Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Neunerová získala malý glóbus, Kuzminová v Osle 4.

Magdalena Neunerová (Autor: TASR/AP)
SITA|17. mar 2011 o 12:49

Anastasii Kuzmibnovej chýbalo na umiestnenie v prvej trojke len 1,3 s. V Osle sa darilo Neunerovej, ktorá získala malý glóbus.

OSLO. Suverénnou víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km, ktorými sa v nórskom Holmenkollene začalo finálové 9. kolo Svetového pohára v biatlone, sa stala Nemka Magdalena Neunerová.

Bolo to jej 24. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky za započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. Druhá skončila Nórka Tora Bergerová, bronz si vybojovala Darja Domračevová v drese Bieloruska.

Kuzminová tesne pod pódiom

Z tria slovenských biatlonistiek v 81-člennom štartovom poli bola podľa očakávania najlepšia Anastasia Kuzminová, ktorá skončila hneď za stupňom víťazov štvrtá. Janka Gereková sa vo výsledkovej listine zaradila na 45. priečku, Martinu Chrapánovú klasifikovali na 65. pozícii.

Historicky najúspešnejšia účastníčka majstrovstiev sveta a 24-ročná majiteľka desiatich zlatých medailí Magdalena Neunerová po opatrnejšom začiatku naplno uplatnila svoju bežeckú rýchlosť v záverečnom okruhu.

Doslova deklasovala zvyšok štartového poľa, keď pred striebornou domácou Torou Bergerovou, ktorá mala navlas rovnakú streleckú bilanciu (1 trestný okruh po streľbe v stoji), mala vyše polminútový náskok. S ním bude v sobotu vybiehať do stíhacích pretekov na 10 km. Bronzová Bieloruska Darja Domračevová zaostala o 46,1 s.

Bronzová medailistka z nedávnych majstrovstiev sveta v ruskom Chanty-Mansijsku v tejto disciplíne Anastasia Kuzminová hneď na prvej streleckej položke v ľahu nechala stáť dva terčíky a musela odbehnúť rovnaký počet trestných 150 m dlhých okruhov. Podala však famózny bežecký výkon. Dokázala hendikep zlikvidovať a nakoniec ju od pódia pre medailistov delilo na 4. mieste iba 1,3 s.

"Nasťa začala zle, ale podala fantastický bežecký výkon. Vďaka výbornému finišu je z toho vynikajúce štvrté miesto. Škoda tej streľby, mohlo to byť oveľa radostnejšie," skomentoval jej výkon šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Od Gerekovej sa čakalo viac

Janka Gereková naopak ležku zvládla bezchybne, na stojke však dvakrát namierila mimo terč a bolo z toho 45. miesto. Znamená to, že na jej konto nepribudne žiadny bod.

"To jej ochorenie z Chanty-Mansijska sa podpísalo pod tento výsledok. Evidentne nie je stále vo svojej koži, fyzicky zaostáva za tým, v akej fazóne bola na majstrovstvách sveta. Priznám sa, čakali sme od nej viac. Azda sa jej bude viac dariť v sobotu v stíhačke," pridal hlavný tréner pohľad na slovenskú ženskú biatlonovú dvojku.

Dvadsaťjedenročná Martina Chrapánová so štyrmi absolvovanými trestnými okruhmi nemohla pomýšľať na kvalitné umiestnenie. Skončila šesťdesiata piata a nekvalifikovala sa tak ani do stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najrýchlejších zo štvrtkového šprintu. Finále SP sa tak pre ňu definitívne skončilo.

"Bežala na hranici svojich možností, ale štyri trestné okruhy je veľmi veľa. Ani ona nesplnila cieľ, s ktorým sem prišla - postúpiť do stíhacích pretekov. Sezóna sa pre ňu skončila, do nedele bude tu už len trénovať," uzavrel hodnotenie vystúpenia slovenských biatlonistiek Milan Gašperčík.

Výsledky - rýchlostné preteky - ženy:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 21:04,6 (1 trestný okruh), 2. Tora Bergerová (Nór.) +31,3 s (1), 3. Darja Domračevová (Biel.) +46,1 (2), 4. Anastasia Kuzminová (SR) +47,4 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +52,1 (1), 6. Natalia Gusevová (Rus.) +57,3 (0), 7. Andrea Henkelová (Nem.) +58,9 (2), 8. Kathrin Hitzerová (Nem.) +1:02,9 (1), 9. Fanny Welle-Strand Hornová (Nór.) +1:03,3 (0), 10. Jevgenija Sedovová (Rus.) +1:04,3 (0), ... 45. Janka Gereková +2:21,2 (2), 65. Martina Chrapánová (obe SR) +3:37,7 (4)

Priebežné hodnotenie SP (24 z 26 pretekov):

1. Mäkäräinenová (Fín.) 936, 2. Neunerová 914, 3. Ekholmová (Švéd.) 911, ...11. Kuzminová 633, 42. Gereková 140

Konečné poradie SP v šprinte (10 pretekov):

1. Neunerová 404, 2. Mäkäräinenová 391, 3. Bergerová 356, ...5. Kuzminová 328, 39. Gereková 68

Súvisiace články