Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

NHL: Bondra sa presadil strelecky i v súboji s Kasparaitisom

TASR|13. apr 2001 o 11:04

New York 12. apríla (TASR) - Program zámorskej hokejovej NHL v noci na štvrtok odštartoval úvodnými troma zápasmi 1. kola play off o Stanleyho pohár a v noci na piatok pokračoval ďalšími štyrmi. Predstavili sa v nich piati Slováci - v drese Los Angeles Kings gól do bránky Detroitu strelil Žigmund Pálffy po prihrávke Jozefa Stümpela, Miroslav Šatan z Buffala sa bodovo nepresadil, Peter Bondra rozhodol o víťazstve Washingtonu a Pavol Demitra, hoci nebodoval, tešil sa z víťazstva nad San Jose.

Králi odštartovali sériu s Detroitom prehrou (3:5), rovnako ako v minuloročnom play off. Úvodných 14 minút stretnutia udalo smer vývoja celého zápasu. Potvina v bránke Kings najskôr pri úvodnej presilovej hre prekonal Švéd Holmström, o dve minúty neskôr Rus Fiodorov a na 3:0 zvýšil Brendan Shanahan. Hostia s dvojicou Slovákov Žigmundom Pálffym a Jozefom Stümpelom začali kontrovať až v druhej časti hry, v ktorej sa na jednom z troch gólov podieľalo i slovenské duo. Po ukážkovej akcii na jeden dotyk a prečíslení obrany Red Wings v útočnej tretine sa po Stümpelovej prihrávke presadil proti "vyšachovanému" Osgoodovi Pálffy a znížil na 2:4. V druhej tretine mali slovenskí králi ešte jednu stopercentnú šancu, keď ležiaceho Osgooda najprv neprekonal po sóle zázrakom Pálffy a následne nedorazil puk za jeho chrbát ani Stümpel. Domáci neokúsili prehru v prvom kole play off už dva roky. Obranca Ľubomír Višňovský nenastúpil pre zranenie kolena a z rovnakého dôvodu odstúpil v prvej časti hry aj kapitán červených krídiel Steve Yzerman. Stihol však vyrovnať klubový rekord Gordieho Howa so 154 štartami v play off.

Majiteľ tučniakov z Pittsburghu Mario Lemieux nastúpil na svoj prvý zápas v play off po štvorročnej pauze. Vynikajúca obrana Caps ho však nepustila ani k jedinej strele na bránku a odniesol si iba nepotrestanú "sekeru" od Trevora Lindena. O nič ľahšie to nemal ani najproduktívnejší hráč základnej časti Jaromír Jágr, ktorý síce na Kölziga vystrelil dvakrát, no v skutočnej gólovej šanci sa ocitol iba jediný raz. O víťazovi (1:0) rozhodol Peter Bondra hneď v úvodnej minúte druhej tretiny. Sedem sekúnd po vylúčení hosťujúceho Laukkanena Oates vyhral vhadzovanie a po krátkej kombinácii domácich Bondra bez prípravy delovkou od modrej čiary prekvapil Hedberga v bránke Penguins. Najlepší strelec domácich sa vyznamenal aj v osobnom súboji s ruským "brusičom" Dariusom Kasparaitisom v záverečnej tretine. Postrach hviezd sa po zrážkach so Slovákom ocitol dvakrát v priebehu 15 sekúnd na ľade. "K zemi" išiel aj Bondra, no zápasnícky výpad Rusa na jeho nohy odmenili rozhodcovia dvoma minútami za držanie.

Bluesmani zopakovali vlaňajšie víťazstvo z otváracieho zápasu série so San Jose (3:1). Vtedy však v pozícii držiteľa Prezidentskej trofeje pre najlepšie mužstvo základnej časti v sedemzápasovej sérii so žralokmi vypadli hneď v prvom kole. V porovnaní s vlaňajškom však v ich radoch nechýba Pavol Demitra, ktorý najčastejšie nastupoval vo formácii s čerstvou akvizíciou Keithom Tkachukom. Pre posilu z Phoenixu v stretnutí vypracoval aj dve výborné šance - v jednom prípade zasiahol Nabokov, v druhom Tkachuk minul bránku. Demitra, ktorého slovenský spoluhráč Ľuboš Bartečko nedostal príležitosť od trénera Quennevilla, sa Nabokova pokúšal zdolať trikrát.

Duel dvoch českých brankárskych hviezd vyznel vo Philadelphii jednoznačne v prospech skúseného gólmana Sabres Dominika Hašeka (1:2). V základnej časti bol vo všetkých štyroch zápasoch síce úspešnejší nováčik ligy Roman Čechmánek a zo 102 striel šablí nezneškodnil iba dve, no vo svojej premiére v play off inkasoval oba góly zo situácií, ktoré sa nezdali byť príliš nebezpečné. Slovenský hokejista hostí Šatan sa ani jednou z troch striel na Čechmánka nepresadil, pripísal si však plusový bod za účasť na ľade pri úvodnom góle zápasu. V druhej tretine Šatana rozhodcovia vylúčili na dvakrát dve minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, no domáci sa za celé štyri minúty nedostali ani k jedinej strele. Ešte v prvej tretine mali Flyers aj výhodu trestného strieľania, no Recchi v súboji s Hašekom do bodky zreprízoval neúspešný pokus z play off v roku 1995.

Dominanciu vo vyraďovacích zápasoch nad Oilers dallaské hviezdy opäť potvrdili. V hale Reunion Arena zvíťazili nad olejármi už 13-krát v poradí a z posledných 15 vzájomných zápasov v play off triumfovali taktiež trinásťkrát, hoci v desiatich prípadoch len o jediný gól. Ten najnovší zabezpečil Jamie Langenbrunner v predĺžení. Oba celky narazili na seba v súbojoch po základnej časti už po piaty raz v rade, rekord v NHL však držia Montreal Canadiens a Boston Bruins, ktorí sa v play off stretli v deviatich ročníkoch po sebe (1984-1992).

Obhajca Stanleyho pohára a víťaz Východnej konferencie po základnej časti z New Jersey nedal Hurricanes žiadnu šancu (5:1) a zaznamenal už 20. víťazstvo z posledných 22 zápasov v nadstavbe. Okrem úvodného gólu Brylina strieľali v zápase len Česi. Skúsený Čechoameričan Holík sa presne trafil až dvakrát, hoci v play off medzi ostrostrelcov nepatrí - v 102 zápasoch po skončení základnej časti nastrieľal iba desať gólov. Martin Brodeur nechýbal v bránke Devils už v 74. zápase play off v poradí.

Aj bez dvoch najproduktívnejších hráčov klubu po základnej časti - zranených Markusa Näslunda a Andrewa Casselsa Canucks značne potrápili silného favorita z Denveru. O víťazstvo Avalanche 5:4 sa postaral až 67 sekúnd pred koncom tretej tretiny svojím druhým gólom Chris Drury.

štvrtok:

PHILADELPHIA - BUFFALO 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Duel dvoch českých brankárskych hviezd vyznel vo Philadelphii jednoznačne v prospech skúseného gólmana Sabres Dominika Hašeka. V základnej časti bol vo všetkých štyroch zápasoch síce úspešnejší nováčik ligy Roman Čechmánek a zo 102 striel šablí nezneškodnil iba dve, no vo svojej premiére v play off inkasoval oba góly zo situácií, ktoré sa nezdali byť príliš nebezpečné. Slovenský hokejista hostí Šatan sa ani jednou z troch striel na Čechmánka nepresadil, pripísal si však plusový bod za účasť na ľade pri úvodnom góle zápasu. V druhej tretine Šatana rozhodcovia vylúčili na dvakrát dve minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, no domáci sa za celé štyri minúty nedostali ani k jedinej strele. Ešte v prvej tretine mali Flyers aj výhodu trestného strieľania, no Recchi v súboji s Hašekom do bodky zreprízoval neúspešný pokus z play off v roku 1995.

Góly: 14. Desjardins - 5. Gratton (Heinze, Gilmour), 19. Gilmour (Audette, Kalinin). Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, Recchi (PHI) nepremenené tr. strieľanie. Strely na bránku: 32:26. Brankári: Čechmánek - Hašek. Rozhodcovia: Shick, Van Massenhoven - 19.543 divákov.

Buffalo vedie na zápasy 1:0.

DETROIT - LOS ANGELES 5:3 (3:0, 2:3, 0:0)

Králi odštartovali sériu s Detroitom prehrou, rovnako ako v minuloročnom play off. Úvodných 14 minút stretnutia udalo smer vývoja celého zápasu. Potvina v bránke Kings najskôr pri úvodnej presilovej hre prekonal Švéd Holmström, o dve minúty neskôr Rus Fiodorov a na 3:0 zvýšil Brendan Shanahan. Hostia s dvojicou Slovákov Žigmundom Pálffym a Jozefom Stümpelom začali kontrovať až v druhej časti hry, v ktorej sa na jednom z troch gólov podieľalo i slovenské duo. Po ukážkovej akcii na jeden dotyk a prečíslení obrany Red Wings v útočnej tretine sa po Stümpelovej prihrávke presadil proti "vyšachovanému" Osgoodovi Pálffy a znížil na 2:4. V druhej tretine mali slovenskí králi ešte jednu stopercentnú šancu, keď ležiaceho Osgooda najprv neprekonal po sóle Pálffy a následne nedorazil puk za jeho chrbát ani Stümpel. Domáci neokúsili prehru v prvom kole play off už dva roky. Obranca Ľubomír Višňovský nenastúpil pre zranenie kolena a z rovnakého dôvodu odstúpil v prvej časti hry aj kapitán červených krídiel Steve Yzerman. Stihol však vyrovnať klubový rekord Gordieho Howa so 154 štartami v play off.

Góly: 7. Holmström (Fiodorov, Lidström), 9. Fiodorov (Shanahan, Lidström), 14. Shanahan (Gilchrist), 23. Shanahan (Fiodorov), 33. Larionov (Lapointe, Dandenault) - 23. Buchberger (Emerson), 28. PÁLFFY (STÜMPEL, Boucher), 38. Robitaille (Murray). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:30. Brankári: Osgood - Potvin. Rozhodcovia: McCreary, McGeough - 19.995 divákov.

Detroit vedie na zápasy 1:0.

DALLAS - EDMONTON 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Dominanciu vo vyraďovacích zápasoch nad Oilers dallaské hviezdy opäť potvrdili. V hale Reunion Arena zvíťazili nad olejármi už 13-krát v poradí a z posledných 15 vzájomných zápasov v play off triumfovali taktiež trinásťkrát, hoci v desiatich prípadoch len o jediný gól. Ten najnovšie zabezpečil Jamie Langenbrunner v predĺžení. Oba celky narazili na seba v súbojoch po základnej časti už po piaty raz v rade, rekord v NHL však držia Montreal Canadiens a Boston Bruins, ktorí sa v play off stretli v deviatich ročníkoch po sebe (1984-1992).

Góly: 39. Modano (Sydor, Zubov), 63. Langenbrunner (Van Allen) - 27. Smyth (Smith, Weight). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:22. Brankári: Belfour - Salo. Rozhodcovia: Fraser, Larue - 17.001 divákov.

Dallas vedie na zápasy 1:0.

piatok:

WASHINGTON - PITTSBURGH 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Majiteľ tučniakov Mario Lemieux nastúpil na svoj prvý zápas v play off po štvorročnej pauze, vynikajúca obrana Caps ho však nepustila ani k jedinej strele na bránku a odniesol si iba nepotrestanú "sekeru" od Trevora Lindena. O nič ľahšie to nemal ani najproduktívnejší hráč základnej časti Jaromír Jágr, ktorý síce na Kölziga vystrelil dvakrát, no v skutočnej gólovej šanci sa ocitol iba jediný raz, rodák z Johannesburgu však jeho pokus zmaril. O víťazovi rozhodol Peter Bondra hneď v úvodnej minúte druhej tretiny. Sedem sekúnd po vylúčení hosťujúceho Laukkanena Oates vyhral vhadzovanie a po krátkej kombinácii domácich Bondra bez prípravy delovkou od modrej čiary prekvapil Hedberga v bránke Penguins. Najlepší strelec domácich sa vyznamenal aj v osobnom súboji s ruským "brusičom" Dariusom Kasparaitisom v záverečnej tretine. Postrach hviezd sa po zrážkach so Slovákom ocitol dvakrát v priebehu 15 sekúnd na ľade. "K zemi" išiel aj Bondra, no zápasnícky výpad Rusa na jeho nohy odmenili rozhodcovia dvoma minútami za držanie.

Gól: 21. BONDRA (Gončar, Simon). Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0. Strely na bránku: 27:16. Brankári: Kölzig - Hedberg. Rozhodcovia: Koharski, Walkom - 18.672 divákov.

Washington vedie na zápasy 1:0.

NEW JERSEY - CAROLINA 5:1 (1:0, 2:0, 2:0)

Obhajca Stanleyho pohára a víťaz Východnej konferencie po základnej časti nedal Hurricanes žiadnu šancu a zaznamenal už 20. víťazstvo z posledných 22 zápasov v nadstavbe. Okrem úvodného gólu Brylina strieľali v zápase len Česi. Skúsený Čechoameričan Holík sa presne trafil až dvakrát, hoci v play off medzi ostrostrelcov nepatrí - v 102 zápasoch po skončení základnej časti nastrieľal iba desať gólov. Martin Brodeur nechýbal v bránke Devils už v 74. zápase play off v poradí.

Góly: 19. Brylin, 22. Holík (Madden), 36. Holík (Eliáš, Stevens), 46. Sýkora (Eliáš), 48. Eliáš (Arnott, Niedermayer) - 52. Vašíček (Battaglia, Daniels). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:18. Brankári: Brodeur - Irbe. Rozhodcovia: Jacskon, Stewart - 19.040 divákov.

New Jersey vedie na zápasy 1:0.

ST. LOUIS - SAN JOSE 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Bluesmani zopakovali vlaňajšie víťazstvo z otváracieho zápasu série so San Jose. Vtedy však v pozícii držiteľa Prezidentskej trofeje pre najlepšie mužstvo základnej časti v sedemzápasovej sérii so žralokmi vypadli hneď v prvom kole. V porovnaní s vlaňajškom však v ich radoch nechýba Pavol Demitra, ktorý najčastejšie nastupoval vo formácii s čerstvou akvizíciou Keithom Tkachukom. Pre posilu z Phoenixu v stretnutí vypracoval aj dve výborné šance - v jednom prípade zasiahol Nabokov, v druhom Tkachuk minul bránku. Demitra, ktorého slovenský spoluhráč Ľuboš Bartečko nedostal príležitosť od trénera Quennevilla, sa Nabokova pokúšal zdolať trikrát.

Góly: 38. Turgeon (Young, Tkachuk), 41. Young (Drake, Turheon), 47. MacInnis (Pronger, Turgeon) - 52. Marleau (Norton, Marchment). Vylúčení: 7:9 na 2 min, Salvador (STL) a Lindsay (SJ) na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:22. Brankári: Turek - Nabokov. Rozhodcovia: Faucette, Shick - 19.407 divákov.

St. Louis vedie na zápasy 1:0.

COLORADO - VANCOUVER 5:4 (2:1, 2:2, 1:1)

Aj bez dvoch najproduktívnejších hráčov klubu po základnej časti - zranených Markusa Näslunda a Andrewa Casselsa Canucks značne potrápili silného favorita. O víťazstvo Avalanche sa postaral až 67 sekúnd pred koncom tretej tretiny svojím druhým gólom Chris Drury.

Góly: 16. Sakic (Forsberg, Blake), 17. Blake (Sakic, Hejduk), 26. Drury (Hinote), 39. Sakic (Blake, Forsberg), 59. Drury (Blake) - 9. Öhlund (Morrison, Druken), 21. Klatt (Morrison, LaChance), 37. Bertuzzi (Pederson, Ruutu), 51. Jovanovski (H. Sedin, D. Sedin). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:23. Brankári: Roy - Cloutier. Rozhodcovia: Devorski, Pollock - 18.007 divákov.

Colorado vedie na zápasy 1:0.