Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nechal im poriadny balík, nuž si nenechal diktovať

Sportnet|Publikované 18. okt 2005 o 22:00

Vítkovice - Niekto si ťažšie zvyká po príchode do nového prostredia, iný ľahšie. Hladko a bez nejakých zádrhov vhupol do kolektívu Vítkovíc Stanislav

Jasečko (na snímke vpravo). Pre zrelého hokejistu, ktorý kedysi počas jedného roka vystriedal štyri kluby v štyroch krajinách, nebol odchod zo Zvolena a aklimatizovanie sa na severe Moravy žiadnou morou. Prišiel a už sa aj začal objavovať v štatistikách kanadského bodovania. Ofenzívny obranca, ktorý je užitočný pri skvalitňovaní palebnej sily zvlášť v presilovkách, tunajší spôsob hry ovláda. Má ho v malíčku, veď predtým v Českých Budějoviciach odohral množstvo zápasov a túto znalosť dokonale využíva. Jeho predčasný koniec pod Pustým hradom spôsobil značný rozruch. Hovorilo sa o tom, že východniar má namierené do Litvínova či Sparty Praha, v hre boli i České Budějovice. Tam ale mali vyčerpanú kvótu legionárov a keďže on má za sebou v tejto súťaži len dve sezóny, a nie tri, stále ho považujú za cudzinca. Napokon si nechal poradiť od niektorých hráčov a ocitol sa vo vítkovickom kádri. "Je to kvalitný tím, ktorý hrá stále na vrchných priečkach. Navyše sú tu aj ďalší chlapci zo Slovenska," riekol borec, ktorého tréner Vladimír Vůjtek zaradil do druhej formácie. Mimochodom, na tohto kouča odchovanec Spišskej Novej Vsi prvý raz narazil ešte v časoch, keď sa ocitol v Nižnekamsku a meral si sily s Jaroslavľom. "Vtedy sme sa spolu zhovárali niekoľko minút pred zápasom. Netušil som, že raz ma bude aj viesť."

Zaujímavá bola i situácia, keď sa objavil pre pár dňami na juhu Čiech vo vítkovických farbách. Diváci v Budějovičkách naňho nezabudli, privítali ho potleskom a skandovali jeho meno. Stal sa vďačným objektom i pre médiá. "Postrehol som, že tam majú menej odchovancov, ale viac cudzích. To podmieňuje i iný herný štýl než v časoch, keď som tam ešte hral."

Bývalý slovenský reprezentant, ktorý už zavrhol myšlienku na to, že by sa ešte niekedy v národiaku objavil, sa nevyhol ani pálčivému návratu k tomu, prečo bol taký hurhaj, ktorý sprevádzal zmenu jeho pôsobiska. Pôvodne sa totiž Zvolen a Košice dohodli na tom, že sa vráti späť do HC, no táto informácia bola aktuálna len veľmi krátko. Znezrady sa totiž ocitol úplne inde, čo vyvolalo rôzne dohady a špekulácie. "Asi po troch dňoch som volal Jurajovi Bakošovi z košického klubu a ospravedlnil som sa mu za to, čo sa stalo. Bol v tom namočený a to som chcel najmenej. Rovnako na Košice mám iba dobré spomienky, tu mi pomohli pri hokejovom raste. Lenže nemal som inú voľbu, ako sa vymotať z HKm. Politika, aká sa robí tam, je veľmi zvláštna, s takou som sa nikde inde nestretol." Náš hokejista ďalej uviedol, že Zvolen mu dlhoval značné peniaze a nevedel, ako ich má dostať. "Štyri dni pred začiatkom extraligy prišli funkcionári s tým, aby som si to rozmyslel, ale mám ísť dolu s platom. Tak som si to premyslel, polovicu z tejto sumy som im nechal a odišiel som ako voľný hráč. Oni mi našli angažmán, ale to sa mi nepáčilo, že som im prenechal časť pohľadávky a ešte mi aj vyhliadli ďalšie pôsobisko. " Táto kauza rozvírila hladinu, nahnevaní boli Zvolenčania, zarazení Košičania, ale Jasečko pridal svoj argument. "Také peniaze, čo som nechal Zvolenu, zarobí 60-70 percent hráčov za celú sezónu." Nechcel sa príliš vŕtať v podrobnostiach ohľadom dlžoby HKm, ale z istých zdrojov presiakli informácie, že išlo rádovo o státisícovú čiastku... "Takže rozčúlený môžem byť hlavne ja aj vzhľadom na ďalšie okolnosti, ktorých som bol svedkom." Tridsaťdvaročný matador sa nebránil Košiciam, lákala ho hlavne vidina zahrať si na novom štadióne a oprášiť spomienky na úspešné účinkovanie na východe republiky. No potom bral ohľad hlavne na rodinné záležitosti. "Manželka čaká v decembri bábätko, chce rodiť v Čechách. Predtým som bol stále sám a keby som zostal na Slovensku, bol by som s ňou iba sporadicky. Preto sme dospeli k názoru hrať za hranicami. S Košicami by nebol problém, vyšli by mi vo všetkom v ústrety, no bral som ohľad na želanie mojej polovičky." Inak, už raz kvôli očakávaniu prírastku do rodiny menil pôsobisko, bolo to práve v Nižnekamsku. Takže teraz sa situácia znovu zopakovala, hoci za zvláštnych a kontroverzných okolností.

Znovu zoči-voči kamarátovi

Bezprostredne po príchode za rieku Moravu narazili Vítkovice na Liberec. Tento duel bol pre Stana zaujímavý tým, že v drese súpera nastúpil jeho veľký kamarát Ľubomír Vaic. "Trošku sme sa podpichovali, nechýbali ani srandičky." Naši legionári sa stretli zoči-voči ako súperi po troch rokoch, naposledy boli v takejto pozícii ešte v SM-liige vo Fínsku, kde jeden hájil farby Pori a druhý zase tímu SaiPa Laaperanta. Pravda, tentoraz viac sa tešil po skončení duelu robustný obranca, hoci duel bol dlho vyrovnaný, ale nakoniec k víťazstvu domácich prispel aj Jasečko gólovou asistenciou.

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.