Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Nehodlal pachtiť sa za invaliditou

Sportnet|Publikované 19. okt 2007 o 22:00

Príprave na majstrovstvá sveta obetoval niekoľko stovák hodín, a predsa to bolo márne. Pred časom začalo koleno na pravej nohe vysielať signály,

ktoré nemohol prepočuť. Keďže bolestivé ozveny sa stupňovali, pred pár týždňami sa kulturista Andrej Mozoláni definitívne vzdal myšlienky, že vystúpi na pódium.

KOŠICE. Zverenec štátneho trénera Milana Čížeka a člen košického Veterinary BB clubu patrí medzi našu elitu v tomto odvetví.

S operáciou si poradil, so zápalom nie

Pred dvoma rokmi sa stal majstrom sveta, pričom niekoľko mesiacov pred vystúpením v Šanghaji sa podrobil operácii odtrhnutej šľachy bicepsu. Lenže tentoraz bola i jeho enormná vôľa prikrátka. "Príznaky boli už dávnejšie, koleno bolelo raz viac, potom zase menej. Pred tromi mesiacmi to začalo byť kritické, obmedzil som tréningy dolnej časti tela. Deväťdesiat percent cvikov som musel vynechať, nemohol som makať naplno," poznamenal 30-ročný borec. Zápal šľachy je možno dôsledok i dlhoročnej náročnej prípravy a nedostatočnej regenerácie. Napriek odpočinku nepríjemné dozvuky pokračujú a možno príde na rad operácia.

Kompromis mu nevyhovuje

Možno by aj mohol nejako prípravu dokončiť a vybojovať si účasť na "svete", ale sám vie, že polovičná robota nie je žiaduca. "Postava by nebola urobená nadoraz, stratil by som v symetrii." V inom športe by bolo lákavé postúpiť aspoň do finále a na to by možno aj tento 166 cm pretekár mal, ale nechcel hazardovať so svojou budúcnosťou. Nikomu sa nechce pachtiť za športovou invaliditou... "Zdravie je na prvom mieste a potom ďaleko za tým ide šport. Ten je pre mňa hobby, nie náplň života," povedal rozumne zrelý kulturista, ktorý sa prejavuje aj ako tréner a formuje trebárs fitnesku Urbaníkovú, čo už žala vavríny na ME a MS.

"Európa" ho nemotivuje

Určite mu nebolo jedno, že tri mesiace objemovej prípravy, dva mesiace tvarovacích tréningov a niekoľko týždňov dolaďovačky vyšli nazmar. Avšak vzhľadom na jeho kulturistický mladý vek je predpoklad, že zbierku úspechov Mozoláni rozšíri. Dosiaľ bol viackrát majstrom Európy, ako aj niekoľkonásobným finalistom MS. Vlani absolvoval európsky šampionát v Bratislave, jesennú časť vynechal. Aj v tomto roku mohol ísť iba na "Európu", pokiaľ koleno držalo ako-tak, no tá ho už nemotivuje. "Prvoradý je pre mňa jesenný vrchol. Tam vládne väčšia kvalita, rivalita, čo prijímam ako výzvu," dodal pretekár, ktorého maximálnym výkonom v drepe sú štyri opakovania s 250 kg a v tlaku na lavičke sa pohrá s činkou, čo váži 170 kg. Na poznámku, že akosi pribudli zranenia špičky, dodal, že je to odraz námahy, ktorá trvá naozaj niekoľko rokov a organizmus na to reaguje aj takto.

ŠTEFAN KÚŠIK

stefan.kusikkorzar.sk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.