Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Návrat Viktora Kovaľova do hádzanárskeho kolotoča

TASR|26. apr 2001 o 20:11

Banská Bystrica 26. apríla (TASR) - Aj keď nie presne do roka a do dňa, do kolotoča vrcholnej ženskej hádzanej sa vracia tréner a prezident bývalého ...

Banská Bystrica 26. apríla (TASR) - Aj keď nie presne do roka a do dňa, do kolotoča vrcholnej ženskej hádzanej sa vracia tréner a prezident bývalého SCP Banská Bystrica Viktor Kovaľov. Trvalo len necelý rok, keď vlani na začiatku júna po neúspešnej finálovej sérii s Duslom Šaľa rozpustil svoj klub a odišiel z hádzanej so slovami - už nikdy viac.

Viktor Kovaľov však v občianskom združení Mestského hádzanárskeho klubu Banská Bystrica nebude ani prezidentom, ani trénerom. "Vyhýbam sa slovíčku pomáhať, ak som sa do niečoho pustil, tak s plnou energiou, aj keď mi moje podnikanie nedovoľuje venovať sa hádzanej na sto percent. Garantujem však, že MHK Banská Bystrica bude po troch rokoch na výslní slovenskej hádzanej. Ja budem v role konzultanta alebo oponenta klubu všemožne pomáhať."

Klub MHK Banská Bystrica v novej sezóne musí začínať od spodku, po prihlásení do súťaže od druhej ligy. V. Kovaľov: "Chceme postaviť silný tím na terajších dorastenkách, ktoré trénuje môj syn Ivan Kovaľov. Všetci si uvedomujeme, že ciele sú veľmi náročné, no vyhlasujem, že po troch rokoch budeme schopní úspešne účinkovať v niektorom európskom pohári."

Predsedom klubu sa stal Dušan Brachna. "Počas dvoch rokov by sme chceli prejsť cez druhú ligu, prvú a postúpiť do extraligy s cieľom hrať európsky pohár. V našom klube sme začali s mládežou a myslím si, že kolektív starších dorasteniek je schopný tento vysoký cieľ splniť."

Novým trénerom by sa mal stať Ľubomír Popluhár, ktorý v minulosti pôsobil pri družstvách v Zlatnej a v Partizánskom. V. Kovaľov: "Už sme si podali ruky a dohodli sa. Ľubomír Popluhár by mal presídliť natrvalo do Banskej Bystrice. Rád pracuje s mládežou a tu sa mu vytvára veľký priestor."

Zo starého kádra bývalých majsteriek Slovenska a finalistiek Pohára federácie má nový klub zatiaľ záujem iba o dve hráčky, Ozimú-Romanovskú a Šátekovú. Zvyšok družstva vytvoria mladé hráčky, vekovo by mal tím spočiatku dosahovať vekový priemer iba 18 rokov.

Starším dorastenkám MHK Banská Bystrica sa v súťaži pod vedením Ivana Kovaľova mimoriadne darí, tri kolá pred koncom sú na čele tabuľky a najväčšou pravdepodobnosťou už o titul neprídu. V tomto kolektíve podľa slov V. Kovaľova pôsobí potencionálna najlepšia hráčka Slovenska a ďalšie tri osobnosti, z ktorých by mohli vyrásť v budúce reprezentantky Slovenska.

Viktor Kovaľov dostal novú inšpiráciu. Keď končil s SCP, bol značne znechutený. "Všetkých zo 40 rôznych trofejných pohárov som chcel vyhodiť do koša. Družstvo sa už nedalo udržať, dosiahlo svoj zenit a v zenite boli aj požiadavky na financie. Zhoršili sa vzťahy a ja som už hádzanú nemohol ani cítiť. Aspoň som potom v ďalších mesiacoch zistil, kto sa mi neotočil chrbtom a myslel to s banskobystrickou hádzanou dobre. Teraz sa pri dorastenkách vytvorila partia schopných ľudí a ja som sa po rôznych prehováraniach vrátil."

O tom, že by sa vytvorila znovu pod Urpínom rusko - ukrajinská skupinka hráčok, sa zatiaľ hovorí odmietavo. V. Kovaľov: "Budeme stavať na vlastných hráčkach. Ak však niekto príde s miliónmi a bude chcieť mať svetové družstvo, brániť sa príchodu legionárok nebudeme."

Súvisiace články