Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Naši cyklisti krúžili po dráhe ako turisti

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Slovenskí dráhoví cyklisti majú aténsky výlet za sebou. Vo včerajších dvoch súťažiach podčiarkli zúfalý doterajší dojem, že zväčša krúžili po ovále ako turisti. Tridsaťtriročný cyklista Dukly Trenčín Jaroslav Jeřábek, naša šprintérska jednotka, zhodnotil

svoje výkony smutne: "Som sklamaný, nespokojný sám so sebou. Na túto olympiádu chcem čo najskôr zabudnúť. Všetka drina vyšla nazmar."

Jeřábek mal v Aténach tri štarty. V individuálnom i tímovom šprinte uzatváral štartové pole podobne ako včera v keirine. V druhej jazde skončil na nepostupovom štvrtom mieste, v nasledujúcej oprave piaty zo šiestich pretekárov, čo znamenalo rýchly koniec. "Mal som ťažký žreb, neprial mi ani v jednej jazde. V prvej som zaváhal aj takticky pri nájazde do záverečného šprintu. Zavrel ma tam Nemec, chcel som ísť dopredu, ale už sa tam nebolo kde zmestiť. V opravnej jazde som mal za súperov tých najlepších - Angličana Staffa a Nemca Fiedlera. Mal som to veľmi slušne rozbehnuté, v závere to však chcelo ešte trošku zrýchliť. Angličan ani na chvíľku nespomalil a zaslúžene vyhral. V keirine som chcel zabojovať o finále alebo sa dostať aspoň do najlepšej dvanástky. Nebolo z toho nič."

Jeřábek pri zmienke o svojej budúcnosti ako prvé otvoril tému peňazí: "V hľadisku tu boli všetci naši poprední športoví funkcionári. Oni dobre vedia, ako zaostáva naše finančné zabezpečenie za svetovou špičkou."

V nasledujúcich dramatických bodovacích pretekoch dvojíc - madison (50 km) - slovenská dvojica Martin Liška s Jozefom Žabkom skončili na 15. mieste, druhí od konca z klasifikovaných so stratou dvoch kôl na víťaznú austrálsku dvojicu O'Grady - Brown. Naši reprezentanti nazbierali v špurtoch iba päť bodov, zväčša sa pohybovali na konci rozťahaného hada cyklistov.

Jozef Žabka: "Pri špurte, ktorý sme vyhrali, sme išli nadoraz, a to bola chyba. Ak by sme sa držali radšej vzadu a nebodovali vôbec, mohlo to dopadnúť lepšie." Martin Liška: "Prekvapilo nás, že sa jazdilo až tak rýchlo. Boli sme celkom dobre pripravení, ale chýbala nám väčšia ostrosť. "

Poslednými Slovákmi, ktorí sa predstavili na aténskom olympijskom velodróme, bola dvojica Jozef Žabka (vľavo) a Martin Liška (vpravo). V madisone, v bodovacej súťaži dvojíc, nakoniec obsadili so ziskom piatich bodov 15. miesto

FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

Súvisiace články