Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Neúcta k finále

Sportnet|Publikované 19. máj 2009 o 00:00

Už sme si zvykli ako najvyšší futbaloví predstavitelia horekujú nad tým, že Slovenský pohár nemá takú vážnosť vo futbalovej verejnosti, aký by si zaslúžil a akej sa mu dostáva vo vyspelých futbalových krajinách. Už sme na túto tému neraz písali kritické m

ateriály.

V súvislosti s jubilejným, 40. ročníkom Slovenského pohára nielen nás zarazilo dejisko finále. Treba však priznať, že tentoraz to nie je kapusta SFZ. Finále Slovenského pohára či predtým Československého pohára bolo vždy oslavou futbalu. Nedostávali ich len tradičné bašty a veľké mestá, ale často i malé mestá, pre ktoré to bol historický okamih. Organizovali ich aj kluby, ktoré mali v tom roku okrúhle výročie založenia a podobne. A niekedy bolo potrebné poriadne zalobovať. Vedeli by o tom rozprávať v Trebišove či Jelšave. Štadióny boli na prasknutie. V tomto roku však nastal pravý opak. Aj na SFZ zrejme boli prekvapení z toho, že nik o finále nejavil záujem. Nevedno prečo na jesenný "oznam" SFZ ohľadom výberového konania na usporiadanie finále SP zareagoval do stanoveného termínu - 31. decembra 2008 iba jediný klub. Len z Bánoviec nad Bebravou prišla oficiálna ponuka na SFZ. V prihláške však chýbali nutné podkladové materiály, ako aj ďalšie potrebné náležitosti a informácie. VV SFZ tak neostávalo nič iné, iba rozhodnúť, že dejiskom bude štadión NTC v Senci. Keďže ide o zväzový stánok a zväz je organizátorom pohára, je to aj logické riešenie. Do budúcnosti by však stálo za to nejakou formou predísť podobnej situácii. Finále pohára bola vžda v dejisku slávnosť a veľká propagácia futbalu. V Senci, kde hrajú slovenské mládežnícke reprezentácie pravidelne medzištátne stretnutia finále, chtiac-nechtiac stráca tieto atribúty.

Nie najlepší signál k vyvrcholeniu Slovenského pohára vyslala len nedávno zriadená Únia ligových klubov, ktorá zastrešuje dve najvyššie súťaže na Slovensku. Nevedno prečo odsúhlasila predčasne ukončený duel 28. kola Corgoň ligy Nitra - Trnava na 20. mája. Pri hlasovaní bol proti len zástupca MFK Košice Jozef Vukušič. Nikde vo svete sa počas finále národného pohára nehrajú žiadne futbaly. Finále je finále a všetko ide stranou! A teraz nemáme na mysli len najvyššiu súťaž. Jednoducho, pozornosť celej futbalovej verejnosti tej-ktorej krajiny je upriamená na finále. Stačí si pozrieť Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Grécko, Turecko či naposledy Holandsko, kde už poznajú víťazov. Nehrali sa žiadne iné zápasy. V susednom Česku je na programe finále 27. mája. Neexistuje možnosť prifáriť na ten termín nejakú dohrávku. A je úplne jedno, že sa bude hrať bez divákov a už o 14. hod., aby nekolidovali začiatky stretnutí. Pokojne sa mohlo hrať v utorok alebo vo štvrtok a večer o 19. hodine. A neobstojí ani výhovorka, že tento zápas posunuli ešte pred duelmi 31. kola, aby sa posledné tri kolá hrali v jednotnom termíne a čase. A keď sa nedohrá súboj v 32. kole? Čo potom? Nemôžeme si pomôcť, ale naplánovať dohrávku na tento termín je neúctou k Slovenskému poháru. Potom sa nečudujme, že súťaž nemá taký kredit a cveng u fanúšikov ako inde v Európe, keď si ju sami takto hyzdíme.

Súvisiace články