Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Nastupuje nová generácia európskych strelcov

Sportnet|21. jún 2004 o 00:00

Antonio Cassano a Zlatan Ibrahimovič sa postarali o góly v príťažlivom súboji Talianska so Švédskom (1:1). Futbalisti, o ktorých v súvislosti s najvýznamnejšími reprezentačnými turnajmi nebolo veľa počuť. Vekovo sú na tom rovnako, talent i veľkú dávku ..

Antonio Cassano a Zlatan Ibrahimovič sa postarali o góly v príťažlivom súboji Talianska so Švédskom (1:1). Futbalisti, o ktorých v súvislosti s najvýznamnejšími reprezentačnými turnajmi nebolo veľa počuť. Vekovo sú na tom rovnako, talent i veľkú dávku umenia na ihrisku dokázali vo svojich kluboch. Postupne sa zapracovali do základných zostáv, z mládežníckych výberov krajín sa po krôčiku prebojovali do najvýznamnejšej reprezentácie.

V oboch prípadoch to nebolo jednoduché, lebo na ich postoch sú skúsení hráči, ale dokázali využiť príležitosť. Samozrejme, veľký podiel majú na tom aj tréneri. Nie je totiž ľahké otestovať si novú tvár a dať jej šancu na veľkom bojisku.

Cassanovi temperament nechýba

Antonio sa narodil a vyrastal v Bari. Tam aj okúsil Sériu A už v roku 1999. Už vtedy, ako 17-ročný, ukázal brilantnú techniku, skvelú orientáciu v pokutovom území a schopnosť rýchlo zakončiť. Úderná je najmä jeho pravá noha, tou zakončuje v šesťdesiatich percentách gólových akcií. Vždy vnútri šestnástky. Spoza nej je percento úspešnosti zanedbateľné.

Po treste pre Francesca Tottiho dokázal, že nie náhodou sa útočná sila AS Rím spája práve s oboma týmito hráčmi. Reakcia na gólový center Christiana Panucciho bola výborná. Futbalová výbušnosť je vynikajúca vlastnosť, má však aj jej horšiu zložku. Južanský temperament prejavil v konflikte s trénerom Talianska do 21 rokov Claudiom Gentilem, ale aj s klubovým Fabiom Capellom. V národnej pohárovej súťaži napadol rozhodcu. Zatiaľ sa talentovanému hráčovi všetko, s väčšími či menšími škrabancami, prepieklo.

Podobne ako v minulosti Tottimu, ale trest práve na ME ukazuje, že veľkí hráči musia byť aj v tomto smere odolní. Na hviezdu je tlak vždy tvrdší a sústavnejší. Giovanni Trapattoni mu dal šancu v zápase s Poľskom a hoci ani on nie je vždy nadšený prístupom Cassana, gól pri premiére ho presvedčil. Ak sa mladík sústredí predovšetkým na hru, výsledok a pôsobenie mužstva, môže byť hviezdou ešte väčšou.

Zlatan: Bola to šťastná koncovka

Ibrahimovič je síce zo severu Európy, ale meno nezaprie bosnianske korene. Ani on sa nevyhol niektorým tlakom temperamentu, ale zdá sa, že sa ich umným protitlakom dokázal vyhnúť. Vynikal už od pôsobenia v predmestskom klube FBK Balkan 94. Prechod do Malmö FF bol logickým ocenením kvalít stále vyššieho, no pohyblivého a technicky vyspelého mladíka.

Svoje schopnosti a skrotenie lopty na minimálnom priestore ukázal aj pri vyrovnávajúcom góle Švédom. Sám síce povedal: "Takáto koncovka sa bez šťastia nemôže podariť, ale pokúsil som sa čosi urobiť a v tej chvíli sa asi nič iné nedalo." Rozlet mu pravdepodobne dal veľký Henrik Larsson, ktorý mu prenechal pokutový kop proti Bulharsku a zvýšil sebavedomie mladého kanoniera Ajaxu.

V Amsterdame dozrieva Zlatan na výborného strelca a už dnes sa čaká, že v holandskom klube nebude večne. Aj odtiaľ totiž najlepší vrátane domácich smerujú do atraktívnejších klubov v Taliansku, Anglicku či Španielsku. Jeden z dvojice reprezentačných trénerov Lars Lagerbäck očakáva, že Ibrahimovič, Isaksson, Källström či Farnerudovci sú zárukou kvality futbalového Švédska v budúcnosti. Nie je dôvod o jeho slovách pochybovať.

Autori gólov v dueli Taliansko - Švédsko

Antonio Cassano

Narodený: 12. 7. 1982 v Bari

Hráčska kariéra: AS Bari (1999 - 2001), AS Rím (2001 - ).

Reprezentácia Talianska: 5 zápasov - 2 góly

Zlatan Ibrahimovič

Narodený: 3. 10. 1981 v Malmö

Hráčska kariéra: Malmö FF (1998 - 2001), Ajax Amsterdam (2001 - ).

Reprezentácia Švédska: 24 zápasov - 9 gólov.

Súvisiace články