Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Neymar najviac padá, ale i fauluje. Hrozbou sú európski rozhodcovia

Brazílsky futbalista Neymar (vľavo) a Alvaro Gonzalez z Uruguaja. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|28. jún 2013 o 08:28

Brazílčan fascinuje výzorom, výnimočným ovládaním lopty i simulovaním. Dres na ňom lieta, ako keby si ho požičal od staršieho brata.

BRATISLAVA. S loptou predvádza senzačné veci, ale jedno sa Brazílčanovi Neymarovi vyčítať musí. Často padá a simuluje. „Jeho telo nemôže vydržať veľa súbojov. Zvyčajne musí spadnúť, pretože nemá inú možnosť. Ale keď už capne, nemusel by robiť také divadlo. Už som mu to vravel,“ tvrdil legendárny Pelé.

Neymar exceluje na Pohári konfederácií FIFA. Mal zásadný podiel i na triumfe Brazílie v semifinále nad Uruguajom 2:1. Prihral na oba góly.

Celkovo strelil na turnaji tri góly, na rovnaký počet prihral, trikrát bol vyhlásený za muža zápasu. Súperov a ich fanúšikov však poburuje jeho teatrálne vystupovanie.

V súboji s Uruguajčanom Walterom Garganom vyskočil Neymar tak vehementne, akoby pri ňom vybuchol granát. Ležiac na zemi sa s bolestivým výrazom držal za tvár.

Opakované zábery však odhalili, že Hamšíkov švagor Neymara neudrel. Rozhodca mu tentoraz na to neskočil.

Najviac faulovaný

„Toto už ani nie je možné, prečo to robí? Jeho výkon bol skvelý, ale pokazil si ho,“ hneval sa kapitán Uruguaja Diego Lugano.

Súperi faulovali Neymara už 26-krát, čo je suverénne najviac na turnaji. Druhý v tejto štatistike je Uruguajčan Luis Suarez (11 faulov), ktorého označujú za najväčšieho simulanta v anglickej lige. Neymar však opláca – je aj najviac faulujúcim hráčom – 14-krát.

„Veľmi rád filmuje a je veľmi krehký - preto môže ľahko padnúť na zem a oklamať rozhodcu i súpera,“ dodal Lugano.

Brazílsky zväz sa však Neymara zastáva. „Nepotrebuje podvádzať, aby očaril svet,“ uviedli Brazílčania.

Neymar od novej sezóny posilní Barcelonu, kde má presvedčiť, že mýtus o jeho výnimočnosti nie je ilúziou.

Katalánci za neho minuli 54 miliónov eur. Ďalšie zhruba dva zaplatia, ak náhodou získa Zlatú loptu pre najlepšieho hráča sveta.

Barcelončania pri vstupnej prehliadke zistili, že mu niečo chýba. Kilogramy. Pri výške 175 centimetrov váži sotva 64. Dres na ňom lieta, ako keby si ho požičal od staršieho brata.

Potrebuje dva kilogramy

„Jeho hmotnosť je na spodnej hranici. Ak chce uspieť v tíme, ako je Barcelona, tak by mal dva či tri kilogramy pribrať,“ tvrdil lekár Barcelony Richard Pruna.

Mnoho expertov pochybuje, že sa Neymar presadí v Európe. Je otázne, ako by zvládal súboje proti fyzicky silným hráčom Bayernu Mníchov. Rozhodcovia v Európe navyše iste nebudú voči Neymarovi takí tolerantní ako v Brazílii.

Keď hral Neymar proti Rusom či proti Angličanom, veľmi sa nepresadil a bol prekvapený, ako tvrdo k nemu obrancovia pristupovali. Bol často na zemi a čudoval sa, prečo rozhodcovia nepískajú.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články