Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

NÁZOR: Finančná náhrada by mala kluby motivovať

Sportnet|Publikované 18. nov 2008 o 23:00

Rozhodnutie Rady ObFZ, ktorá zmenila bod interného predpisu, ktorý je v jej právomoci vyvoláva i naďalej množstvo polemík. Kým niektorí tvrdia,že

"áčko" by nemalo trpieť pre mládež, iní sa prikláňajú k názoru, že týmto rozhodnutím je mládežnícky futbal pochovaný.

Futbal v okrese funguje na amatérskej báze a dá sa povedať, že masovosť a nadšenie sa pomaly vytráca i vďaka zákonom, ktoré šport ako taký podporuje iba na úrovni profesionálnej. Futbal je v obciach často jedinou zábavou pre nadšencov a neodmysliteľnou súčasťou vyplnenia víkendové popoludnia. Niekde to funguje na dobrej úrovni, inde sa ho snažia udržať umelo a svoju agresivitu na zápasoch prejavujú nielen hráči, ale i funkcionári, pre ktorých sú povinnosti či znalosti pravidiel často veľkou neznámou. Zachovať a udržať tento šport, ktorý v obciach zapustil v minulosti hlboké korene pre ďalšie generácie, je čoraz ťažšie, hlavne z dôvodu finančného pokrytia, výchovy odchovancov a následníkov, ako i nedostatkom zanietencov.

Finančná pokuta ako náhrada za mládežnícku kategóriu by mala byť motiváciou pre kluby. Otázne však je, či funkcionárov táto forma trestu vyhecuje zintenzívniť starostlivosť o mládež, hľadaním vhodného riešenia spolupráce, alebo jednoducho uhradia požadovanú sumu, a tým prácu s mládežou odsunú na vedľajšiu koľaj. Jedno i druhé riešenie má svoje klady i zápory. Financie sa hľadajú ťažko a často jediným sponzorom sú obce, ktoré majú čo robiť, aby pokryli kategóriu dospelých. Na druhej strane mládež dáva prednosť iným aktivitám, alebo je chlapcov pre jednotlivé kategórie jednoducho nedostatok, hlavne v malých obciach. Finančná pokuta by tak dala možnosť zachovať aspoň mužstvo dospelých pri živote.

Je málo zanietencov, ktorí v dnešnom uponáhľanom svete obetujú časť svojho voľna pre prácu s mládežou. V niektorých obciach dokážu postaviť mužstvá žiakov i dorastu, naopak, v iných, kde nie sú objektívne príčiny ako nedostatok chlapcov, sa im jednoducho často nemá kto venovať. Samozrejme, významnú úlohu zohrávajú i rodičia, ktorí pre športový rast dieťaťa nemajú často pochopenie a radšej ich vidia celé dni sedieť za počítačmi, alebo ich v posledných jesenných či jarných kolách pre nepriaznivé počasie na stretnutia nepúšťajú, čo je zároveň zo zdravotných dôvodov pochopiteľné. Ak nastane situácia, že sa vedenia niekoľkých klubov uchýlia k možnosti uhradiť pokutu za mládež, môže sa stať, že súťaž dorastu či žiakov bude podobne ako prípravka prebiehať pre nedostatok mužstiev turnajovým spôsobom.

Potencionálni ašpiranti na postup si musia byť vedomí, že v najnižšej regionálnej súťaži je podmienkou štartu mať dve mládežnícke kolektívy zaradené v riadnych dlhodobých súťažiach. Ak nenájdu spôsob vytvorenia týchto zložiek v spolupráci so školami alebo fúziou s okolitými obcami, môže sa stať, že opäť náš okres nebude mať na regionálnych trávnikoch zastúpenie, ako sa to stalo pred rokom, keď pre zmenu bol nedostatok finančných prostriedkov postupujúceho mužstva. Akým smerom sa však okresný futbal bude v budúcnosti uberať, ukáže čas.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.