Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

NHL poslala hráčov z Európy domov, liga sa rozbehne najskôr v máji

Komisár hokejovej NHL Gary Bettman. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. mar 2020 o 10:05

V hre je aj možnosť play off s 24 tímami.

NEW YORK. Pondelkové nariadenie vedenia NHL, aby sa hráči rozišli do svojich domovov a zostali v domácej karanténe znamená, že sa zámorská hokejová profiliga tak skoro nerozbehne.

Ak by aj pandémia koronavírusu rýchlo ustúpila, súťaž by znovu ozvorila svoje tréningové kempy najskôr v poslednom aprílovom týždni. Jedenásty máj je najskorší možný deň, kedy by mohli boje v NHL znovu odštartovať.

A to je najoptimistickejší scenár, oveľa reálnejší je ešte dlhší odklad, uviedol Frank Seravalli z kanadskej stanice TSN.

Liga vydala hráčom jasný signál, že majú počítať s dlhšou prestávkou. Hokejisti majú ísť domov, hráči z Európy sa môžu vrátiť naspäť na "starý kontinent", a čakať na ďalšie inštrukcie. Minimálne do 27. marca majú zostať v karanténe.

Môže sa hrať ešte v júli

NHL vydala toto nariadenie po tom, ako americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v noci na pondelok odporučilo pre pandémiu koronavírusu zrušiť alebo odložiť všetky podujatia s vyšším počtom ľudí na najbližších osem týždňov.

Ak by sa aj profiligový kolotoč znovu rozbehol, nie je jasné, v akom formáte by sa ročník 2019/2020 dohral. NHL prerušili minulý týždeň v čase, keď do konca základnej časti zostávalo odohrať 189 zápasov. Dlhodobá časť sa mala skončiť 5. apríla o dva dni neskôr sa mali začať vyraďovacie boje.

Podľa zámorských médií NHL už požiadala kluby, aby získali predstavu o voľných termínoch vo svojich halách v júli, čiže počíta s tým, že by sa ročník mohol natiahnuť až do tohto mesiaca.

Môže sa rovno začať s play off

Keďže dohratie základnej časti by bolo časovo náročné, je tu možnosť, že sa liga vráti hneď s play off. Vedenie súťaže zvažuje viacero alternatív, pričom jednou z nich by mohla byť vyraďovacia časť, do ktorej by sa zapojilo až 24 klubov. Pred hlavnou vyraďovacou časťou so 16 tímami by sa hralo ešte predkolo play off.

To by dalo šancu zabojovať o Stanleyho pohár aj tímom, ktoré v čase prerušenia sezóny boli pod postupovou čiarou, no stále živili šancu na účasť v play off. Podľa súčasného formátu postupuje do play off 16 tímov, osem v každej konferencii.

Vedenie ligy sa takisto rozhodlo, že od pondelkového popoludnia zmrazí súpisky všetkých tímov.

Zabránili pohybu hráčov medzi tímami

Tento verdikt nijako neovplyvní prípadné podpisy nových zmlúv s hráčmi, zabráni však presunom medzi klubmi NHL a ich farmami v AHL.

Od prerušenia sezóny totiž dochádzalo k posielaniu hráčov do rezervných tímov, v nedeľu sa vyskytli tri takéto presuny, v pondelok trinásť. Toto opatrenie má pomôcť zabrániť šíreniu sa vírusu.

Po prípadnom obnovení sezóny by mala liga pokračovať s tradičným pravidlom, ktoré klubom umožňuje urobiť maximálne štyri bežné povolania do prvého tímu.

Výmeny hráčov medzi klubmi sa nemôžu realizovať už od februárovej uzávierky transakcií.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Súvisiace články