Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nepreháňať eufóriu, neopájať sa tým, čo bolo

Sportnet|Publikované 9. okt 2006 o 22:00

Bratislava Ak sa vonku podarí dobrá vec, tak sa hráči tešia na návrat domov. I naši reprezentanti po perfektne odvedenej práci v Cardiffe sa mohli

priamo pozerať do očí fanúšikom. Zároveň ich výkon by mal byť prísľubom pred nastávajúcou bitkou zajtra v Bratislave. "Hoci úspech vo Walese hrial, predsa sa snažíme naň čím skôr zabudnúť, lebo opájať tým neradno. Život beží ďalej," poznamenal Martin Petráš (na snímke vľavo).

Ako hráč, ktorý má skúsenosti s ostrovným futbalom (pred časom sa dostal do škótskeho klubu Hearts) vedel, aký štýl budú forsírovať domáci. Hoci o tímoch spoza kanálu La Manche sa vie, že sa nevzdávajú za žiadneho stavu, predsa len s pribúdajúcimi minútami aj gólmi v ich sieti bolo zrejmé, že im dochádza para odhodlania. "Psychiku to naruší u každého, kto pred vlastnými fanúšikmi hladko prehráva. Niečo podobné prežili tí chlapci, čo absolvovali predošlý kvalifikačný duel v Bratislave s Čechmi." Podľa Martina bol zlomový prvý a tretí zásah galisovcov. "Podstatné bolo, že hneď potom, ako súper znížil na 1:2, sme odpovedali a umlčali tak ich ambície vyrovnať stav."

Aj odchovanec Prievidze patril medzi tých jednotlivcov, na ktorých si kormidelník národiaku spomenul po dlhšom čase. Naposledy absolvoval barážové súperenie so Španielmi. "Priznávam, že v poslednom čase som ani príliš na reprezentáciu nemyslel. Mal som iné starosti. Ocitol som sa v Taliansku a tak som sa sústredil na kvalitu svojej hry v Lecce. Pravdaže, potešilo ma, že som nezostal v zabudnutí a znovu som si mohol obliecť dres, ktorý každý nosí rád." Na Millenium Stadium vybehol na poste, na ktorom nepôsobí dosť často. Bol predstopérom či štítovým záložníkom a mal v prvej vlne zachytávať nájazdy hostiteľov. Niečo podobné mu prischlo aj proti Španielom. Hoci sa očakávalo množstvo súbojov, pri ktorých budú lietať iskry, predsa to ani zďaleka nebolo také ostré. To aj domácim mnohí vyčítali. "Myslím si, že celkove to bolo na ihrisku naozaj korektné, nič zákerné ani hrôzostrašné." Mimochodom, Petráš ako jeden z mála zostal predsa otrasený na pár sekúnd pri hlavičkových súbojoch. Najviac ho "zrempľoval" Kamil Čontofalský, ktorý pri jednom z centrov prudko a nekompromisne vyštartoval po vysoko letiacej lopte a zvalcoval nielen Petráša, ale i Vargu...

Najbližšie sa zahryznú naši do ďalšej tvrdej kôrky. Nosením dreva do lesa by bolo pripomínať prednosti súpera, ktorý sa prezentoval v dobrom svetle aj na majstrovstvách sveta. "Len aby nám diváci prišli pomôcť a povzbudili nás. Azda posledné víťazstvo ich presvedčilo, že predsa máme istú kvalitu a nemusíme sa strachovať. Je pravda, že predtým duel proti Čechom tímu nevyšiel, ale je na nás, aby sme to odčinili aj na Tehelnom poli." Hoci víťazstvo vo Walese bolo pekné a príjemné, predsa neoddá sa unášať eufóriou, ktorá by zastrela aj slabiny. Podstatné bude, ako sa zomkneme ako kolektív. Načim zaspomínať i na lanské prípravné stretnutie. Nemci sú poraziteľní to je hlavná vízia. "Dúfam, že nadviažeme na to, čo sme odviedli v sobotu. Víťazstvo vždy upevní ducha partie, pripraví vhodnú živnú pôdu na ďalšie úspechy. Dobrá nálada je vždy pred takýmto dôležitým meraním síl dôležité."

Konečne pokoj

Po období neistoty a hľadania si trvalejšieho angažmán sa slovenský reprezentant potešil, keď mu vyšlo pôsobenie v Lecce v serii B. Klub, kde je trénerom uznávaný český kouč Zdeněk Zeman, je momentálne na druhom mieste tabuľky a Petráš sa javí ako jedna z opôr. "Štart nám vyšiel naozaj výborne a to dodalo sebadôvery aj pred odchodom na zraz reprezentácie," pripomenul borec, ktorého sa Sparta Praha zbavila spôsobom, aký sa mu nepozdával (mohol trénovať iba s béčkom). Zlé je i na niečo dobré a náš legionár začal obozretnejšie vystupovať k okoliu. Momentálne na strastiplné chvíle zabúda a živí iba pozitívne myšlienky. "Vybavovanie nového pôsobiska bolo naozaj komplikované a som rád, že sa to skončilo. Hráč potrebuje vždy pokoj na hru a ten mi naozaj teraz nechýba," dodal M. Petráš.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.