Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Nevedela, kde je pes zakopaný, popradskí lekári však odhalili problémy s transportom kyslíka

Sportnet|Publikované 11. sep 2002 o 22:00

Banská Bystrica - Hoci klubová príslušnosť ju viaže k ŠKP Banská Bystrica, predsa väčšinu roka trávi na Štrbskom Plese a v Tatrách všeobecne.

Jaroslava Bukvajová (na snímke), naša najlepšia bežkyňa na lyžiach, je na prahu novej sezóny. Avšak skutočnosť, že sme ju zastihli v týchto dňoch doma - pod Urpínom - naznačovala, že sa niečo deje.

"Mám zdravotné problémy. Lekári zistili, že moja krv nedostatočne transportuje kyslík v organizme a s pribúdajúcim opotrebovaním a rokmi sa to zhoršuje. Preto podstupujem liečbu." Mimochodom, Jarka sa už v predošlých sezónach sťažovala na neduhy, ktoré ju trápili a znemožňovali jej podávať lepšie výkony. Bola z toho nešťastná, trápilo ju to, psychicky bola dosť ubitá. Až konečne po vyšetreniach v popradskej nemocnici výsledky ukázali, čo je vo veci a odborníci prišli patáliám na koreň. Inak, táto líderka v úzkej stope, rovnako ako jej mužskí kolegovia v štátnom tričku, sa dočkala aj zmeny na trénerskom poste. Ondrej Brúzik, ktorý ju viedol v predošlých sezónach, ide do dôchodku a končí v ŠKP Štrbské Pleso. Jeho nástupcom sa stal Jozef Michalech, ktorý mal Bukvajovú v opatere aj v minulosti rad rokov. "Štátnou trénerkou mala byť pôvodne Vierka Klimková, niekdajšia vynikajúca československá reprezentantka, ale nakoniec od toho odstúpila. Preto každá z nás sa pripravuje individuálne pod dohľadom svojho kormidelníka. Reprezentačný tím žien vlastne neexistuje. Pokiaľ som počula, tak na akciách by nás mal kočírovať šéftréner René Pretzelmayer a nie je vylúčené, že nakoniec nás bude mať pod dohľadom predsa len nový kormidelník."

Po tom, čo rezultáty na podujatiach Svetového pohára nenaplnili predstavy tejto protagonistky, zastrájala sa, že ak sa situácia ohľadom ženského bežeckého lyžovania u nás nezlepší, prejde k biatlonistkám. Tam ju lanárili niektoré reprezentantky, jej kamarátky. Ona sa trochu zdráhala iba preto, že nikdy predtým nedržala pušku v rukách a presná streľba bola pre ňu španielska dedina. Teraz je už rozhodnuté - boli to len emocionálne pohrozenia a zostala verná úzkej stope. "Pravda, s biatlonistkami sa pripravujem i v tomto období. Aj na sústredení na Belmekene v Bulharsku sme boli vedno, rovnako sa hotujeme spolu i na výcvikový tábor na ľadovec Dachstein." Škoda, že plynulý nástup do predsúťažného obdobia skomplikovali záležitosti okolo jej krvi. I z toho dôvodu musí regulovať tréningové dávky, aby sa - ako poznamenala - nevybila. Aj preto neabsolvovala ani testy pripravenosti. "Moja výkonnosť sústavne predtým začala klesať a bolo načase určiť dôvody. Neviazal sa mi hemoglobín, okysličovanie tela bolo u mňa podstatne slabšie, než by pretekárka mojich ambícií mala mať. Disponujem dostatkom červených krviniek, ale mám málo farbiva. Akonáhle som trénovala v extrémnejších nadmorských výškach, vlastne som si škodila. Nepomáhalo mi to, ale zrážalo ma späť." Provizórium v tréningu (podľa chuti si určuje denné dávky) berie ako nutné zlo, ale verí, že to nepotrvá dlho. "Každý mesiac budem absolvovať kontroly, či sa to lepší." K tomu všetkému sa pridružila aj operácia dutín, ktorá ju tiež dočasne pribrzdila. Teda dosť dôvodov na zlú náladu, ale Jarka prekypuje optimizmom.

Na uplynulých majstrovstvách sveta v behu na kolieskových lyžiach v Taliansku neštartovala, lebo sa akurát vracala z Belmekenu. Aklimatizáciu dosť zle znášala, trpela pod vplyvom črevnej chrípky. "Kde si prvý raz zasúťažím, to je vo hviezdach. Veľa bude závisieť od môjho zdravotného stavu a pohody, ale i toho, koľko natrénujem." Siedmeho októbra vycestuje na Dachstein na dva týždne, ak jej to, pravda, lekári dovolia. Potom sa už sústredí na reprezentačné zrazy v Škandinávii. Ouvertúru Svetového pohára koncom októbra v Nemecku ešte vynechá, budú to šprinty, premiéru by mala zvládnuť v druhej polovici novembri v Škandinávii v Kirune. "FIS body má vybehané i Kalinová, takže my dve by sme mali štartovať na sveťáku. Neviem ešte ale predvídať, aká bude finančná situácia. Na reprezentačné akcie prichádza do úvahy ešte Pastrnáková a to je všetko, čím sa slovenské ženské bežecké lyžovanie môže hrdiť. Ani štafetu nemôžeme postaviť. Ešte dobre, že novinkou v programe Svetového pohára sú zmiešané štafety, kde pobežia dvaja muži a dve ženy. Takže aspoň túto disciplínu možno obsadíme."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.