Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Nastúpil až na druhý polčas. Čechov zachránil náhradník Škoda

Čech Milan Škoda sa teší z víťazného gólu do siete Kazachstanu. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 4. sep 2015 o 10:05

Dlho to s nimi nevyzeralo dobre. Futbalisti Česka prehrávali s Kazachstanom 0:1. V záverečnej štvrťhodine však výsledok otočil dvoma gólmi náhradník Milan Škoda.

PLZEŇ. Českí futbalisti dosiahli prvé víťazstvo v kalendárnom roku 2015. A na ich radosť prišlo v pravý čas. Vo štvrtkovom súboji kvalifikácie EURO 2016 vydreli v Plzni proti Kazachstanu triumf 2:1.

Tri body ich priblížili k účasti na finálovom turnaji ME vo Francúzsku.

Zverencom trénera Pavla Vrbu zahrali do kariet aj ostatné výsledky vo vyrovnanej A-skupine. Holanďania prehrali doma s Islandom a Turecko iba remizovalo s Lotyšskom.

"Priznám sa, že zvyšné výsledky v skupine nám urobili radosť. Vzhľadom na to, ako sa hralo inde, je naše dnešné víťazstvo veľmi cenné," citoval Vrbu po súboji s Kazachstanom webový portál idnes.cz.

O loptu bojujú Vladimír Darida a Kazach Samat Smakov. FOTO - SITA/AP.

Triumf nad outsiderom A-skupiny sa však nerodil ľahko. Vlani v Astane viedli Česi v polčase 2:0. Napokon pohodlne vyhrali 4:2. Vo štvrtok v Plzni sa ale dlho nevedeli presadiť.

V prvom dejstve dokonca dovolili súperovi, aby si vytvoril niekoľko sľubných príležitostí. Jednu z nich zužitkoval v 21. minúte stopér Jurij Logvinenko po presnom centri Baujrzhana Islamchana.

Trénerovi Vrbovi vyšlo polčasové striedanie. Nevýrazného Jiřího Skaláka vystriedal Milan Škoda. A útočník pražskej Slavie dvoma gólmi v záverečnej štvrťhodine hry otočil skóre v prospech domácich.

Zostrih gólov.

"Tento zápas bol určite najdôležitejší a najvydarenejší v mojej reprezentačnej kariére. Som veľmi rád, že som pomohol tímu k úspechu," vyznal sa Škoda.

V nedeľu čaká Čechov duel v Lotyšsku. "V Rige musíme získať nejaké body a potom sa uvidí. Rozhodne sa to pre nás vyvíja veľmi dobre. Je to ideálny scenár," dodal Škoda.

Ak Česi v Lotyšsku vyhrajú a v tabuľke tretie Holandsko nebude naplno bodovať v Turecku, Vrbovi zverenci si s istotou zabezpečia účasť na ME.

"Chceme premeniť hneď prvý mečbal, aj keď je len hypotetický. Ani výhra v Lotyšsku nám ho zaistiť nemusí. Hlavne sa musíme sústrediť na náš zápas. Potom uvidíme, na čo nám to bude stačiť," vraví brankár Petr Čech.