Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Navrátilovej "Výtvarný Grand Slam" na Roland Garros

SITA|Publikované 22. mar 2007 o 13:18

PARÍŽ 22. marca (SITA, AFP) - Bývalá stálica ženského tenisu Martina Navrátilová vo štvrtok v priestoroch parížskeho Roland Garros predstavila svoj originálny výtvarný projekt pod názvom "Výtvarný Grand ...

PARÍŽ 22. marca (SITA, AFP) - Bývalá stálica ženského tenisu Martina Navrátilová vo štvrtok v priestoroch parížskeho Roland Garros predstavila svoj originálny výtvarný projekt pod názvom "Výtvarný Grand Slam", ktorého spolutvorcom bol slovenský fotograf Juraj Králik. Na výstave, ktorá potrvá do 20. augusta, autori predstavujú niekoľko desiatok obrazov realizovaných v rozličných formátoch a materiáloch, ktoré kombinujú fragmenty tenisových ihrísk so zásahmi rozmanitých stôp loptičiek na ich povrchoch. "Držali sme to v absolútnej tajnosti, vedeli o tom iba traja alebo štyria ľudia, aby nám nápad niekto neukradol," povedala 50-ročná Navrátilová pred začiatkom vernisáže.

Výtvarný počin česko-americko-slovenskej dvojice možno nie je známy vo Francúzsku, ale slovenskí milovníci tenisu a umenia sa s ním už mohli zoznámiť už v roku 2005 prostredníctvom výstavy v galérii moderného umenia Danubiana aj rovnomennej publikácie. Projekt netradičným spôsobom zachytáva tenistku na kurtoch grandslamových turnajov v New Yorku, Melbourne, Paríži aj Londýne - ale aj v minulom a súčasnom bydlisku Navrátilovej v Řevniciach pri Prahe a na Floride, kam v roku 1975 emigrovala. Diela vznikali špeciálnou technikou počas prestávok medzi grandslamovými zápasmi. Navrátilová odrážala loptičku na pripravenú plochu buď namočenú vo farbe, alebo suchú tak, že strhávala z plátna farbu a zanechávala autentické stopy. Odtlačky chodidiel a loptičiek často symbolizujú aj konkrétne fakty. Známy je najmä zelenobiely obraz zložený z dvoch častí, ktorý symbolizuje newyorské mrakodrapy Dvojičky.

Spomedzi 60 v Paríži vystavovaných diel Navrátilovej prirástlo k srdcu najmä rozmerné plátno s názvom "Cesta môjho života" znázorňujúce dve slučky tvorené farebnými loptičkami, ktoré do seba narazia v špirále v hornej časti obrazu. "Symbolizuje moju kariéru s malou a veľkou slučkou a napokon prichádza koniec," povedala česká rodáčka, ktorej tenisová kariéra mala tiež dve časti predelené prestávkou v rokoch 1995-1999.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.