Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

NHL: Bartečko skóroval, Gáborík dvakrát asistoval, hviezdy Red Wings do histórie

TASR|17. nov 2001 o 13:57

New York 17. novembra (TASR) - Zámorská NHL pokračovala z piatka na sobotu šiestimi stretnutiami, v ktorých sa predstavilo aj sedem slovenských legionárov. Ľuboš Bartečko zaznamenal v drese Atlanty prvý gól v sezóne, Marián Gáborík z Minnesoty sa zásluhou dvoch asistencií vyhupol na druhé miesto v produktivite medzi Slovákmi.

Ďalší Slováci (Miroslav Šatan, Róbert Švehla, Marián Cisár, Vladimír Országh a Ľubomír Sekeráš) vyšli bodovo naprázdno, no s výnimkou Bartečka a Šatana dostal každý zo Slovákov minimálne jeden dvojminútový trest. Zažiarili však hneď tri hviezdy Detroitu, Steve Yzerman, Luc Robitaille i Bret Hull si vylepšili postavenie v historických tabuľkách NHL.

Panteri prerušili pri Niagarských vodopádoch sériu troch prehier, naopak v negatívnej štatistike pokračujú šable, ktoré z posledných desiatich zápasov prehrali sedem (0:2). Šatan, na ktorého sa nedávno zniesla spŕška kritiky za zákrok na Scotta Walkera (Nashville), si do štatistiky pripísal len tri strelecké pokusy. Obranca hostí Róbert Švehla mal plusový bod a šesť trestných minút za tri vylúčenia v sérii za sebou.

Hneď tri hviezdy detroitského tímu sa zapísali do historických tabuliek. Kapitán Steve Yzerman zaznamenal dva góly a jednu asistenciu, pričom jeho druhý zásah v zápase a súčasne 651. v kariére ho vyniesol (aspoň dočasne) na 8. miesto v historickej tabuľke kanonierov pred Maria Lemieuxa. "Nemyslím, že je to veľký zázrak. Už dlho som nedal dva góly v jednom zápase, preto ma teší, že sa moje meno opäť obajvilo na svetelnej tabuly," reagoval Yzerman, ktorému rovnakým spôsobom sekundoval Luc Robitaille (2+1). Bývalý krídelník Los Angeles sa momentálne zastavil na čísle 602 a v historickej tabuľke strelcov mu patrí 12. miesto, keď predstihol Fína Jariho Kurriho, čerstvo pozvaného do hokejovej Siene slávy NHL. Ďalší miľník zaznamenal v drese červených krídel Bret Hull, ktorý vďaka dvom asistenciam má na konte už 1200 kanadských bodov v NHL. V drese hostí, ktorí v Joe Louis Arene inkasovali zatiaľ najviac gólov vo svojom dvojročnom pôsobení v NHL (8:3), zachraňoval česť len prvý útok. Gáborík si okrem dvoch asistencií pripísal aj dve minúty za vylúčenie.

Až v dvanástom zápase tejto sezóny sa dočkal Bartečko svojho prvého gólového zásahu. Slovenský krídelník vyrovnával na 3:3, ďalej zaznamenal mínusový bod a tri strelecké pokusy (4:4). Po pauze dostal v drese Nashvillu opäť šancu Marián Cisár, ktorý nastúpil za zraneného Scotta Walkera (po faule M. Šatana). Strelecky sa však nepresadil, navyše inkasoval dva dvojminútové tresty. Trestnú lavicu si z vnútornej strany prezrel raz aj Vladimír Országh, ktorý pridal jeden mínuosový bod. Vedenie predátorov poslalo ešte pred zápasom slovenského brankára Ján Lašáka opäť na farmu do Milwaukee (AHL)

BUFFALO - FLORIDA 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Panteri prerušili pri Niagarských vodopádoch sériu troch prehier, naopak v negatívnej štatistike pokračujú šable, ktoré z posledných desiatich zápasov prehrali sedem. Šatan, na ktorého sa nedávno zniesla spŕška kritiky za zákrok na Scotta Walkera (Nashville), si do štatistiky pripísal len tri strelecké pokusy. Obranca hostí Róbert Švehla mal plusový bod a šesť trestných minút za tri vylúčenia v sérii za sebou.

Góly: 23. Kozlov (Ference), 39. Kozlov (Worrell, Kidd). Vylúčení: 4:5 na 2 min, Ray (BUF) na 10 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:18. Brankári: Biron - Kidd. Rozhodcovia: Faucette, Sutherland - 17.568 divákov.

COLUMBUS - ANAHEIM 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Domáci otočili v druhom zápase po sebe nepriaznivý stav a o víťazstve rozhodli opäť v presilovej hre. Po ôsmich neúspechoch na domácom ľade si pripísali druhú výhru v sérii.

Góly: 17. Whitney (Výborný, Knutsen), 51. Aubin (Sloan, Grand-Pierre), 55. Marshall (Quint, Knutsen) - 18. Tverdovskij (Titov, McInnis), 46. Krivokrasov (Višnevskij, Cullen). Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Denis - Giguere. Rozhodcovia: Furlatt, Walkom - 18.136 divákov.

DETROIT - MINNESOTA 8:3 (1:0, 4:0, 3:3)

Kapitán Steve Yzerman zaznamenal dva góly a jednu asistenciu, pričom jeho druhý zásah v zápase a súčasne 651. v kariére ho vyniesol na 8. miesto v historickej tabuľke kanonierov pred Maria Lemieuxa. "Nemyslím, že je to veľký zázrak. Už dlho som nedal dva góly v jednom zápase, preto ma teší, že sa moje meno opäť obajvilo na svetelnej tabuli," reagoval Yzerman. Bývalý krídelník Los Angeles sa momentálne zastavil na čísle 602 a v historickej tabuľke strelcov mu patrí 12. miesto, keď predstihol Fína Jariho Kurriho. Ďalší miľník zaznamenal v drese červených krídel Bret Hull, ktorý vďaka dvom asistenciam má na konte už 1200 kanadských bodov v NHL. V drese hostí, ktorí v Joe Louis Arene inkasovali zatiaľ najviac gólov vo svojom dvojročnom pôsobení v NHL, zachraňoval česť aj Marián Gáborík. Okrem dvoch asistencií si pripísal aj dve minúty za vylúčenie. Obranca Ľubomír Sekeráš "nakúpil" tri mínusové body.

Góly: 12. Holmström (Dacjuk, Olausson), 21. Yzerman (Shanahan), 25. Lidström (Robitaille, Dacjuk), 30. Yzerman, 37. Robitaille (Yzerman, Hull), 54. Robitaille (Chelios, Devereaux), 55. Shanahan (Olausson, Fiodorov), 56. Devereaux (Hull, Fischer) - 42. Park (GÁBORÍK, Žoltoks), 46. Gavey (Roest, Mitchell), 50. Brunette (GÁBORÍK, Dowd). Vylúčení: 4:7 na 2 min, Holmström (DET), Brown (MIN) na 10 min, Brown (MIN) 5+DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 40:20. Brankári: Legace - Roloson (41. Fernandez). Rozhodcovia: Marouelli, Warren - 20.058 divákov.

ATLANTA - NASHVILLE 4:4 po predĺžení (0:2, 2:1, 2:1 - 0:0)

Až v dvanástom zápase tejto sezóny sa dočkal Slovák Ľuboš Bartečko svojho prvého gólového zápisu. Slovenský krídelník vyrovnával na 3:3, ďalej zaznamenal mínusový bod a tri strelecké pokusy. Po pauze dostal v drese Nashvillu opäť šancu Marián Cisár, ktorý nastúpil za zraneného Scotta Walkera (po faule M. Šatana). Strelecky sa však nepresadil, navyše inkasoval dva dvojminútové tresty. Trestnú lavicu si z vnútornej strany prezrel raz aj Vladimír Országh, ktorý pridal jeden mínuosový bod. Vedenie predátorov poslalo ešte pred zápasom slovenského brankára Ján Lašáka opäť na farmu do Milwaukee (AHL).

Góly: 28. Rheaume (Hrkac, Heatley), 35. Kovaľčuk (Heatley, Kaberle), 44. BARTEČKO (Kallio, Šlégr), 53. Reirden (Heatley, Pothier) - 8. Classen (Delmore), 20. Jačmenev (Johnson), 37. Johnson (Ronning, Hatnell), 58. Skrastins (Jačmenev, Delmore). Vylúčení: 6:7 na 2 min, Hordichuk (ATL) na 5+DKZ, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:39. Brankári: Hnilička - Dunham. Rozhodcovia: Angus, Peel - 14.812 divákov.

EDMONTON - CHICAGO 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)

Olejári rozdrvili Chicago rozdielom dvoch tried, no zároveň prišli o lídra Ryana Smytha, ktorý si zlomil členok. Brankársku jednotku Thibaulta striedal po dvoch tretinách Passmore.

G óly: 9. Green (Poti, Laraque), 10. Carter (Hecht), 24. Green (Murray, Laraque), 37. Carter (Niinimää, Comrie), 40. Comrie (Carter, Smith), 47. Hecht (Murray), 59. Marchant (Grier, Moreau) - 31. Žamnov (Nylander, Housley). Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše Browv (EDM) a Vandenbussche (CHI) na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:28. Brankári: Salo - Thibault (41. Passmore). Rozhodcovia: Kowal, Shick - 16.839 divákov.

COLORADO - NY ISLANDERS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Brankár Roy predĺžil svoju nepriestreľnosť na takmer 124 minút a zaznamenal druhý "shutout" v sérii. Trápiace sa lavíny si rovnako tesným pomerom poradili aj v predchádzajúcom zápase s Minnesotou.

Gól: 15. Podein (Messier, Yelle). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:31. Brankári: Roy - Osgood. Rozhodcovia: LaRue, McGeough - 18.007 divákov.

pb

Súvisiace články