Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Naši bežci so stromčekom nerátali

Sportnet|16. mar 2006 o 00:00

"Trochu sme to premazali," priznal v cieli včerajšieho behu na 10 km klasicky zrakovo postihnutý Marián Baláž. Po šiestom a štvrtom mieste v biatlone si na slnkom zaliatej trati v Pragelate vyjazdil spolu s navádzačom Michalom Jurčom siedme miesto, no ...

Navádzač Michal Jurčo (vpredu) vedie Mariána Baláža na trati včerajšieho behu na 10 km klasicky zrakovo postihnutých. FOTO - spv.sk

"Trochu sme to premazali," priznal v cieli včerajšieho behu na 10 km klasicky zrakovo postihnutý Marián Baláž. Po šiestom a štvrtom mieste v biatlone si na slnkom zaliatej trati v Pragelate vyjazdil spolu s navádzačom Michalom Jurčom siedme miesto, no tak ako v prvý deň turínskej paralympiády, keď si nádeje v biatlone na 12,5 km odstrelil na tretej streľbe, už za medailou nebanoval. "Teraz som na ňu bežecky nemal. Možno o jedno miesto sa dalo posunúť vyššie, ale to by sme nesmeli v kopcoch tak strácať," povedal 30-ročný lyžiar z Liptovského Hrádku.

"Na takýchto rovných tratiach som už dávno nemusel stúpať stromčekom. Na Štrbskom plese to inak nejde, tam sú strmé kopce, ale tu. Inak to však nešlo. Dali sme na bežky príliš hladký vosk, šmýkalo nás to naspäť. My sa tej smoly tu v Taliansku vari nezbavíme," krútil hlavou 33-ročný navádzač Michal Jurčo.

Bežec z Pribyliny. Dlhé roky pretekal so zdravými, vo Svetovom pohári v Novom Meste si v štafete vyjazdil šieste miesto, no posledných šesť rokov uprednostnil spoluprácu s Mariánom Balážom. "Bežať s Mariánom je trochu iný beh. Tu sa musím stále obzerať a čakať ho. Aj preto, že kým ja behávam od piatich rokov, on začal ako dvadsaťpäťročný. Prechody na trati zvládam o sto percent lepšie než on, to sa za taký krátky čas nedá naučiť. Tentoraz išiel výborne, musím ho pochváliť," vravel Jurčo, ktorý po návrate z paralympiády so sezónou končiť nechce. "Ešte nie som rozhodnutý, ale možno si dám jedny FIS preteky v Čechách. Medzi zdravými," rozmýšľal Michal.

Oproti sobotňajším pretekom mal viditeľne lepšiu náladu. "Ten biatlon ma veľmi mrzel, chceli sme medailu. V behu na najlepších nemáme." Aj pre spojenie skupín, ale ani Mariána Baláža to príliš netrápilo. "Je to dobre, že nás všetkých dali dokopy. Preteky majú lepšiu úroveň. Nebudem nariekať, že sme slabší," tvrdil rodák z Humenného, ktorý má problémy so zrakom od trinástich rokov.

"Vypadol som z hojdacieho kresla. Tak nešťastne, že som hlavou narazil o roh stola a dostal silné krvácanie do hlavy, po ktorom som čiastočne oslepol. Na ľavé oko nevidím vôbec, pravým rozoznávam tak 25-30 percent. Od športu ma to však neodradilo. Skúšal som futbal, hokej, atletiku i cyklistiku, až som si nakoniec obľúbil beh a biatlon. Dúfam, že to potiahnem až do paralympiády vo Vancouveri v roku 2010," želá si Baláž, ktorý ročne najazdí na lyžiach sedem- až osemtisíc kilometrov. Väčšinou pred ním jeden a pol metra jazdí Michal Jurčo. "Už sme si na seba tak zvykli, že ma Mišo, ktorý je excelentný klasik, vlastne už len povzbudzuje," povedal Marián.

Súvisiace články