock - 16.997 divákov.

FLORIDA - PHOENIX 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)

Sedemnásty hetrik v kariére a druhý v sérii zaznamenal ruský "rýchli" Pavel Bure, ktorý si po štyroch góloch do siete Atlanty zgustol troma i do siete Phoenixu. Bure zaznamenel 15 gólov v deviatich zápasoch a Petrovi Bondrovi na druhom mieste v tabuľke strelcov s 34 gólmi sa vzdialil už na štyri góly. Obranca Róbert Švehla zaznamenal dva mínusové body a Radoslav Suchý si pripísal nulu.

Góly: 28. Bure (Nilson), 38. Bure (Švidki), 45. Bure (Kozlov, Eriksson), 55. Adams (Niedermayer, Barrie) - 1. Letowski (Carney, Tkachuk), 10. Roenick (Tkachuk, Ylonen), 50. Doan (Roenick, Lemieux). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:22. Brankári: Kidd - Esche. Rozhodcovia: Sutherland, Walkom - 12.785 divákov.

DETROIT - CAROLINA 4:3 po predĺžení (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)

Červené krídla otočili z 0:3 na 4:3, keď o víťazstve rozhodol v nastavenom čase Rus Sergej Fiodorov, ktorý využil početnú prevahu. Carolina totiž zle vystriedala, na čo v predĺžení pri oslabení aj doplatila.

Góly: 34. Fiodorov (Shanahan, Brown), 36. Lapointe (Larionov, Yzerman), 45. Maltby (Draper, McCarthy), 63. Fiodorov (Duchesne, Brown) - 20. Battaglia (BrindďAmour, Hatcher), 22. Wesley (BrindďAmour, Hatcher), 31. Hatcher (Wesley, BrindďAmour). vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:41. Brankári: Osgood - Irbe. Rozhodcovia: McGeough, Zelkin - 19.995 divákov.

CHICAGO - SAN JOSE 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)

Žraloci vytvorili v Chicagu klubový rekord, keď po víťazstve 7:0 natiahli sériu bez prehry na ľadoch súperov na deväť stretnutí. Už v štvrtom stretnutí v poradí nahradil Nabokova v bránke hostí Shields.

Góly: 7. Thornton (Montgomery, Hannan), 18. Montgomery (Harvey, Thornton), 22. Koroľuk (Suter, Stuart), 34. Sturm (Koroľuk, Granato), 40. Sundström (Marleau, Suter), 50. Friesen (Stuart, Sturm), 58. Thornton (Harvey, Montgomery). Vylúčení: 3:5 na 2 min, Dubinsky (CHI), Granato (SJ) na 5+DKZ, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:30. Brankári: Thibault (41. Tallas) - Shields. Rozhodcovia: Martell, McCreary - 13.184 divákov.

DALLAS - LOS ANGELES 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)

Mike Modano sa dvoma asistenciami a jedným gólom prepracoval na čelo klubovej histórie, keď dosiahol 500. asistenciu 869. bod do kanadského bodovania. Doposiaľ bol lídrom Dallasu Neal Broten. Slovákom sa bez zraneného Jozefa Stümpela nedarilo, Žigmund Pálffy si pripísal tri mínusové body, Ľubomír Višňovský si pripísal jednu strelu.

Góly: 33. Sydor (Nieuwendyk, Zubov), 42. Lehtinen (Modano, Matvichuk), 60. Modano (Keane, Lehtinen), 60. Lehtinen (Van Allen, Modano) - 34. Schneider (Reinprecht, Laperriere), 47. Corkum (Blake, Murray). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:22. Brankári: Belfour - Passmore. Rozhodcovia: Fraser, Watson - 17.001 divákov.

VANCOUVER - WASHINGTON 3:4 po predĺ. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)

Peter Bondra sa pričinil o predĺženie úspešnej série Capitals bez prehry 34. gólom v sezóne, k čomu si navyše pripísal i plusový bod. Richard Zedník sa bodovo nepresadil. Víťazný gól strelil v poslednej minúte predĺženia kapitán hostí Adam Oates. "Hrali sme príliš defenzívne a nechali sme im veľa priestoru na útok. Mali sme vyvíjať väčší tlak a nie iba čakať," poznamenal Bondra.

Góly: 28. Bertuzzi (Näslund, Druken), 45. Morrison (Öhlund, Bertuzzi), 58. (Näslund) - 20. Johansson (Cote, Bulis), 36. BONDRA (Gončar), 40. Oates (Simon, Gončar), 65. Oates (Cote, Johansson). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:29. Brankári: Cloutier - Kölzig. Rozhodcovia: Angus, Heyer - 16.566 divákov.

ANAHEIM - EDMONTON 3:3 po predĺ. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Zmena na brankárskom poste zrejme káčerom pomohla. Giguere v posledných zápasoch nahrádza Heberta, ktorý z 13 zápasov nezaznamenal víťazstvo ani v jednom.

Góly: 4. McInnis (Kariya, Leclerc), 27. Selänne (Kariya), 59. Leclerc (Crowley, Tenkrát) - 18. Grier (Murray, Uľanov), 27. Cleary (Comrie, Smyth), 43. Žoltoks (Cleary, Uľanov). Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 22:40. Brankári: Giguere - Salo. Rozhodcovia: Maguire, Meier - 11.307 divákov.