Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Naši vstúpia do šampionátu súbojom s Maďarmi

Tréner Filc nechce dať Maďarom šancu. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 23. apr 2009 o 22:00

Takmer jednomesačná príprava slovenskej reprezentácie na svetový šampionát je definitívne minulosťou, dnes o 20.15 čaká Slovákov prvý zápas v základnej A-skupine MS v Zürichu-Klotene proti Maďarsku.

Stretnutie Slovákov s výberom kanadského kouča Pata Cortinu bude v oboch krajinách sledované s veľkým záujmom.

KLOTEN. Maďari nie sú častým súperom Slovenska, oba tímy sa od roku 1993 stretli len päťkrát. Na Slovensku je ešte stále strašiakom prehra 2:4 z novembra 2003.

Maďari sa na svetovom šampionáte medzi elitou predstavia prvýkrát po 70 rokoch a určite budú chcieť prekvapiť a ukázať, že sa medzi najlepšiu
šestnástku nedostali náhodou.

Nedať šancu

"Prvý zápas v akomkoľvek zložení je na majstrovstvách sveta náročný. Všetci súperi, vrátane outsiderov, sa totiž chcú ukázať, že patria do tejto kategórie. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme im nedali šancu," povedal tréner Ján Filc.

Zo súčasného slovenského kádra bol pred piatimi rokmi v neúspešnom zápase na ľade len Dominik Graňák, na lavičke stál vtedy ako hlavný kouč Filcov súčasný asistent František Hossa. Úspešný tréner majstrov sveta z roku 2002 veľmi dobre vie, čo jeho zverencov v súboji s Maďarmi čaká.

"Hrajú nepríjemnú defenzívu, z ktorých vyrážajú do nebezpečných kontier. Všetky takéto mužstvá, ak chcú uspieť, sa musia pokúšať o tento herný štýl. Je len na nás, aby sme im to nedovolili," zdôraznil Filc.

Bez hviezd

Slováci sú v zápase s Maďarskom favoritmi. Mužstvo síce na rozdiel od minulosti nemá vo svojom strede veľké hviezdy typu Mariána Gáboríka či Mariána Hossu, ale bude sa spoliehať predovšetkým na kolektívny výkon.

"Možno nemáme hviezdy, ale naša sila je v dobrom kolektíve. Mužstvo je dobre poskladané, partia je tu veľmi dobrá. Od zápasu k zápasu by to malo byť lepšie," zdôraznil Branko Radivojevič a pred duelom s Maďarskom dodal: "Chceme vyhrať každý zápas, na šampionáte nás nečakajú ľahkí súperi. Maďari budú určite hrýzť, budú nepríjemní. Do každého zápasu však ideme s cieľom vyhrať."

Mimo súpisky traja

Hneď prvá súpiska slovenskej hokejovej reprezentácie v dejisku MS takmer splnila maximálne parametre. Mimo nej sa ocitli iba brankár Imrich Petrík a útočníci Michal Macho s Jurajom Štefankom. Teda trio, ktoré
prevyšuje základnú štruktúru 2+20.

Na direktoriát turnaja mohla večer ešte putovať mierne upravená verzia s vylúčením niektorého z obrancov, lebo realizačný tím uvažoval aj v spojitosti s možným vyradením Washingtonu v play off NHL a následným oslovením Milana Jurčinu.

Takisto sa po vyradení Montrealu čaká na rozhodnutie Jaroslava Haláka, čím by sa maximalizoval aj počet brankárov a so súpiskou by sa nedalo hýbať až do skončenia základnej fázy.

Do osemfinálovej sa môže doplniť o ďalších dvoch hokejistov, čo by boli Macho, Štefanka, prípadne na úkor Jurčinu vyradený zadák, prípadne niekto podľa ďalšieho vývoja v bojoch o Stanleyho pohár.

Bilancia vzájomných zápasov

SLOVENSKO - MAĎARSKO 6 zápasov - 4 víťazstvá - 0 remíz - 2 prehry, skóre 42:15

Slovensko - Maďarsko 0:6 (Garmisch-Partenkirchen, 20. 2. 1941)

Slovensko - Maďarsko 15:1 (Prievidza, 10. 3. 1994)

Slovensko - Maďarsko 11:2 (Prievidza, 11. 3. 1994)

Slovensko - Maďarsko 10:0 (C-kategória MS, Poprad, 24. 3. 1994)

Slovensko - Maďarsko 2:4 (Budapešť, 6.11.2003)

Slovensko - Maďarsko 4:2 (Budapešť, 12.2.2005)


Dnešný program MS

A skupina

16.15 Bielorusko - Kanada

20.15 Slovensko - Maďarsko

B skupina

16.15 Nemecko - Rusko

20.15 Švajčiarsko - Francúzsko


Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.