Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Nemci napodobňujú Španielov, hrajú bez útočníka

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|27. mar 2013 o 17:00

Minulý rok vyvolala búrlivé diskusie zostava španielskej reprezentácie bez typického zakončovateľa. Teraz hrá bez klasického hrotu už aj Nemecko.

V kvalifikačnom dvojzápase proti Kazachstanu nastúpila nemecká reprezentácia v rozostavení, ktoré poznáme z Barcelony či španielskej reprezentácie. V oboch súbojoch (3:0 resp. 4:1 pre Nemecko) hral v pozícii ,,falošnej deviatky“ Mario Götze, ofenzívny záložník Borussie Dortmund. Čistokrvný útočník v zostave absentoval.

Ušité na defenzívneho súpera

Tradiční reprezentační útočníci Miroslav Klose a Mario Gómez sú momentálne zranení. Hoci sa núkalo povolanie druhého najlepšieho bundesligového strelca - Stefana Kiesslinga z Leverkusenu - tréner Joachim Löw siahol po systéme, s ktorým experimentoval už začiatkom februára v priateľskom zápase proti Francúzsku.

„V modernom medzinárodnom futbale sú mužstvá v defenzíve výborne organizované. Na ihrisku je málo priestoru a s loptou máte oveľa menej času. Jedným z riešení je preto ofenzívny hráč schopný pohybovať sa medzi líniami, rozťahovať defenzívu a taktiež kvalitne zakončovať,“ obhajuje svoju voľbu Löw. „Mario Götze či Mesut Özil presne toto dokážu,“ dodáva kouč nemeckej reprezentácie.

Faktom je, že medzi najlepšími kvalifikačnými strelcami Nemecka by ste útočníka hľadali márne. Sú nimi päťgóloví ofenzívni záložníci Özil a Reus.Ballack kritizuje

V súvislosti s novým rozostavením sa v Nemecku zdvihla diskusia. S týmto taktickým variantom nesúhlasí bývalý reprezentačný kapitán Michael Ballack: „Keď je lopta v šestnástke, jednoducho potrebujete stredného útočníka. Pochybujem, že model s falošnou deviatkou má budúcnosť,“ povedal.

Löw zdôraznil, že útočníci v jeho tíme neskončili. „Netvrdím, že keď budú už naši útočníci k dispozícii, nepoužijem ich. Náš súčasný systém je len jednou z alternatív. Poskytuje nám do budúcna väčšiu variabilitu.“

Súčasný trend upúšťania od klasických hrotových hráčov pripisuje prirodzenému vývoju: „Všetko je vecou prispôsobovania sa. Možno raz budeme mať malých stredných obrancov, aby bránili Messiho,“ hovorí nemecký reprezentačný tréner.

Štyri góly, šesťkrát bránková konštrukcia

Aj bez typického zakončovateľa to bola v utorok od Nemcov ofenzívna smršť. Okrem štyroch gólov zvládli šesťkrát nastreliť konštrukciu brány, v ďalších veľkých šanciach výborne zasiahol súperov brankár. Ich víťazstvo mohlo byť pokojne dvojciferné.

Absencia stredného útočníka bola viditeľná najmä pri herných riešeniach od krajných obrancov. V situáciách pýtajúcich si center do pokutového územia často volili spätné prihrávky či kombinácie na malom priestore.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Anglicko vs. Chorvátsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Rakúsko vs. Severné Macedónsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Ukrajina
Kurzy prináša