Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Nedvěd zariadil historické talianske finále

SITA|15. máj 2003 o 10:58

TURÍN 15. mája (SITA) - Pokiaľ hrdinom milánskeho "euroderby" bol ukrajinský útočník AC Andrej Ševčenko, prívlastok - smutný superhrdina - patrí po strede českému stredopoliarovi Pavlovi Nedvědovi. Práve český reprezentant bol totiž ústrednou postavou dr

uhého odvetného semifinálového stretnutia Ligy majstrov medzi Juventusom Turín a Realom Madrid (3:1), v ktorom taliansky klub oplatil súperovi prehru z finále LM z roku 1998 (v Amsterdame 0:1). Paradoxne vo finále, kam sa "Stará dáma" prebojovala po siedmy raz v histórii najprestížnejšej klubovej súťaže Starého kontinentu bude Nedvěd svojmu tímu chýbať. "Prípadné víťazstvo vo finále venujeme jemu. Som veľmi, veľmi smutný, že taký vynikajúci hráč, ktorý má za sebou skvelú sezónu, nemôže byť v Manchestri na trávniku," vzdal hold svojmu zverencovi tréner Marcello Lippi.

Český stredopoliar bol aktívny od úvodných minút a už v 12. min pripravil prvý gól, keď po jeho centri priťukol Del Piero hlavou Trezeguetovi a ten poslal ľavačkou loptu do siete. V tom momente už mali navrch domáci a na vyššie obrátky museli zapnúť hráči Realu. V ďalšom priebehu bol však Čech hnacím motorom perfektne fungujúceho stroja v čierno-bielych dresoch, ktorý nedovolil obhajcom trofeje naplno rozvinúť svoju typickú kombinačnú hru. Ešte do prestávky zvýšil na rozdiel dvoch gólov Del Piero, ktorý vyzvŕtal pomalého Hierra so Salgadom a pravačkou namieril neomylne k žrdi. Po prestávke nasadil hosťujúci tréner Vicente del Bosque do hry nie celkom zdravého Ronalda a ten po štvrťhodine vyrobil pokutový kop. K lopte sa postavil Portugalčan Figo, ale jeho slabú a neumiestnenú strelu Buffon kryl. Real poslal úplne do kolien Nedvěd, ktorý svoj famózny výkon korunoval vynikajúcim sólom po prihrávke Zambrottu a v 73. min upravil na 3:0. Škvrnou na inak bezchybnom Nedvědovom predstavení bola žltá karta, ktorú si vykoledoval za faul na McManamana osem minút pred koncom duelu. Tá znamená, že vo finále si Nedvěd nezahrá. "Vedeli sme, že potrebujeme odovzdať všetko čo v nás je a ľudia videli naozaj veľký Juventus. Zdolali sme skvelého protiovníka, akým je Real a netreba zabúdať, že pred semifinále nás každý odpisoval a nedával nám takmer žiadne šance. Je to pre nás veľká satisfakcia, rovnako ako pre celý taliansky futbal. Možno nehráme najkrajší futbal, no tri tímy postúpili z druhej fázy súťaže a všetky došli až do semifinále a to dokazuje, že taliansky futbal treba rešpektovať," žiaril po zápase šťastím kouč "zebier" Marcelo Lippi, ktorý bol pri poslednom triumfe Juventusu v LM v roku 1996. Real v stredajšom stretnutí veľa neukázal. Okrem zahodeného pokutového kopu nemal veľa možností na skórovanie. V prvom polčase mali hráči bieleho baletu jedinú dobrú príležitosť, no Guti sa svojej šance zľakol a vystrelil slabo. Figo nemal svoj najlepší deň, rovnako ani Zidane, ktorý sa na Delle Alpi vrátil prvý raz od roku 2001, ale už ako súper. Oživenie priniesol nie úplne zdravý Ronaldo. Neskorý gól Zidana ešte tesne pred záverom oživil nádeje obhajcu trofeje, no Buffon už v nadstavenom čase neinkasoval. "Mali sme počas zápasu nejaké šance, no v závere to už bolo veľmi ťažké. Nezostáva nám nič iné ako súperovi zaželať všetko najlepšie vo finále. Vo dvoch zápasoch dal Juventus viac gólov ako my, preto si postup zaslúži. Záver sezóny je nabitý zápasmi a hráči už nestíhajú regenerovať. Podmienky sú však dané a pre každého rovnaké. Je to súčasť tejto hry," nechcel sa veľmi vyhovárať kouč Realu Vicente Del Bosque.

Finále AC Miláno - Juventus Turín je na programe v stredu 28. mája v anglickom Manchestri na štadióne Old Trafford a pôjde o vôbec prvé čisto talianske finále v histórii Európskeho pohára majstrov (1956 - 1992) resp. Ligy majstrov (1993 - 2003). Rosso-neri majú na svojom konte päť titulov najlepšieho mužstva starého kontinentu (1963, 1969, 1989, 1990, 1994), Juventus triumfoval zatiaľ iba dvakrát (1985, 1996).

Juventus Turín - Real Madrid 3:1 (2:0) - prvý zápas 1:2, do finále postúpil Juventus Turín

Góly: 12. Trezeguet, 43. Del Piero, 73. Nedvěd - 89. Zidane, rozhodoval: Urs Meier (Švajč.), 67 000 divákov

zostavy:

Juventus: Buffon - Thuram, Tudor, Montero, Birindelli (60. Pessotto) - Zambrotta, Tacchinardi, Davids (89. Conte) - Nedvěd - Del Piero, Trezeguet (77. Camoranesi)

Real: Casillas - Salgado, Helguera, Hierro, Roberto Carlos - Flavio Conceicao (52. Ronaldo), Guti, Cambiasso (76. McManaman) - Figo, Zidane - Raul