Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Našim skialpinistom chýba už len sneh

Večerné skialpinistické preteky mali na Slovensku premiéru pred tromi rokmi na trati zo Štrbského Plesa na Solisko. Na snímke uprostred víťaz Miroslav Leitner, druhý skončil Peter Svätojánsky (vpravo), tretí Milan Madaj (vľavo). (Autor: TASR)
Sportnet|21. dec 2006 o 00:00

BANSKÁ BYSTRICA - Slovenskí skialpinisti netrpezlivo čakajú na sneh, aby mohli ukrojiť z termínovky, ktorá je taká bohatá, ako ešte nikdy. Prológom by mali byť deň pred Silvestrom večerné preteky na Štrbskom Plese.

Miroslav Leitner je už čoraz viac šéftréner než pretekár. V tejto sezóne mu bude chýbať do dvojice Peter Svätojánsky, ktorý je na polročnom pobyte v Kanade. "Mužská reprezentácia sa bude spoliehať najmä na Milana Madaja," poznamenal. "Treba však priznať, že svet nám v jednotlivcoch utiekol."

Slovenská skialpinistická asociácia sa snaží preferovať kratšie preteky aj v lyžiarskych strediskách, preto vznikol seriál Fun Cup, rôzne zrazy a prechody pre menej skúsených skialpinistov cez najvýznamnejšie pohoria. Pre slovenskú špičku bude vrcholom európsky šampionát vo francúzskom Morzine 24. - 28. marca.

"Momentálne je naším hlavným problémom nedostatok snehu a skromné tréningové možnosti, aj keď reprezentanti už majú za sebou sústredenie vo francúzskom Tignes," konštatuje Leitner. Sám úplne končiť nechce: "Pretekať ešte budem, na Slovensku, v rámci Stredoeurópskeho pohára, ktorý spoluorganizujeme s viacerými krajinami. Vybral som si aj niektoré podujatia Svetového pohára a finále Európskeho pohára."

Prezidentka asociácie Katarína Belicová si pochvaľuje vzrastajúci záujem o skialpinizmus: "Podarilo sa nám pritiahnuť aktívnych ľudí a zapojiť ich do systematickej práce. Vytvorili sme dobrý odrazový mostík, aby nás akceptovala verejnosť, pretože rok trvania asociáce je krátky čas. Historicky štandardným zástupcom je JAMES s jeho zastúpením v medzinárodných štruktúrach. My sa o takéto zastúpenie uchádzame. Verím, že postupne príde k nejakému konsenzu, pretože JAMES zameraný na horolezectvo - nemá na skialpinizmus personálne zázemie." (tasr)

Výber z kalendára 2007

13. januára: Stredoeurópsky a Slovenský pohár - Veľká Rača, 3. februára: 2. kolo Slovenského pohára - Krížna, 17. februára: 2. kolo Stredoeurópskeho a 3. kolo Slovenského pohára - Javorový pri Třinci, 28. februára: Winter Way Classic - Chopok, 3. marca: 4. kolo Slovenského pohára - Kráľova hoľa, 7. marca: Winter Way Freeride - Žiarska dolina, 24. - 28. marca: majstrovstvá Európy - Morzine (Fr.), 31. marca: Skialpmíting - Vysoké Tatry, 7. apríla: 3. kolo Stredoeurópskeho a 5. kolo Slovenského pohára - Jasná. (Zdroj: www.skimountaineering.sk)

Súvisiace články