Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Nečakaný triumf biatlonistu Bergera

SITA|Publikované 28. feb 2007 o 09:36

SAPPORO 28. februára (SITA) - Titul majstra sveta v pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore ...


SAPPORO 28. februára (SITA) - Titul majstra sveta v pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore si prekvapujúco vybojoval nórsky biatlonista Lars Berger. Dvadsaťsedemročný víťaz troch pretekov Svetového pohára a trojnásobný strieborný medailista z MS v biatlone si tak nečakane vybojoval prvý titul svetového šampióna v kariére vo svojej "doplnkovej" disciplíne. Dva sedemapolkilometrové okruhy zvládol za 35:50,0 min. O 35,8 s zaostal v lyžiarskom svete zatiaľ neznámy 19-ročný Bielorus Leonid Karnejenko, ktorý doteraz neštartoval ani v jedných pretekoch Svetového pohára, pretože nemá vyjazdené FIS-body, ktoré by ho oprávňovali nastúpiť. Bronz si vybojoval Nemec Tobias Angerer, ktorý zaostal za Bergerom o 52,4 s. Výsledky pretekov výrazne ovplyvnila prudká zmena počasia. Keď už bola polovica pretekárov na trati, prišla silná snehová búrka s prudkým vetrom, a tak pretekári, ktorí mali vyššie štartové čísla, bežali v hustej chumelici v niekoľkocentimetrovej vrstve nového snehu. Na zmenu poveternostných podmienok doplatili aj slovenskí reprezentanti, najmä Martin Bajčičák s Ivanom Bátorym. Už po piatich kilometroch výrazne zaostávali, postupne sa prepadávali vo výsledkovej listine stále nižšie. Najhoršie to bolo na medzičase po 9500 m, kde bol Bátory 79. a Bajčičák až 90. Až v závere, keď už nesnežilo a trať sa postupne zrýchľovala, si dokázali svoje postavenie mierne vylepšiť.

Najlepší z kvarteta Slovákov v 119-člennom štartovom poli bol Michal Malák, ktorý aspoň úvodné kilometre stihol odbehnúť ešte pred príchodom búrky. Ešte na medzičase po 5700 m, kde bol pred zmenou počasia, figuroval na 8. pozícii. Nakoniec skončil na 45. mieste. "Keď som dobiehal na štadión po prvom okruhu a počul som hlásateľa hovoriť o tom, že som tak vysoko, myslel som si, že sa pomýlil. To druhé kolo však už bolo trápením. Ako všetci, aj ja som si zvolil lyže s hrubou štruktúrou na zrnitý sneh. Keď však začala tá chumelica, nový sneh sa začal do sklznice doslova nabíjať. Mali sme problémy v zjazdoch, aby sme nepadali na nos. Teší ma, že som nemal kondičné problémy. Sklamalo ma to, že výsledky nakoniec záležali od počasia, ktoré sa s nami kruto a nefér zahralo. Je to šport, ale mrzí to, lebo dnes som mal na viac," vravel po pretekoch sklamaný Michal Malák. Práve na 15 km voľnou technikou si v Sappore trúfal najviac. "Táto trať bola mojou nosnou disciplínou na majstrovstvách sveta. Cítim sa v dobrej forme. Nerozmýšľal som o tom, či budem z našich najlepší, ale sústredil som sa na vlastný výkon. Veľmi som chcel byť do tridsiateho miesta, dokázať sebe i všetkým, že na to mám. Bolo to na hranici únosnosti. Ani predpoveď počasia s takýmto niečím nerátala. Je to zákon schválnosti, že to prišlo práve vtedy, keď sme boli všetci Slováci na trati. Trvalo to len tridsať minút a potom sa vyčasilo. Výhodu mali tí prví, ktorí to stihli ešte pred začiatkom sneženia, a potom tí poslední, ktorí buď stihli ešte zmeniť lyže, alebo už mali trať vyjazdenú. Takto to vystihli Nemci, ktorí pružne zareagovali a Angererovi na poslednú chvíľu zmenili lyže. To je však aj o skúsenostiach a veľkosti realizačného tímu," zakončil Michal Malák. Ďalší Slovák, vekom ešte len junior 19-ročný Martin Otčenáš, skončil 55., Ivana Bátoryho klasifikovali na 68. pozícii a Martinovi Bajčičákovi patrila vo výsledkovej listine 76. priečka.

"Sme všetci sklamaní. Chlapci nie sú vyslovene nahnevaní, snažíme sa to brať s úsmevom. To, čo sa dnes udialo, si nikto z nás nepamätá. Mali sme predpoveď počasia z niekoľkých zdrojov. Všetky hovorili o tom, že bude zamračené, ale že snežiť nebude. Všetko to zmenila dvadsaťminútová prehánka. Na to sme neboli absolútne pripravení. Úplne to zmenil vývoj pretekov, nielen pre nás, ale pre všetkých pretekárov. Výhodu mali tí pretekári, ktorí štartovali čo najskôr, alebo potom tí zo záveru. Na začiatku bola trať ohromne rýchla a z toho sa dalo veľa vyťažiť. Príkladom je Bielorus Karnejenko, ktorého nikto nepoznal. Štartoval s číslom tri a stihol prísť do cieľa pred prvými vločkami. Lars Berger mal takisto nízke číslo, lebo ako biatlonista nemal vybehané FIS-body. Stihol do začiatku sneženia odbehnúť najviac a stal sa majstrom sveta. Samozrejme, nikto mu neberie jeho kvality, išiel veľmi dobre, ale k nečakanému triumfu mu pomohlo aj počasie. Michal Malák bežal veľmi dobre. Takmer od polovice pretekov sa pohyboval v prvej desiatke, potom začalo snežiť a naše lyže neboli na takúto alternatívu pripravené. Chlapci na tie podmienky, v akých sa štartovalo, odviedli veľmi dobrú robotu. Bolo však vidno, že strácajú najmä ´vďaka´ počasiu," zhodnotil výkon svojich zverencov tréner Peter Bartoň.

Z favoritov, ktorí doplatili na vrtochy sapporského počasia, najhoršie dopadol Francúz Vincent Vittoz, ktorý keď po dvoch kilometroch zistil, že figuruje až na 70. mieste a na najlepších stráca takmer pol minúty, preteky vzdal. Majster sveta z tímšprintu Talian Cristian Zorzi bol 70., strieborný na 15 km na MS 2003 vo Val di Fiemme Estónec Jaak Mae 71.


Výsledky - 15 km voľnou technikou mužov s intervalovým štartom:

1. Lars Berger (Nór.) 35:50,0 min, 2. Leonid Karnejenko (Bielorus.) +35,8, 3. Tobias Angerer (Nem.) +52,4, 4. Johannes Eder (Rak.) +58,3, 5. Axel Teichmann (Nem.) +1:14,6, 6. Alexander Legkov (Rus.) +1:16,4, 7. Franz Göring (Nem.) +1:17,9, 8. Johan Olsson (Švéd.) +1:19,3, 9. Marcus Hellner (Švéd.) +1,23,0, 10. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +1:24,3,... 45. Michal Malák +2:54,0, 55. Martin Otčenáš +3:18,2, 68. Ivan Bátory +3:51,4, 76. Martin Bajčičák (všetci SR) +4:12,6

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.