Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Nástupom Tatrana sa ukrajinský Motor zadrel

Pokyny. Dáva ich tréner Roman Lamač Tomášovi Marušákovi. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 26. feb 2013 o 00:00

Prešovčania zvládli zápas v ukrajinskom Záporoží a získali do tabuľky skupiny Pohára EHF prvé dva body.

ZÁPOROŽIE/PREŠOV. Cestou do ukrajinského Záporožia po víťaznej extraligovej predohre v Modre tréner Tatrana Prešov Roman Lamač o súperovi v 3. kole skupiny B Pohára EHF prízvukoval jeho silu.

HC Motor ju ukázal v domácom dueli s dánskym Koldingom. „Dáni síce v Záporoží vyhrali, ale každý gól dosiahli po poriadnej mastenici v obrane. Motor má v kádri veľkých chlapov i šikovné krídla. Ja však svojim chlapcom verím.“

A spravil dobre. Už krátko po nástupe Tatrana sa ukrajinský Motor zadrel.

Slovenský hádzanársky majster si výjazd za súpermi užil. Pred odchodom presvedčivo zdolal doma ambiciózny Lovčen Cetinje.

V extraligovej predohrávke to naložil Slovanu Modra o dvadsať gólov. Stúpajúcu formu prešovskí hádzanári potvrdili aj na horúcej pôde Motoru Záporožie.

Prekvapil hlavne spôsob, akým súpera zdolali

Tatran sa umnou hrou, viacerými výbornými individuálnymi výkonmi, ale hlavne silou a súdržnosťou celého tímu postupne dopracoval na ihrisku k prevahe.

Polčas vyhral Prešov o päť, v druhom viedol už aj o desať gólov. Diváci v menšej hale HC Motor, keďže väčšia je v rekonštrukcii, sledovali dominantnú hru slovenského šampióna.

Výkon ukrajinského, aj napriek tomu, že ho hľadisko hnalo stále dopredu, nevytočili do žiaducich otáčok.

Prešovčania im to jednoducho nedovolili. Napokon však publikum uznanlivo aplaudovalo zaslúženým víťazom.

Po dobrej hre s bundesligovým Rhein – Neckar Löwen a následnom výprasku v dánskom Koldingu, prišla prvá výhra v silno obsadenej skupine B Pohára EHF.

„Všetci sme radi, že naše zlé výkony a výsledky z predošlých týždňov sa vytrácajú. Konečne nachádzame istotu v obranných činnostiach. Z toho pramenia ostatné dobré veci. V Záporoží sme vyhrali celkom jasne. Úprimne ale zopakujem, že som čakal veľmi, veľmi ťažký zápas s určite silným súperom. Motor už tiež potreboval bodovať. Čo mu nevyšlo s Nemcami a Dánmi, hodlal si zobrať od Slovákov. O to viac som prekvapený predovšetkým spôsobom, akým sa nám podarilo Ukrajincov zdolať.“

Základ jednoznačne v obrane

Roman Lamač vyzdvihol hlavne výbornú obranu, za ktorou sa darilo brankárovi Krupovi. Avšak i ďalšie herné činnosti, ktorými Prešov Záporožie na jeho pôde prevýšil.

„Základ bol jednoznačne v obrane, potom v našej kombinačnej hre a rýchlych protiútokoch,“ sumarizoval tréner Tatrana Prešov, ktorý pred stretnutím avizoval určité personálne zmeny v obrannom rozostavení.

Ako sa ukázalo, tie zabrali. „Obranou 'jedna päť' som sledoval udržanie urastených spojok Motora čím ďalej od dostrelu našej brány. Kus dobrej roboty v tomto systéme odviedol Rado Antl. Prekvapil v ňom aj Rado Pekár. Žarko Pejovič hral výborne vzadu i vpredu. Umne to dirigoval Saša Radčenko, nebezpečný pre súpera bol zase Dajnis Kristopans, výborne to ťahali i naše krídla Antl i Tomáš Urban. Nuž a sedemnástimi úspešnými zákrokmi svojím dielom prispel k úspechu Kubo Krupa. V prvom rade sa ale o výsledok zaslúžila celá partia hráčov.“

Aj po náskoku v nátlaku pokračovali

Prešovčania v Záporoží náskok postupne zvyšovali. Viedli dokonca už 25:15, no Motor to nevzdával a pokúšal sa korigovať.

Dotiahol sa už na štyri góly, no prešovskí hádzanári aj v takýchto chvíľach nanovo zabrali a zobrali domácim nádej na obrat.

„A cez polčas, ktorý sme vyhrali o päť gólov som chlapcov nabádal k pokračovaniu nátlakovej hry. Zvyčajne ak mužstvo vonku vyhráva, má tendenciu tak trochu zmierniť tempo. To som nechcel. Boli síce fázy, kedy sme loptu takticky podržali, ale v podstate od svojho štýlu neustúpili. Aj preto sme dokázali súperovi nanovo gólovo odskočiť a dotiahnuť to do víťaznej koncovky. Motor ma prekvapil tým, že v obrane bol dosť deravý, nezachytali mu brankári. Je to ale aj dôsledok toho, ako sme dokázali domácich hráčov v ich systéme rozhodiť. Keď sme viedli už o desať gólov, vtedy som začal veriť, že víťazstvo nám už neujde.“

Myšlienky už preladili na Vardar Skopje

Hádzanárov Tatrana Prešov po včerajšom príchode z Ukrajiny čaká ďalší dôležitý zápas. Tentoraz v nadnárodnej SEHA League. Už zajtra od 18. h je na programe stretnutie s Vardarom Skopje.

Stretnú sa mužstvá, ktoré zrejme zvedú bezprostredný boj o jednu z miesteniek do Final Four v závere súťaže v macedónskej metropole.

„Ďalším momentom, ktorý nasvedčuje tomu, že Tatran je zrejme z krízy von je fakt, ako naša lavička v Záporoží žila. Zdá sa, že mužstvo sa konečne prebudilo. Pred nami sú ale ďalšie ťažké zápasy. Zaspať na vavrínoch po úspešných výsledkoch a dobrom hernom nastavení je neprípustné. Zase sa musíme nachystať na veľmi ťažkého súpera. Hráme doma, celkom sľubne sme sa rozbehli. Verím, že ostatná výhra mužstvo ešte väčšmi stmelila a hráči to na ihrisku potvrdia zajtra výkonom i výsledkom.“

Súvisiace články