Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Nezabudli naňho, je im za to vďačný

Sportnet|Publikované 10. okt 2008 o 00:00

Podobne ako Ľuboš Bartečko, aj iný hokejista Tomáš Surový sa zapojí do diania vo švédskej Elitserien až neskôr. Pravda, u neho je dôvod doterajšej

absencie na ľade podmienený i prekonávaním následkov nepríjemného zranenia z prvého finálového zápasu uplynulého ročníka s HC 71. Vtedy si roztrhol predný krížový väz v kolene a v máji sa podrobil operácii. Myšlienky štartovať na MS v Kanade boli razom fuč. A nielen tie. Veď mnohí po podobnom úraze museli zanechať kariéru.

BANSKÁ BYSTRICA. Teraz po náročnej rehabilitácii na Sliači a spolupráci s kondičným trénerom, ako aj s odborníkom z Linköpingu je už nabudený a naladený na dianie medzi mantinelmi.

Iné rozmery ako oživenie

Slovenský reprezentant, ktorý naposledy účinkoval na šampionáte v Moskve, podpísal po minulej sezóne nový kontrakt s Linköpingom. Predtým si vyskúšal dianie v Lulee a na škandinávsky hokej si po pôsobení v zámorí, kde hájil napríklad farby Pittsburghu, privykol. Páči sa mu tam. Nemyslí na to, že by sa do zámoria ešte kedysi vrátil. Práve v tejto súvislosti sme boli zvedaví na jeho názor, že niektoré klziská v našej etxralige sú iné než obvykle v Európe. Aktuálnym príkladom je Poprad. Tam tento talentovaný útočník pred rokmi naháňal puk a stále sa zaujíma o výsledky kamzíkov, hoci z vtedajšej partie zostal iba Kroták. "Pre oživenie ligy je to dobré, diváci vidia trošku iný herný štýl a častejšie fyzické kontakty. Mne osobne je jedno, na akom ľade hrám. Keď som bol v NHL, tak som sa prispôsobil tamojším podmienkam, na starom kontinente zase iným. Je to sila zvyku."

Famózna starostlivosť

I Surový má iba šesťmesačný kontrakt. Je špecifické, že práve švédske tímy uzatvárajú rôzne zmluvy s hráčmi. "Záleží na tom, aké predstavy má klub. Nie všetci môžu prísť až po odohraní niekoľkých kôl, no na druhej strane do tuhého ide až v novom kalendárnom roku. Okrem toho tu sú iné daňové zákony." To, že sa zapojí do Elitserien až neskôr, je preňho momentálne náročnejšie. "Nie som rozohraný, predtým som mal tú možnosť. Kvôli zraneniu nebudem mať na konte ani jeden duel a tak vhupnúť do zápasového rytmu bude náročnejšie. Navyše si treba osvojiť okamžite predstavy trénera a zžiť sa s kolektívom." Medzi Luleou a Linköpingom vidí zásadný rozdiel v ambíciách. Pôvodný klub myslel skôr na udržanie, kým terajší zamestnávať atakuje najvyššie priečky a navyše sa predstaví v Lige majstrov. Surový neuvažoval o zmene dresu a nepoškuľoval trebárs po KHL. Severania sa oňho famózne postarali počas rekonvalescencie a tak má dôvod na vďačnosť. Mimochodom, operoval ho MUDr. Holíbek z Olomouca, pričom výber lekára z viacerých kandidátov bol v kompetencii manažéra, agenta, zástupcov klubu i trénera Čecha Slavomíra Lenera. "Ja som nemohol cestovať do Švédska na cvičenia, preto ich špecialista mi pomáhal doháňať kondíciu počas výjazdov na Slovensko."

ŠTEFAN KÚŠIK

stefan.kusikkorzar.sk

Súvisiace články