Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

NHL a hráči našli zhodu v niektorých bodoch

(Autor: SITA/AP)
SITA|5. jan 2013 o 11:26

Piatkové rokovania o novej kolektívnej zmluve v zámorskej NHL mali zvláštny priebeh.

NEW YORK. Zástupcovia NHL i hráčskej asociácie NHLPA sedeli v oddelených miestnostiach a posielali si medzi sebou odkazy cez sprostredkovateľa.

Federálny mediátor Scot Beckenbaugh sa snažil nájsť "zlatý stred“ medzi požiadavkami oboch strán. Rokovania budú pokračovať v sobotu predpoludním, funkcionári ligy i zástupcovia hráčov by si už mali sadnúť za jeden stôl.

NHLPA v piatok potvrdila, že hráčov v New Yorku zastupujú aj aktívni hokejisti Chris Campoli, Mathieu Darche, Shane Doan, Andrew Ference, Ron Hainsey, Jamal Mayers, George Parros a Kevin Westgarth.

Podľa webu kanadskej televíznej spoločnosti TSN na súčasných rozhovoroch chýbajú majitelia klubov. Hráči celej ligy zároveň mali možnosť hlasovať, či rozpustia NHLPA. Výsledky by mali byť známe v sobotu večer alebo v nedeľu ráno.

Od stredajšieho večera, keď sa začali súčasné rokovania, urobili obe strany ústupky v niektorých bodoch. Stále však ostáva nedotiahnutých sedem alebo osem závažných bodov, v ktorých sa liga a hráči rozchádzajú.

NHLPA už súhlasila s desaťročnou platnosťou novej kolektívnej zmluvy, ale stále sa rozchádza s vedením súťaže na termíne, kedy ju možno predčasne vypovedať. Hráči navrhujú po siedmich rokoch a iba jednostranne z ich strany, NHL po ôsmich a obojstranne.

Vedenie súťaže už súhlasilo s požiadavkou protistrany, aby kluby mohli predčasne ukončiť zmluvu a vyplatiť z nej mimo rozpočtu s platovým stropom až dvoch hráčov.

Platové rozpätie jednotlivých kontraktov počas ich trvania sa bude môcť meniť o maximálne 30 %. Liga pritom najskôr navrhovala 5 a 10 %, hráči žiadali 20 %. Napokon našli zainteresovaní zhodu na 30 %.

Súvisiace články