Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

NÁŠ ROZHOVOR - Šterbák: Hráme pre diváka, ten je rozhodujúci

Sportnet|Publikované 7. nov 2006 o 23:00

Košice Prvú dlhšiu prestávku v extralige prečkajú košickí hokejisti na tretej priečke. Vyšvihli sa na ňu po sérii troch víťazstiev. Po poslednom 22.

kole mohol mať fanúšik pocit, že oceliari vylepšujú aj herný prejav, proti Popradu, ktorý zdolali 6:2, sa prezentovali útočným hokejom. V rozhovore s trénerom HC Jánom Šterbákom sme sa obzreli za doterajším účinkovaním Košičanov v tejto sezóne.

Pán Šterbák, nemrzí vás, že reprezentačná prestávka prišla práve teraz?

"Uhrali sme niekoľko dobrých výsledkov, aj herný prejav sa zlepšoval. Pre nás by bolo lepšie, keby sa hralo ďalej, ale toto je asociačný termín, o tejto prestávke sme vedeli už dávno. A pravda je aj taká, že hráči potrebujú zregenerovať sily, krátkym tréningom dodať dynamický impulz. Hráčom sme dali dva dni voľna, nasledujú tri dni dvojfázového tréningu a zase dva dni voľna."

Momentálne ste na treťom mieste, je to už dôvod na spokojnosť?

"Nezamýšľal som sa nad tým, tak, že je to dôvod na spokojnosť. Od začiatku sezóny sme chceli byť vyššie. Pre mňa ako trénera je dôležité, aby si hráči budovali formu, hrali pekný hokej a ladili sme to smerom k play off. A pred rozhodujúcimi bojmi chceme byť čo najvyššie."

Kritika sa týkala nielen bodového zisku, ale aj herného prejavu. Do akej miery ste sa s ňou stotožnili?

"V niektorých zápasoch sme hrali dobre, v iných horšie. Niekedy to bol pekný hokej, ale bez bodového efektu, trebárs doma so Slovanom, v Trenčíne, v Nitre. Ak by sme len tieto zápasy vyhrali, tak sme dnes na čele. Potom prišli zápasy, v ktorých sa nám herne nedarilo, ale zvíťazili sme s Martinom i Mikulášom sme to ubojovali. Viem, že naši priaznivci sa chcú vždy baviť, ale vo všetkých 54. kolách to nemôže byť okulahodiaci hokej. Beriem, že divák je náročný. Ja som sám po niektorých zápasoch pociťoval isté náhľady svojho okolia. Ale ja ich beriem. Lebo hráme pre diváka, ten je rozhodujúci a tak je našim cieľom, aby ponúkali Košice pekný hokej."

V tíme je až jedenásť tridsiatnikov. Rozhodli ste sa vyslovene staviť na skúsenosť?

"To, s tým vekovým zložením je fakt. Ale ja sa na to takto nepozerám. Lebo sú tu aj mladí hráči ako Dravecký, Lukáč, Jenčík, vo farme hráva Bodnár, ktorého môžeme tak isto zapojiť do hry. Nepovedal by som, že je to tím starých hráčov. Lebo ak vyskočí niekto zaujímavý v juniorke, tak dáme priestor talentu. To, že sme tu získali hráčov tridsiatnikov vyplýva aj z možností nášho trhu. Aj v Žiline som mal v tíme vyše desať hráčov po tridsiatke. Ideálne je skombinovať skúsenosť s mladíckou dravosťou, ale talenty musia mať aj potrebnú výkonnosť. Lebo talent ešte nie je zárukou dobrej výkonnosti."

So Žilinou ste vytrejdovali Kontšeka a Lipovského, odišli Hvila a Petrík. S Nitrou ste vymenili Topoliho za Jendeka. Ktorý z týchto trejdov hodnotíte ako najvydarenejší?

"Vo všetkých prípadoch vyšli s iniciatívou skôr iné kluby. Tí čo odišli tu už nie sú preto, že by sklamali. Ale chceli sme urobiť nejaký krok. A my sme získali len hráčov, ktorých som dobre poznal. V minulej sezóne boli Lipovský a Kontšek lídrami v Žiline. Lipovský môže s Lacom vytvoriť veľmi solídnu brankársku dvojicu. Kontšek je síce hráč vyššieho veku, je to srdciar, prirodzená osobnosť. Do Žiliny odišli hráči, ktorí tu majú aj naďalej zmluvy, zmena im môže pomôcť. To isté sa týka Topoliho. Ten je mladší ako Jendek, treba povedať, že po minulej sezóne sa do toho dostával ťažšie, bol dlhodobo zranený. V Nitre môže ožiť. Jendek je skúsený obranca, mal som ho svojho času ja v národnom mužstve."

Nemáte pocit, že mužstvu chýba strelecká osobnosť? Lažo je s desiatimi gólmi jasne najlepším strelcom, až 15 hráčov dali tri a viac gólov, no typický kanonier v tíme nie je...

"Boli by sme radi, keby sa niekto mimoriadne strelecky prebudil. Ale pre mňa je podstatné, že mužstvo je vyvážené. Lebo góly dáva aj štvrtý útok Špilár Lukáč Šimurda. V poslednom čase hrali veľmi dobre, dôležité je, aby sa každý hráč pričinil o víťazstvo. To, že okrem Laža nemáme ďalšieho výraznejšieho strelca je fakt. Ale keďže je tu dosť útočne ladených hráčov, niekto sa ešte môže chytiť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.