Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Nemecký biatlon zobral po prvý raz všetko

Andrea Henkelová (dole) a Michael Greis, premiéroví držitelia veľkých krištáľových glóbusov v biatlone. K víťazstvu v SP patrí i odmena 25–tisíc eur. (Autor: TASR/AFP, TASR AP)
Rastislav Hríbik|Publikované 19. mar 2007 o 23:00

Krištáľový glóbus pre celkového víťaza Svetového pohára biatlonistov krášli Michaela Greisa, ženskou kráľovnou je Andrea Henkelová. Obaja vyhralipo prvý raz v kariére.

„Konečne to môžeme celé poriadne osláviť,“ tešil sa zväzový tréner nemeckých biatlonistov Uwe Müssigang. Nemci vo Svetovom pohári už dlho patria medzi absolútnu špičku, no až minulý víkend po finále v sibírskom Chanty-Mansijsku dali korunu svojej nadvláde. Privlastnili si oba veľké krištáľové glóbusy za celkové víťazstvo v SP. Pred šestnástimi rokmi to ako prví dokázali Rusi Sergej Čepikov a Svetlana Davidovová, teraz ich napodobnili Nemci Michael Greis a Andrea Henkelová. Jedinečnosť nemeckých osláv umocňuje fakt, že obaja sa celkovými víťazmi stali po prvý raz v kariére.

Greis už má všetko

Tridsaťročný biatlonista z Füssenu okrem toho prelomil hegemóniu dvojice Raphael Poi­rée - Ole Einar Björndalen. Francúz s Nórom sedem rokov nepustili na najvyšší stupeň nikoho iného (Poirée vyhral 4-krát, Björndalen 3-krát). „Myslím si, že som vyhral zaslúžene, hoci pri mne stálo aj šťastie. Som v cieli svojich športových prianí,“ vyznal sa Greis.

Za posledné dve sezóny získal všetko, čo sa v biatlone získať dá. Vlani si v Turíne vyjazdil tri zlaté medaily i poctu najúspešnejšieho účastníka zimnej olympiády, pred mesiacom v talianskej Anterselve po štyroch rokoch snaženia konečne získal aj titul majstra sveta. Po výhre v pretekoch s hromadným štartom. V Chanty-Mansijsku skompletizoval posledný veľký triumf. Greisovi na celkové prvenstvo stačili len dve víťazstvá v SP. V konečnom účtovaní mal aj tak o 58 bodov viac než Björndalen. Na rozdiel od Nóra štartoval vo všetkých 27 pretekoch sezóny a nekoketoval s čistým behom. Björndalen štartoval aj na MS v bežeckom lyžovaní a vo viacerých pretekoch SP chýbal. Nemecko určite neľutuje, že sa v jedenástich Greis rozhodol prejsť z futbalu na biatlon. „Bolo ľahšie triafať góly, než sklápať terče, no myslím si, že už som sa v tom dosť zdokonalil,“ priznal v jednom z rozhovorov vášnivý hráč golfu.

Henkelová po dráme

Henkelová musela o prvenstvo bojovať do posledných pretekov. Po štyroch mesiacoch bojov napokon 29-ročnú Andreu od krajanky Katie Wilhelmovej delilo len 7 bodov. Tretia Švédka Anna Carin Olofssonová stratila len 10 bodov. Na tesnejšie konečné poradie sa Svetový pohár žien nepamätá. „Boli to nervy, ale dobre to dopadlo,“ lakonicky konštatovala červenovláska z Ilmenau, pre ktorú bolo doterajším maximom v hodnotení SP 5. miesto. Aj pre vojačku bundeswehru to bol posledný chýbajúci titul. Olympijskou víťazkou sa stala už štyri razy, majsterkou sveta raz.

Napriek tomu veľký krištáľový glóbus získala nečakane, veď pred posledným pretekmi sezóny s hromadným štartom bola až tretia. Dobehla až pätnásta, no Olofssonová i Wilhelmová zhoreli na strelnici. Henkelovej to stačilo.

FOTO –TASR/AFP, TASR AP
Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.