Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Nechce sa podobať vyhorenému palivu

Sportnet|Publikované 27. sep 2007 o 22:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skVytrvalec Miroslav Vanko sa hotuje zostra na svoj veľký debut počas 84. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

Vytrvalec Miroslav Vanko sa hotuje zostra na svoj veľký debut počas 84. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Aby sa vyskúšal, podujal sa na generálku - polmaratón v Karlsruhe. Dopadol aspoň výsledkovo úspešne: Vyhral časom 1:06:18 hod.s viac než dvojminútovým náskokom. Inak, vlani bol v tomto dejisku druhý, hoci zaknihoval lepší čas (1:05:34).

KOŠICE. Člen Obalservisu Košice si odskočil do Nemecka z plnej prípravy v Tatrách. Nebol bežecky vyladený a nepoškuľoval po prekonaní svojho osobného rekordu na tejto trati (1:04:04) spred siedmich rokov.

Sólový beh

V Karlsruhe bežal takmer stále sólo. "Trošku to bolo i únavné. Keby som bežal na čas, viac by mi vyhovovala spoločnosť iných," riekol 34-ročný borec. I jeho tréner Gabriel Valiska bol celkom spokojný. V príprave na maratónsku premiéru zvolili iný model, viac týždňov po sebe absolvoval značné penzum odbehaných kilometrov. Maximálne objemy sa pohybovali okolo 170 km za sedem dní.

Dostal zabrať

V auguste a septembri náročnosť tréningov kulminovala. "Kedysi som behával i viac kilometrov v týždni, no inak som ich rozškatuľkoval. Pravidelne každých 7-8 dní som si teraz naservíroval trasy od 25 do 35 kilometrov, dovedna poltucet." Spomínanú tridsaťpäťku odbehol v takom tempe, že v prepočte na maratóne by to vychádzalo 2:31 hod.

Rýchlejšie v prvej časti

Odvekou dilemou pre maratónca je, aké tempo zvoliť. Niekto to napáli v úvode a potom stráca, iný sa prebúdza postupne. "Mám pocit, že asi rýchlejšie začnem na MMM v prvej polovici, aby som si niečo nadrobil." Len hrozí, že bežec sa spáli a vyhorí ako palivo v jadrovej elektrárni. Športester ho však drží na uzde. "Tepová frekvencia bude 173, takú som mal i v Nemecku. Rovnakú by som si chcel udržať i v prvú októbrovú nedeľu."

Hecuje sa s Mataninom

Pre MMM i slovenský maratón by malo byť na osoh, že na štart sa postavia dvaja skvelí vytrvalci Marcel Matanin a Miroslav Vanko. Kým prvý menovaný je už všetkými masťami mazaný absolvent "vysokej maratónskej školy", Vanko je zelenáč. "Navzájom sa hecujeme, podpichujeme sa a vymieňame si poznatky. Poviem vám, obaja sme poriadne zničení." Sú kamaráti, v Košiciach by si mohli výdatne pomôcť. No lepšie obstojí ten, kto bude momentálne lepšie disponovaný.

Ako je to s limitom

Kto chce byť v tejto disciplíne na OH v Pekingu, musí sa popasovať so stanovenými časmi. A-limit je 2:15:00 hod, B-limit o tri minúty horší. Miro by chcel zabehnúť 2:18 hod. Podľa neho aj tak bude na zvážení zväzu, či na olympiádu vycestuje. "Jednoznačne treba zabehnúť 2:15, aby som mohol myslieť na miestenku." Vanko si myslí, že B-limit je reálne pokoriť. "Nie som však ešte maratónec, takže neviem predvídať všetky zrady, ktoré ma môžu prekvapiť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.