Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Netreba robiť prehnané závery z jednej prehry, vraví Mečíř

O rozhodujúci bod bojoval Norbert Gombos. Neuspel a Slovensko si v svetovej skupine nezahrá. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 21. sep 2015 o 08:35

Na postup do svetovej skupiny im nechýbalo veľa. Slovenskí tenisti napokon barážový súboj v Poľsku nezvládli. Prehrali 2:3.

GDYŇA. Sen zahrať si po desaťročnej prestávke opäť medzi daviscupovou elitou sa rozplynul. Slovenskí tenisti boli v poľskej Gdyni oveľa bližšie k vytúženému postupu ako vo vlaňajšej baráži v Chicagu.

Ani skvelé výkony tímovej jednotky Martina Kližana napokon nestačili. Poliaci išli podľa osvedčeného daviscupového receptu na úspech - každý deň získali jeden bod. A prvý raz v histórii sa prebojovali medzi najlepšiu šestnástku.

"Poliaci boli vo vynikajúcej forme a v plnom zložení, nikto im nechýbal. Hrali pekne, môžem im len pogratulovať k historickému postupu do svetovej skupiny," vravel kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř.

"Pokiaľ ide o nás, nezostáva nám nič iné, iba veriť, že o rok to bude lepšie. Boli sme oveľa bližšie k postupu ako vlani, keď nás Amerika úplne zmietla. Keby sme hrali doma, možno by sme mali väčšie šance. Ale o tom je teraz zbytočné teoretizovať."

mecir_res.jpg

Kapitán Miloslav Mečíř premýšľa počas záverečného súboja medzi Norbertom Gombosom a Michalom Przysieznym. FOTO - TASR.

Mečíř vyzdvihol výkony Kližana, ktorý do bodky splnil úlohu lídra tímu. V tomto roku dosiahol v Davis Cupe impozantnú bilanciu. Vyhral všetkých dvadsať setov.

"Martin hral vynikajúco. Hovorieva, že na rýchlych povrchoch sa mu nehrá až tak dobre, no v Gdyni potvrdil, že je univerzálnym tenistom," priznal.

"Hral uvedomelo a disciplinovane. Bol dobre nažhavený a v dôležitých momentoch dokázal zahrať tie správne lopty. Nečakal som, že oba zápasy vyhrá tak hladko."

Kližan nedal šancu ani bývalej štrnástke rebríčka Jerzymu Janowiczovi.

"Noro Gombos mal dlhú antukovú sezónu. Na betónoch odohral iba pár turnajov, na ktorých nedosiahol oslnivé výsledky. Keby vyhral nejaký challenger na harde, možno by mal viac sebavedomia," zamýšľal sa Mečíř.

"Napriek prehre v rozhodujúcej dvojhre s Michalom Przysieznym mu nemôžem nič vyčítať. Hral proti tenistom svetových kvalít, ktorí v minulosti dosiahli lepšie výsledky ako on."

Pred zápasom v Poľsku bol v hre aj štart Lukáša Lacka, ktorý sa v Gdyni pripravoval s tímom. Mečíř dal však napokon prednosť Gombosovi.

"Je mi ľúto, že nemôžem postaviť naraz všetkých. Lukáš podobne ako Noro nemal v uplynulých mesiacoch oslnivú formu. V tomto roku vyhral iba pár duelov," hovoril Mečíř.

"Zápas s Poľskom nás zastihol v takomto stave. Bojovali sme až do konca. A aj keď sme prehrali, chlapci si z toho nemusia robiť ťažkú hlavu."

gombi_res.jpg

Norbert Gombos svoj neúspech niesol veľmi ťažko. FOTO - TASR.

"Je to možno o niečo väčšia motivácia hrať s tenistami, ktorí sú vo svetovej skupine. Ale netreba robiť prehnané závery z jednej prehry. Treba si z nej zobrať ponaučenie a o rok sa opäť pokúsiť o postup," zdôrazňuje Mečíř.

"Ak mi Slovenský tenisový zväz ponúkne predĺženie spolupráce, nebudem sa tomu brániť," dodal.

Slováci by v novom ročníku Davisovho pohára mali byť pri žrebe 1. skupiny euro-africkej zóny medzi nasadenými tímami. V 1. kole by preto mali voľno a predstavili by sa až v júli.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články