Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Nedvěd o poslednej možnosti získať veľký úspech

SITA|14. jún 2004 o 15:00

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Ako poslední zasiahnu do bojov na 12. majstrovstvách Európy vo futbale v Portugalsku účastníci základnej D-skupiny. V utorkovom podvečernom dueli nastúpi od 18.00 h SELČ reprezentácia ...

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Ako poslední zasiahnu do bojov na 12. majstrovstvách Európy vo futbale v Portugalsku účastníci základnej D-skupiny. V utorkovom podvečernom dueli nastúpi od 18.00 h SELČ reprezentácia Česka na Estadio Municipal de Aveiro (v tomto meste hráva klub SC Beira Mar, kde pôsobí aj slovenský reprezentant Marián Zeman) proti Lotyšsku. Obidve krajiny sa dosiaľ stretli v histórii iba raz - v Prahe pred 67 rokmi. Vtedajšie Československo zdolalo 13. októbra 1937 svojho súpera 4:0 po troch góloch Sobotku, jeden pridal Senecký.

V pozícii favorita budú aj tentoraz jednoznačne futbalisti Česka, ktorých povedie z lavičky skúsený 64-ročný tréner Karel Brückner. "Cítim obrovskú zodpovednosť. Som kapitán národného tímu, mám poslednú možnosť vyhrať niečo veľké a dosiahnuť tak kolektívny úspech. Ten individuálny som už dosiahol - získal som Zlatú loptu za vlaňajší rok. Hoci Lotyši nie sú veľmi známi, nemôžeme v dueli s nimi ani na chvíľu stratiť koncentráciu," povedal 31-ročný ofenzívny stredopoliar českej reprezentácie a talianskeho veľkoklubu Juventusu Turín Pavel Nedvěd, ktorý je už na svojom treťom európskom šampionáte a bol aj pri zisku striebra pred ôsmimi rokmi. Jeho rovesník Tomáš Galásek patrí tiež k skúseným hráčom, veď dres A-tímu obliekol už pred desiatimi rokmi. Paradoxne je však defenzívny záložník Ajaxu Amsterdam na svojom premiérovom "veľkom" turnaji. "U mňa sa o nejakej nervozite nedá veľmi rozprávať, ale zdravá tréma tam v utorok bude. Keby neprišla, bolo by to zlé," poznamenal Galásek. "Každý Lotyšov skôr podceňuje, ale ľahké to mať nebudeme. Za všetkých hráčov môžem sľúbiť, že urobíme všetko pre to, aby sme nezakopli ako Portugalsko s Grékmi," uviedol pre server idnes.cz 22-ročný brankár Petr Čech, ktorý by sa mal po ME sťahovať z francúzskeho Stade Rennes do anglického klubu miliardára Romana Abramoviča - FC Chelsea. Pre ďalšiu trojicu českých reprezentantov by mohol byť utorkový duel proti Lotyšsku zaujímavý z pohľadu historických štatistík. Karel Poborský, s 94 štartmi za národný tím historický rekordér, môže dosiahnuť v prípade, ak nastúpi na trávnik, ďalší rekord - odohrať už 10. zápas na ME (zatiaľ sa o prvenstvo v ČR delí s deviatimi duelmi s Jiřím Němcom). Útočník FC Liverpool Milan Baroš sa môže stať v 22 rokoch najmladším českým futbalistom, ktorý strelil na ME gól a prekonať tak Patrika Bergera zo šampionátu 1996. Barošov klubový spoluhráč Vladimír Šmicer zas poškuľuje po historickom prvenstve v počte úspešných zásahov na majstrovstvách Európy, kde je aktuálne na čele so Zdeňkom Nehodom s tromi gólmi.

Vystúpenie Lotyšska, ktoré je po prvý raz na záverečnom turnaji ME, bude zaujímavé sledovať aj z pohľadu Slovenska. Táto malá pobaltská krajina je totiž súperom SR v 3. kvalifikačnej skupine o postup na svetový šampionát v roku 2006 v Nemecku. Zverenci 48-ročného trénera Aleksandrsa Starkovsa nemajú v ´skupine smrti´ proti ČR, Holandsku a Nemecku podľa odborníkov čo stratiť. Lotyši sa môžu pokúsiť o zázrak, ktorým by bol bezpochyby postup zo skupiny. Hlavnou devízou Starkovsových zverencov bude nepriepustná defenzíva, ktorá im už priniesla úspech. Vedeli by o tom rozprávať najmä Turci, cez ktorých sa v baráži Lotyši ´pretlačili´ na tohtoročný európsky šampionát v Portugalsku. Lotyšský lodivod bude môcť pravdepodobne počítať s defenzívnym stredopoliarom Jurisom Laizansom z CSKA Moskva, ktorý mal menšie zdravotné problémy s nohou. Starkovs sa spolieha najmä na dve opory v útoku - Mariansa Paharsa z anglického Southamptonu, ktorý by mal pripravovať gólové šance pre zakončovateľa Marisa Verpakovskisa z Dinama Kyjev.

Utorkový duel D-skupiny ME 2004 Česko - Lotyšsko rozhoduje ako hlavný skúsený francúzsky arbiter Gilles Veissiere.


Predpokladané zostavy:

Česko: Čech - Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller

Lotyšsko: Kolinko - Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis, Blagonadeždins - Pahars, Bleidelis, Astafjevs, Rubins - Verpakovskis, Prohorenkovs

Súvisiace články