Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Naši sánkari v elitnom tucte

Peter Fukatsch|6. feb 2002 o 07:07

Veľmi populárne sánkovanie si našlo miesto v rodine športov zimných olympijských hier napodiv až v roku 1964, keď si v Innsbrucku jeho zaradenie vyžiadali Rakúšania. V ľadovom koryte sa už dávnejšie predtým preháňali boby, od prvej olympiády 1924. Dokonca


Slovenská päťnásobná účastníčka olympijských hier Mária Jasenčáková na dráhe v Nagane. FOTO - ARCHÍV, TASRaj skeleton mal premiéru v roku 1948, potom vypadol z hier, aby ho znovu zaradili do programu až teraz v Salt Lake City.

Všetky tieto tri športy budú mať jedno dejisko - tobogan v Utah Olympic Parku, postavenom za 22 miliónov dolárov. Rozdiel je iba v počte zákrut, bobisti ich prejdú pätnásť, sánkari o dve viac.

Jasenčáková päť ráz na olympiáde

Slovenské sánkovanie sa môže pochváliť päťnásobnou olympijskou účastníčkou. Dnes 44-ročná generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov a šéfka Dozornej rady Slovenského olympijského výboru Mária Jasenčáková skončila postupne - Lake Placid 1980 - 9., Sarajevo 1984 - 12., Albertville 1992 - 20., Lillehammer 1994 - 15., Nagano 1998 - 15. V Calgary 1988 neštartovala. Jasenčáková dosahovala veľmi dobré výsledky vo Svetovom pohári, v ktorom dve súťaže vyhrala, na ME 1984 skončila štvrtá.

Výsledky popradskej rodáčky treba hodnotiť v kontexte rozloženia síl v sánkovaní. Na olympijských hrách víťazili takmer výlučne Nemci, Rakúšania, Taliani. Ich hegemóniu na najvyššom stupni porušila iba Ruska Zozuľová v Lake Placide 1980. V Nagane sa presadili na medailových priečkach v dvojiciach Američania.

Slovenský krok vpred

Od Nagana slovenské sánkovanie riadne poskočilo. V Salt Lake City nás bude reprezentovať štvorica vo všetkých troch disciplínach. V jednotlivcoch Jaroslav Slávik a Veronika Sabolová, v dvojiciach Ľubomír Mick, Walter Marx ml. Všetci odcestovali na svoju prvú olympiádu.

Slávik skončil vo Svetovom pohári desiaty, Mick s Marxom jedenásti, čo obom saniam zaručuje štart v elitnom tucte a v ňom by všetci chceli figurovať aj po skončení pretekov. Nasadenie do prvej dvanástky má taký veľký význam ako nízke štartovné číslo v zjazdovom lyžovaní - znamená najkvalitnejšie pripravenú dráhu. Sabolová obsadila vo Svetovom pohári 26. priečku.

„Na olympiádu ideme všetci prvýkrát, sme plní očakávania. Myslím, že sme zatiaľ odviedli dobrú prácu, ale na olympiáde budeme potrebovať aj šťastie. Odchádzame s dobrým pocitom a myslím, že dokážeme, že na olympiádu naozaj patríme,“ povedal pre TASR tréner slovenských sánkarov Walter Marx st.

Dráhu v Salt Lake City si mali Slováci možnosť vyskúšať v polovici novembra v rámci tréningového týždňa medzi 1. a 2. kolom SP. „Olympijský tobogan je veľmi rýchly a náročný najmä v spodnej časti. U mužov sú navyše prvé štyri zákruty, v ktorých sa zrejme bude rozhodovať o olympijskom víťazovi. Najväčšie šance z našich dávame Jarovi Slávikovi a aj dvojka Mick, Marx ml. má nádej urobiť dobrý výsledok,“ dodal W. Marx st.

Favoritom podľa slovenského trénera je Nemec Georg Hackl a do bojov o medaily by mali prehovoriť aj Rakúšan Markus Prock a Talian Armin Zöggeler.

Súvisiace články