Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Naše tenistky vyhrali základnú skupinu

Sportnet|Publikované 19. apr 2006 o 00:00

PLOVDIV - Tenistky Slovenska sú na dobrej ceste do júlovej baráže o postup do II. svetovej skupiny Pohára federácie - vo včerajšom zápase turnaja euro-africkej zóny v Plovdive zdolali Holandsko 2:1 a bez ohľadu na výsledok dnešného stretnutia s Fínskom ..

Daniela Hantuchová počúva rady kapitána Mojmíra Mihala v prestávke zápasu s Holanďankou Krajicekovou na turnaji Pohára federácie v Plovdive. Hantuchová zvíťazila 2:1 na sety. FOTO - ONDREJ GAJDOŠ

PLOVDIV - Tenistky Slovenska sú na dobrej ceste do júlovej baráže o postup do II. svetovej skupiny Pohára federácie - vo včerajšom zápase turnaja euro-africkej zóny v Plovdive zdolali Holandsko 2:1 a bez ohľadu na výsledok dnešného stretnutia s Fínskom sú už víťazkami skupiny. V sobotu ich čaká semifinále a prípadné víťazstvo by tím Slovenska už posunulo do baráže.

Po pondelňajšej páľave včera v druhom najväčšom bulharskom meste spŕchlo, ochladilo sa, ale organizátori zvládli kompletný program.

V úvodnej dvojhre získala dôležitý prvý bod 17-ročná Magdaléna Rybáriková (285. vo WTA), hoci ju vo svetovom rebríčku delí od Elise Tamaelovej (142.) priepastných stoštyridsaťtri miest. Naša tenistka začala trochu nervózne, hneď v prvom geme ju holandská ľaváčka brejkla, potom prehrávala 0:2, ale od stavu 1:3 získala Rybáriková päť gemov za sebou. To už slovenská reprezentantka na dvorci dominovala, výborne servovala, rozhadzovala si súperku do strán a presne zakončovala. V druhom sete dva razy prelomila podanie Tamaelovej a hladko zvíťazila.

V nasledujúcom zápase jednotiek oboch tímov sa už hralo na ostrie noža. Danielu Hantuchovú (16.) najprv rozladil empajrový rozhodca, keď jej za stavu 2:1 v prvom sete nariadil, aby sa v chladnom počasí prezliekla z teplákov do šortiek. V prvom sete nedokázala nanútiť Michaelle Krajicekovej (55.) svoj spôsob hry, naopak, mladá Holanďanka sa presadzovala tvrdým podaním a nebojácnymi prudkými výmenami. V siedmom geme prelomila Krajiceková podanie našej tenistky a získala prvý set. V druhom sete nevyužila Hantuchová setbal za stavu 5:4 a 40:30 pri podaní súperky, potom sa rozhodovalo v tajbrejku. V ňom viedla Slovenka už 4:0, ale Krajiceková dotiahla na 6:5. Pri druhom podaní našej hráčky zaletel return z rakety Holanďanky tesne za základnú čiaru. Hantuchová i celá naša lavička si zhlboka vydýchli. V treťom sete už hrala Daniela uvoľnene, vo výmenách bola presnejšia a s istotou doviedla zápas do víťazstva. Slovenská tenistka zabojovala, prekonala kritický moment a zlomila nebezpečnú súperku.

Za stavu 2:0 po dvojhrách už bolo Slovensko víťazom skupiny, a tak vo štvorhre dal kapitán Mihal šancu aj našej štvrtej hráčke Dominike Cibulkovej. So skúsenou Janette Husárovou hrala po prvý raz, v trojsetovom súboji podľahli dvojici Schultzová-McCarthyová, Boonstrová.

Výsledky, skupina A: Slovensko - Holandsko 2:1. Jednotlivé zápasy: Rybáriková - Tamaelová 6:3, 6:2, Hantuchová - Krajiceková 4:6, 7:6 (5), 6:2, Husárová, Cibulková - Schultzová-McCarthyová, Boonstrová 6:1, 0:6, 4:6. Luxembursko - Fínsko 3:0.

Poradie v skupine: 1. Slovensko 2 víťazstvá (skóre 5:1), 2. Holandsko 1 (4:2), 3. Luxembursko 1 (3:3), 4. Fínsko 0 (0:6).

ONDREJ GAJDOŠ

Súvisiace články