Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Naši s nádejou, že to Zuzulová zvládne

Naša jednotka – Veronika Zuzulová. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 2. feb 2007 o 00:00

Úspechom by vraj bola jedna priečka do desiateho a jedna do pätnásteho miesta.

BRATISLAVA. Na svetovom šampionáte lyžiarov sa predstaví sedem slovenských zjazdárov, štyri ženy a traja muži. V hre bol ešte Šimon Štancel, ale nesplnil kritérium umiestniť sa v renkingu FIS do 500. miesta.

Výnimka Pénzešovej

O dve priečky to ušlo Pénzešovej, ale lyžiarske predsedníctvo urobilo v jej prípade výnimku, lebo je to mimoriadny talent. Ešte predtým vypadli Gálfyová a Gantnerová. Prvá bola dlho zranená, druhá iba nedávno začala po zranení s tréningom, a tak sa jej otec a tréner Juraj Gantner rozhodol nezaťažovať ju a sám upustil od presadzovania nominácie.

Najčastejšie štartoval na MS Heimschild, najlepšie umiestenie má však Babušiak – 26. miesto v Bormiu v kombinácii.

V tomto zložení tímu je logické, že všetko sa bude odvíjať od úspechu Veroniky Zuzulovej, ktorá je už stabilkou medzi slalomárkami vo svetovom renkingu. Po prvej časti Svetového pohára je na 7. mieste v hodnotení slalomu. V sezóne zdupľovala doteraz najlepší výsledok, tretie miesto v slalome v Krajnskej Gore (predtým 3. v roku 2004 v Arberi) a pri dobrom štartovom čísle je nádej na prekvapenie.

Veronika má zatiaľ najlepšie umiestnenie na vrcholnom podujatí 15. priečku v kombinácii na ZOH v Turíne. Do Švédska sa presunie až v nedeľu 4. februára, lebo dnes a zajtra by mala absolvovať dva slalomy Európskeho pohára v nemeckom Bischofs­wiesene.

Úžitok z Ameriky

„Je škoda, že v sezóne vypadlo mnoho podujatí. Veronika napriek tomu získala istotu. Ak sa všetko pozitívne zíde v jeden deň, je nádej aj na prekvapenie,“ myslí si tréner a otec v jednej osobe Timotej Zuzula.

Veronika sa domnieva, že jej pomohol najmä tréning v Amerike. „Tam, ale aj v Alpách som trénovala s Rakúšankami, s Fínkou Poutiainenovou, Češkami a Chorvátkou Jelušičovou. Sme súperky, ale spoločný tréning pomáha všetkým. Verím, že sa mi majstrovstvá vydaria.“

Predseda zjazdového úseku Richard Magdolen sa domnieva, že úspechom v dnešnej konkurencii by bolo, aby doviezla Zuzulová jedno umiestenie do 10. priečky a jedno do pätnástej.

Nádej – slalom a kombinácia

Tým prvým sa myslí slalom, druhým kombinácia. „Chceme obstáť lepšie ako na poslednom šampionáte v Bormiu a Santa Caterine, kde sme sa nedostali do desiatky v umiestení. Hovoriť o medailových cieľoch neuznávam, môžeme po nich túžiť. Každá priečka v desiatke by bola prekvapením. Isté je, že sa môžeme spoliehať iba na Veroniku. Verím jej, je fyzicky veľmi dobre pripravená, psychicky už dostatočne odolná,“ dodal Magdolen. Šéftrénerom na MS je Karol Král, trénermi žien Timotej Zuzula, Vladimír Kovár, Marek Garaj a Martin Chorogwicki, mužov Peter Bačík.

Nominácia Slovenska

Veronika Zuzulová - 15. 7. 1984, SkiZu Bratislava, tretíkrát na MS, najlepší: v St. Antone 2001 - 34. v obr. slalome

Soňa Maculová - 20. 5. 1987, LK Šachtičky B. Bystrica, druhýkrát na MS, najlepší: v Santa Caterine 2005 - 38. v obr. slalome.

Eva Hučková - 18. 11. 1986, LK Šachtičky B. Bystrica, premiéra.

Nina Penzešová - 14. 9. 1990, LK Martinské Hole, premiéra.

Ivan Heimschild - 5. 3. 1980, LK Šachtičky B. Bystrica, štvrtýkrát na MS, najlepší: v St. Antone 2001 - 27. v zjazde.

Peter Lubellan - 13. 1. 1982, LK Šachtičky B. Bystrica, na MS tretíkrát, najlepší: v St. Moritzi 2003 - 29. miesto v kombinácii.

Jaroslav Babušiak - 6. 9. 1984, LK Šachtičky B. Bystrica, na MS druhýkrát, najlepší: v Bormiu 2005 - 26. v kombinácii.

Štart , ženy, slalom: Zuzulová, Maculová, Hučková, Penzešová, obr. slalom: Zuzulová, Maculová, Hučková, Penzešová, super G: Maculová, zjazd: Maculová, Hučková, kombinácia: Zuzulová, Maculová, Hučková.

Muži, slalom: Heimschild, Babušiak, Lubellan, obr. slalom: Heimschild, Babušiak, Lubellan, super G: Heimschild, Babušiak, zjazd: Heimschild, Babušiak, kombinácia: Heimschild, Babušiak.

Súvisiace články